Golf 7 Kapı Yalıtım Uygulaması

Şimdiden elinize sağlık, bu kadar uğraşıp detaylı fotolar ve videolar ile de konuyu desteklediğiniz için ayrıca teşekkür ederim. 

Özel bir ricam olacak, eğer imkan var ise tabi. 

Akşam vakti sizden başka aracın olmadığı tenha bir güzergahta sabit hızlarla (80 ve 120km) telefondan db ölçümü alıp, uygulama sonrası yine aynı şartları sağlayarak bir ölçüm daha yaparsanız tadından yenmez. 

İnan hocam hep düşündüm konulardan . Ama hiç araştırmamıştım. Takipteyim. Benimki leon ama ilk deneyeceklerdenim.

+1 olarak takipteyim ilgi ve arastirmalariniz icin ayrica tesekkur ederim. Sonuca vardiginizda emeklerinizin karsiligini alirsiniz umarim.

daha önce değindiğim meseleyi açıklayan bir video. Gerek golfte gerek a3’de videoda yapıştırılan yerde yalıtım var. Ancak ön kapı ve çamurluk arasında kalan kısımda a3’de böylesine arayı kapatıp yalıtım sağlayan bir parça olmasına rağmen golfte yok. Yalnızca çamurluğun iç kısmında kalan bir parça var, o parça da dışarıya kadar uzanıp gövde panelleri arasındaki boşluğu dolduramadığı için rüzgar direncini a3’e göre artırıyor, haliyle sese neden oluyor. 

yalıtıma dair bir diğer önemli husus hatchback araçlarda arka kısmın bitiş formu gereği girdaplar oluşur, haliyle o girdaplar da ses yaratan bir diğer nedendir. Bu sebeple bagaj çevresine yapılacak iyi yalıtım ve bagaj kapağı fitillerinde iyileştirme de arka taraftan öne doğru gelen sesleri kesecek bir diğer önemli yalıtım kısmıdır. Bir diğer husus ise unutmamak gerekir ki kulaklarımızın hemen yanında yer alan b sütunları da tümüyle yalıtımdan ari vaziyette, golf gibi o trimleri Sökmenin kolay olduğu bir araçta b sütununa akustik ses izolasyon malzemeleri ile yapılacak bir izolasyonu tavsiye ederim. 

kendi adıma hali hazırda hem a3 hem golf kullanıcısı olarak yalıtımda ikisinin de zayıf karnı lastik sesi diyebilirim, yalıtım meselesine ciddi eğilinecekse davlumbazların yalıtımı her ikisinde de şart, özellikle a3’den Önceki aracım olan 17 inç lastikli golfteki yol sesi halen aklıma geldikçe üzülürüm. Golf çok güzel bir araç ancak lastik sesi izolasyonu çok zayıf. A3 golften daha iyi lastik sesi izolasyonuna sahip olsa da yine de biraz daha fazlasını istiyor ki dediğim gibi en zayıf yanı o, geri kalan izolasyonda a3 gerçekten çok başarılı.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Şimdiden elinize sağlık, bu kadar uğraşıp detaylı fotolar ve videolar ile de konuyu desteklediğiniz için ayrıca teşekkür ederim. 

Özel bir ricam olacak, eğer imkan var ise tabi. 

Akşam vakti sizden başka aracın olmadığı tenha bir güzergahta sabit hızlarla (80 ve 120km) telefondan db ölçümü alıp, uygulama sonrası yine aynı şartları sağlayarak bir ölçüm daha yaparsanız tadından yenmez. 
@tiesay Tabiki hocam bugün ve yarın ölçümler alacağım Rüzgar olmayan çevre yolunda öncesinde ve sonrasında denemeler yapacağım. 

8 saat önce, Kaaan95.ky yazdı:

@beratx Hocam kasma veya kapanmama olacağını sanmıyorum çünkü fitil karşılığı yerler olmamasına rağmen arada fitili yeteri kadar ezecek boşluk bulunuyor. Bir arkadaşım gövde kısmına uygula diye bir öneri de bulundu ama zaten gövdede fitil var ve ikinci fitili gövdeye uygulasak göze hitap etmeyen bir görüntü oluşacağı kanısındayım.

