Golf 7 Kapı Yalıtım Uygulaması

Kingslayer

Üye
İsim
Jaime
Arkadaşlar merhaba, forumda bulunan diğer başlık altındaki yorumum ve arkadaşların da isteği üzerine detaylı bir paylaşım yapmayı düşündüm, henüz uygulama yapma fırsatım olmadı fakat oldukça detaylı bir araştırma yaptım. Asda3 nikcli arkadaşım sağolsun Audi A3 aracında bulunan kapıdaki out (dış) kısımdaki fitil yapısını inceledik. İncelemem sonucunda N11 veya muhtelif sitelerde satışta bulunan eğimli D fitil olarak geçen fitilin Golf 7 kapılarındaki ölçüleri sağladığını gözlemledim. Dilerseniz öncelikle bir Audi A3 kapı kısmındaki fitilleri inceleyelim;

ÖN KAPI

WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.38.jpegWhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.40.jpeg

WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.40 (1).jpeg

Gördüğünüz gibi, kapı dışındaki fitillerin gövde üzerinde karşılıkları (yuvaları mevcut) Golf 7 için bu tam olarak mevcut değil yani Audi A3'te bu fitiller bu kısımlara oturacak iken Golf 7'de fitiller bu boşluklarda sıkışacaktır. Ki bu aslında istediğimiz bir durum sizlere aşağıdaki videodan da örnek verecek olursam fitillerin görevlerini yerine getirebilmeleri için %25 - 50 arasında sıkışma sağlanması beklenmektedir. Basit olarak ölçüyü bir kil veya daha da basiti sakız üzerinden alabilirsiniz. Fitilin gelmesini düşündüğünüz yere sakızınızı bırakın ve kapıyı kapatın sakız oradaki boşluğun yerini dolduracaktır. Bknz;

Son olarak arkadaşlar diyebilirsiniz o kadar anlattın sonuç yok :) . Ürünü sipariş geçtim bekliyoruz. Ürünler elime geçtikten sonra uygulamasını bizzat güzergahı belirledikten sonra yapmayı düşünüyorum. Ha eğer gelen bant olmazsa (su görürse vs.) ve primer işe yaramazsa dahi verim alırsam uygulamadan siyah silikon ile yüzeyden neredeyse hiç çıkmayacak şekilde uygulanabilir.

Anlatımda hatalarım olabilir düzeltmeniz veya önerileriniz benim için oldukça değerlidir. Hepimize sağlıklı günler diliyorum.

Ekli dosyalar

• WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.41.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.41.jpeg
    152.6 KB · Görüntüleme: 61
  • WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.36 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.36 (1).jpeg
    82.9 KB · Görüntüleme: 57
  • WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.36.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.36.jpeg
    96.1 KB · Görüntüleme: 54
  • WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.37.jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.37.jpeg
    83.7 KB · Görüntüleme: 50
  • WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.39 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.39 (1).jpeg
    290.1 KB · Görüntüleme: 51
  • WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.37 (1).jpeg
    WhatsApp Image 2020-05-27 at 14.16.37 (1).jpeg
    116 KB · Görüntüleme: 48
  • egimli-d-fitil-bantli-d-fitil-egimli-d-sunger-arac-fitil__0548248014785036.png.jpg
    egimli-d-fitil-bantli-d-fitil-egimli-d-sunger-arac-fitil__0548248014785036.png.jpg
    52 KB · Görüntüleme: 58
Moderatör tarafında düzenlendi:
Elinize saglik guzel arastirma olmus ben bugun verdim 16 metre egimli d fitil siparisini uygulayinca bilgilendiririm forumda merak edenleri bence guzel bi yalitim olacak diye dusunuyorum.

Güzel tespitler hocam ama a3 için bunlara ilaveten ön çamurluğun bitiminde kapıyla birleştiği yerde de yani çamurluk üzerinde de fitil var. 

