Dizelde maxımum km kullanımı

Salihcan

Üye
İsim
Salih
Arkadaşlar herkese merhaba ; golf 7 im ile ilk defa dizel Araca sahip oldum ve çok çok Memnunum yakıt, performans tabi özelikle golf olması ayrı bir ayrıcalık fakat benim merak ettiğim dizel araçların kmleri benim aracım şuan 117 binde aracımı en fazla daha kaç km kadar kullanıp başka bir golf ile değiştirmem gerek hani şu şehir efsaneleri varya işte efendim dizel araçlarda km çok olursa satamazsın problem çok çıkar gibi söylemler beni rahatsız ediyor bu konu hakkında tecrübe ve Yaşadıklarınız varsa paylaşımlarınızı bekliyorum Ankaradan sevgilerle  İyi bayramlar 🍭 

Dizel demek yüksek km demek, yol yapmak demek. Sanmıyorum başka milletlerde bizim kadar boya, çizik ya da km takıntısı olsun. Yurtdışından gelen gurbetçi arabaları görüyoruz. 300k km ler, 500k km ler geziyor yollarda. Bu nedenle fikrimce, aksatılmadan eksiksiz yapılan bakımlar ve itinalı kullanımla, 117k km, 517k km olur.

Dizel demek yüksek km demek, yol yapmak demek. Sanmıyorum başka milletlerde bizim kadar boya, çizik ya da km takıntısı olsun. Yurtdışından gelen gurbetçi arabaları görüyoruz. 300k km ler, 500k km ler geziyor yollarda. Bu nedenle fikrimce, aksatılmadan eksiksiz yapılan bakımlar ve itinalı kullanımla, 117k km, 517k km olur.
Hocam elinize sağlık birşey yazmama gerek bırakmamışsınız :)

Merhaba, km yükseldikçe aracın değer kaybedeceği doğru ancak aracından memnunsan ve bakımları konusunda titizsen binmeye devam etmeni tavsiye ederim, malum araba piyasası ortada daha yüksek model daha düşük km almak istersen maddi olarak seni yorabilir.

@Salihcan bakımlarını düzenli yaptırdıktan sonra minimum 500 000 km.

Almanyada 1992 de takside çalışan 1986 model mercedes 190D periyodik bakımları yapılıp hiç anahtar değmeden 1 000 000 (bir milyon) km yi devirince daimler benz arabayı alıp 0 190D hediye etmişti.

@sertan bende 1 milyon yapsam belki banada golf 10 hediye ederler 😁
Bugünün fiyatlarıyla yaklaşık 1 milyon km yakıt en aşağı 350 bin lira demek. Bakımları da muhtemelen serviste yaptırmış olmak gerekecek.o da 60-70 bakım yani en aşağı 100bin lira civari. Bence şansınızı zorlamayın. 1 milyon yapmak için harcanacak parayı biriktirip yatırım yapın. 

Şaka bi yana Mercedes iyi yapmış.

@Salihcan güle güle kullanın hocam. Günümüz şartlarında Ankara piyasasında ozellikle 200 bin km geçen dizel araçlar talep görmüyor. Eğer değiştirme niyetiniz var ise 150 bin kmler sizi zarar ettirmez. 200 bin km'yi geçerseniz fiyat bir nebze düşer benim fikrim tabi.

@Salihcan Salih hocam selam bende de dizel var ve 102bini devirmek üzereyim. Genelde 250bin ve sonrasında sorun çıkacağını düşünüyorum. Türkiye'de kullandığımız mazot ve yıllarca Castrol yağ kullanmaktan dolayı. Bende 105bin km de:

1) continental marka triger seti (komple)

2) Longlife 3 5W-30 Volkswagen Motor Yağı (daha sonra her 10binde değiştirerek)

3) Mann marka filtreler (hava yağ polen vs)

4) yine her 3000 km'de bir motor dış temizliği ( sonax wurth vs)

5) rutin bakımda yapılması gereken diğer işlemler

6) para olursa 120bin sonrası fren disklerinin değişmesi (büyütülmesi) ve balata değişimi

7) yine para olursa yayların değişimi

8) kızdırma bujileri değişimi

Bunun dışında yazmayı unuttuğum bir çok işlem daha var ancak bu şekilde bakılırsa sanırım sorun yaşamayız.

Aklıma bu video geldi. 

2.7 tdi motora sahip audi A6. 1 milyonu devirmis ve benzin ve yag bakımının önemli oldugunu söylüyor. adamın arabası aşırı temiz ve bakımlı.

Bizimki 300bin yapsa ben razıyım:)))

@Salihcan bakımlarını düzenli yaptırdıktan sonra minimum 500 000 km.

Almanyada 1992 de takside çalışan 1986 model mercedes 190D periyodik bakımları yapılıp hiç anahtar değmeden 1 000 000 (bir milyon) km yi devirince daimler benz arabayı alıp 0 190D hediye etmişti.
Ben olsam s500 falan teklif etmedikçe kabul etmezdim 😀 sonuçta ekmek teknesi

Eski aracım 2011 Kia ceed crdi yi Rutin bakımlarını yaptırıp 177binkm boyunca sorunsuz kullandım hiçbir sıkıntı yaşamadım hiçbir tamirat görmedi. Üstelik soft yazılım vardı. Değerinde de sattım. Aslında 200binkm hedefim vardı ama otomobil kampanyaları ötv indirimleri olunca ayrıldım araçtan yoksa şikayetim yoktu.

Temiz bakımlı araç olduktan sonra da isterse 300binkmde olsun alıcısı çıkıyor kaldı ki golf her türlü satılır. Bana da demişlerdi Kia alma, 100binde sat arıza olur, masraf olur, dizelin bakımı ağır, km çok satamazsın vs. Hepsi hikaye.

Bu otomobil aleminde o kadar boş beleş laflar var ki...

Golf Tdi a geçtim bunun da bir sorun çıkaracağını düşünmüyorum kolay kolay. 

@typhoons @omurkadir yorumlarınız ve fikirleriniz  için Teşekkür ederim muhtemelen bende midlineplus aracımı 140 bin Km civarı Satarım diye düşünüyorum yani 20 bin daha kullanırım sonuçta bakımlarını zamanında yapıyoruz ve hangi malzeme kaliteli ise kullanıyoruz eğer aracımı satacak olursam hıglıne gücüm yetmez ama düşük km Yine golf comfortline alırım Büyük ihtimalle ve yine dizel olur 

Moderatör tarafında düzenlendi:
@typhoons @omurkadir yorumlarınız ve fikirleriniz  için Teşekkür ederim muhtemelen bende midlineplus aracımı 140 bin Km civarı Satarım diye düşünüyorum yani 20 bin daha kullanırım sonuçta bakımlarını zamanında yapıyoruz ve hangi malzeme kaliteli ise kullanıyoruz eğer aracımı satacak olursam hıglıne gücüm yetmez ama düşük km Yine golf comfortline alırım Büyük ihtimalle ve yine dizel olur 
2013 Comfortline dsg dizel kullanıyorum 140 bin bakımını yeni yaptım. Açıkcası uzun yıllar daha kullanmayı düşünüyorum. Aracımı seviyorum. 200 bin de olsa 250 bin de olsa VW nin bir piyasası var. Sarı siteye koyunca telefonunuz susmuyor. Daha önceki aracım Poloydu ordan biliyorum :)

Geri
Üst Alt