Gayet faydalı bir konu başlığı olmuş, araştırmalarınızı paylaştığınız için de teşekkürler. 

Ben aracı aldığımda komple pütür (Würth) yaptırmıştım. Hissedilir bir fark olmuştu ancak zaman içerisinde etkisini kaybetmiş olabilir. 

Özellikle tekerlek sesi bu arabadan (Golf 7) beklenmeyecek kadar fazla geliyor. Halbuki dış sesler genel olarak gayet düşük seviyede. 

Özellikle davlumbazlar, çamurluk - kapı birleşimleri ve bagaj kısmına yoğunlaşmak gerekiyor. Kapı çevrelerinde fitil ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum ancak hem kapı ayarlarının yapılmış olması hem de fitillerin silikon sprey ile tazelenmesi ekstra faydalı olacaktır.

Uygulama sonuçlarını merakla bekliyoruz.

Hocam bizim araçlarda bu gösterilen yerde fitil var zaten, siz başka bir yere mi uygulayacaksınız?

Screenshot_1.jpg

@frknyldrm ön kapınının çamurlukla birleştiği yere hocam, arka kapının önünde olmasına rağmen ön kapının ön ucunda yok.

@frknyldrm ön kapınının çamurlukla birleştiği yere hocam, arka kapının önünde olmasına rağmen ön kapının ön ucunda yok.
@Kaaan95.ky Hocam dediğiniz yeri anladım şimdi evet haklısınız ama o bölgeye bu tip değilde z tipi fitil gerekli çünkü içeride kalması lazım diye biliyorum. Diğer yandan z tipi alıp o bölgeye uygulama yaptım inanın faydası olmadı umarım sizinki faydalı olur bizde yaparız hocam buradan paylaşabilirseniz çok seviniriz.

Güzel Paylaşımlar ve Bilgilendirmeler Adına Tüm Dostlarımıza Teşekkürler.

Konu güzel ve yapılacak olan işlemler bu forumda eli yatkın olanlarımızın rahatlıkla yapabileceği türden . Bir Dönem bende çok düşünmüştüm bir iki defa eski araçlarımda yapmıştım faydası olmuştu. Neredeyse Profesyonele yakın bir bilgi tecrübe konusu olamasıyla bu projelerde daha sağlıklı sonuçlar alınacağına inanıyorum. 

Ses Golf araçlarımızda Aynaların kapılarla birleştiği noktalar, B sütunu, kapı birleşimleri, C sütünü arka kapı birleşme noktasında ( çok fazla o kısımda) ve Arka bagaj kısımlarında çok.

Not: Dizel Araçlar  içinde Ses konusunu biraz daha azaltabilir Kaput kısmına da uygulanabilir.

Keyifli forumlar diliyorum.

Kapi ek fitil uygulamasini dun yaptim ilk basta birqz zor kapaniyordu dun silikon spreyi ek fitillerin uzerine uyguladim sabaha kadar fitil yumusamis ve kapanma dune gore baya iyi oldu zamanla kapinin seklini alip ezilme noktalarindan daha iyi olacaktir.Test etme imkani qnkaradaki sokaga cikma yasagindan oturu bulamadim ruzgar sesinde eskiye gore iyilesme olacagini umut ediyorum. Fitiller cok saglam yapisti yaninda gelen primer sayesinde yani yapismada sorun cikmaz hatta ilk oncekini en az 5 6 kez tak cikar yaptim.primeri surunce gayet iyi yapisti. Kapilar simdi daha tok bi sekilde kapanmakta.ilgilenenen arkadaslar icin yapilabilir bi uygulama.tavsiye edebilirim.IMG_20200531_123542.jpgIMG_20200531_121420.jpgIMG_20200531_121110.jpgIMG_20200531_120600.jpgIMG_20200531_120242.jpgIMG_20200531_115013.jpgIMG_20200531_120213.jpgIMG_20200531_114846.jpgIMG_20200531_114944.jpg

Redmi Note 8 Pro cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Geri
Üst Alt