[

Elinenize saglik guzel arastirma olmus ben bugun verdim 16 metre egimli d fitil siparisini uygulayinca bilgilendiririm forumda merak edenleri bence guzel bi yalitim olacak diye dusunuyorum.
Kesinlikle hocam size tavsiyem a3 ile aynı güzergahı izlemeyin keza ben bugün iyice inceledim kılıtin arka noktasından uygularsanız boşluk kapanmayacaktır. Bu yüzden önce bir güzergah belirleyin hocam 

Güzel tespitler hocam ama a3 için bunlara ilaveten ön çamurluğun bitiminde kapıyla birleştiği yerde de yani çamurluk üzerinde de fitil var. 
Hocam dediğiniz fitili tam anlayamadım iç kısım ile bağlantısı var midir acaba dediğiniz yerin?

@Kingslayer kapıyı açtığınızda arasından gördüğünüz çamurluğun iç kısmı hocam. Menteşelerin arasından gözüken yer, çamurluğun bitişi, kapının başlangıcı olan yer. 

@Kingslayer o kısmın ucunda bir yalıtım fitili yok. Golfte arka kapı ile ön kapı kapalı olunca arasında fitil gözükür bu fitil de iyi bir yalıtım sağlıyor. A3’de golfün ön ve arka kapıları arasındaki bu fitilden ön kapı ile çamurluk arasında da var. 

evet bahsettiğiniz yalıtım malzemesi var ama dışa doğru uzanmıyor haliyle kapı önünde bir rüzgar direnci oluşturup sese neden oluyor. 

D fitili nereden temin ediyoruz ? Kaç numarayı uyguluyoruz. Link paylaşırsanız memnun olurum.

konuyu takipteyim hocam merakla bekliyorum sonuçlarını  :)  bir de size zahmet uyguladığınız yerleri tam olarak çekerseniz biz de direk oralara yapıştıralım 

konuyu takipteyim hocam merakla bekliyorum sonuçlarını  :)  bir de size zahmet uyguladığınız yerleri tam olarak çekerseniz biz de direk oralara yapıştıralım 
@mustafacagri Hocam kesinlikle çok doğru diyorsunuz konum oldukça önemli yavaş düşünerek ve sakin yapılmalı diye düşünüyorum ek olarak bu Audi de kullanılan yapıştırıcı vari nedir ne değildir onu da araştırıyorum. Yine gelişmeleri @mustik hocam ile buradan paylaşmaya çalışırız. 

Diger husus ise golfteki a sütununun dış tarafı küçük kelebek camı hizasındaki fitil konumu. Burada küçük bir zig zag yapılması gerekiyor sanırım o noktada biraz detaylı çalışmayı düşünüyorum. Gerek dikiz aynasının dizaynı (golf 8’de bunu değiştirdiler gövdeye alındı) gerekse kapı üstündeki keçeli fitillerden dolayı en çok ses olan bölgelerin buralar olduğu kanısındayım. Tabi cam kalitesi ve cam iç kısımdaki fitillerin keçeli olmaları da burada maalesef dezavantaj. 

Bu arada ürünün siparişi geçilmiştir yarın kargo gönderimi gerçekleştirilecek. 

Hocam merakla takip edeceğiz.

Geçmişte 2 farklı araçta denemiştim bu tarz bir işlemi. 2 sinde de kapı kapanmama ya da çok sert çarpmak gerekiyordu.

(Dacia Sandero yalıtım sıfır zaten trim sesi tavanlarda, Peugeot 206 nispeten daha iyiydi ama rüzgar sesi çok olurdu)

Umarım siz de öyle bir sıkıntı olmaz

Konuya ben de dahil olayım. İzliyorum merakla. Megane forumda bunu yapan uygulayan bir kaç kişi var. Kapı kapanırken bir zorlanma ve kasma olmuyor gözlemlediğim kadarı ile. Uygulayan arkadaşta kapalı iken bir boşluk kalmadıgını da dile getirmiş. İnşallah bizde de uygulanabilirliği vardır. Merakla takipteyim yğreğinize sağlık güzel konu. Bilahere kapı içi ve arka koltuk dahil ctk ile kaplamayı da düşünüyorum. Forumda mehmet beyin videosu vardı onunda.

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Geri
Üst Alt