Kapıdaki derin çizik

İsim
Murat
Herkese iyi bayramlar, aracımı aldığımdan beri şöför kapısındaki yaklaşık 50 cm uzunluğundaki derin çiziği onarmak istedim, internette izlediğim bir video ile gaza gelip boyayı sipariş verdim...

ilk aşamada çizik olan yere 5 kat fırça yardımı ile boya attım amacım çizik olan kısmı bir set haline getirmekti ve yaptım

ikinci aşamada çiziğin tekrar boya seviyesine indirmem gerekiyordu ve bunun için zımpara lazımdı, çizik etrafındaki alanlara zarar gelmemesi için çiziğin etrafına çelik macun uyguladık

Üçüncü aşamada p2000 ince su zımparası ve bir takoz yardımı ile 5 kat fırça ile doldurduğum boyayı orjinal boya seviyesine indirirken aynı zamanda macunu zımparalamış oldum fakat güzel bir sonuç beklerken hüsrana uğradım çizik %40 oranında kaybolmulştu sadece. içine tırnak girmiyordu ama hala belliydi, moralim bozuldu ve o dakikadan sonraki tek amacım aracın üzerindeki macundan kurtulup eski haline döndürmekti 

Dördüncü aşamada bütün macunu zımparaladıktan sonra önce menzerna 2500 ile sonrasında 3800 finish ile sonuca ulaştım zımparanın verdiği matlığı da almıştım fakat bir şey fark ettim ki çiziğin etrafı farklı görünüyordu videoda gördüğünüz gibi çiziğin etrafındaki 2 parmaklık bi kısımın yansıtma özelliği gitmiş mat duruyor bunu nasıl düzeltebilirim?

C81E8258-5080-40D0-AB87-9E1371116FAE.jpeg

F05CDEEF-6472-48FB-987D-9B492C5264AD.jpeg

4D65F155-4D1B-478A-9986-1F3435EAA9B9.jpeg

boya üzerindeki verniği kaldırmış olabilirsiniz bu kadar işlemden sonra bana en mantıklı gelen açıklama bu. wax ya da cila uygulaması da yapsaydınız aynı kapıya komple fark biraz daha azalabilirdi belki bilmiyorum. boya kalınlığı azalmış olsa bile parlatma işlemi kurtarır mı acaba?

çizik güzel kapanmış çünkü videoda belli olmuyor. parlatma işini çözerseniz istediğiniz gibi olur. ancak bu bölge etrafına göre fazla tıraşlanmış gibi duruyor. 

aynı çizikten kapının alt tarafında bende de mevcut. vintagedetailing rütuşla istediğimiz şekilde cıkaramayız boyanması lazım demişti. başka bir firma da rütuşla yaparız ama boyasını da çok inceltmemek adına yaklaştığınızda belli olur ama uzaktan belli olmaz demişti. haftaya sonucu göreceğiz. öncesi sonrası atarım.

@muratozcetin27 Geçmiş olsun. Bu tarz çiziklerin mutlak yok edilmesi boya+vernik işlemi olmadan tamamen geçmesinin imkanı yok. Tahminime göre siz vernik tabakasını sıyırmışsınız üzerinden. Yabancı ülkelerde inanılmaz detay uygulamalar var, çok ince çalışıp önce boya sonra vernik atıyorlar çiziklere yada taş izlerine ama TR'de bu kadar detaylı yapan hiç görmedim. 

Mümkünse boya ölçüm cihazları ile o kısmı bir ölçün bakalım. Verdiğiniz zımpara hasarı boya+vernikten kaç mikron götürmüş. Belki de götürmemiş, hatta üzerinde hala kaba bir takaba olduğu için böyle görünüyordur. Boya kalınlık ölçer kısa vadede size bir fikir verecektir. Eğer çok fazla mikron azalmışsa, büyük ihtimal verniği yemişsinizdir ve nasıl çözebilirsiniz bilmiyorum. Diğer türlü ise, pasta cila ile çözebilirsiniz.

Hocam çelik macuna gerek yoktu. İşlemi yanlış uygulamışsınız. Çiziğin kenarlarını bant ile kapatıp dolgu yaptıktan sonra sırası ile kalından inceye zımpara işlemi yapacaktınız. O da gerçekten ince detay isteyen bir iş. Tecrübe olmadan girişmek cesaret ister. Fazla zımpara yaprsanız verniği alırsınız. Herneyse gelelim konuya; sulu zımparadan sonra önce kalın pasta ile zımpara etkisini almanız lazım arkasından da hare giderici pasta ile işleme son verip cila atmanız yeterli olacaktı. Yan tarafa çelik macun işlemi sizi hataya sürüklemiş, özellikle onu temizlerken yaptıgınız işlem. Yine de ankarada oturuyorsanuz dby detailing izmirde detailingpoint gibi uygulama merkezleri var. Boyasız düzeltebilirler ya da verniği almaduysanız sizin işlemi canlandırabilirler. Geçmiş olsun

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Merhaba geçmiş olsun tekrardan fakat lokal boya ve vernik atılması gerekmekte verniği kaldırmışsınız malesef ama endişelenmeyin işinin ehli bir usta belli etmeden halleder :)

Hocam her işin bir ehli var bu konuda hepimizin güvendiğimiz kaporta boya ustalarına ihtiyacımız var. Rütüs yapayım derken sağlam yüzeye zarar vermişsiniz. Ufak bir işlem kapının çizgi altı boyanmasına yol açmış.

Hocam çelik macuna gerek yoktu. İşlemi yanlış uygulamışsınız. Çiziğin kenarlarını bant ile kapatıp dolgu yaptıktan sonra sırası ile kalından inceye zımpara işlemi yapacaktınız. O da gerçekten ince detay isteyen bir iş. Tecrübe olmadan girişmek cesaret ister. Fazla zımpara yaprsanız verniği alırsınız. Herneyse gelelim konuya; sulu zımparadan sonra önce kalın pasta ile zımpara etkisini almanız lazım arkasından da hare giderici pasta ile işleme son verip cila atmanız yeterli olacaktı. Yan tarafa çelik macun işlemi sizi hataya sürüklemiş, özellikle onu temizlerken yaptıgınız işlem. Yine de ankarada oturuyorsanuz dby detailing izmirde detailingpoint gibi uygulama merkezleri var. Boyasız düzeltebilirler ya da verniği almaduysanız sizin işlemi canlandırabilirler. Geçmiş olsun

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi
Aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm.

@muratozcetin27 hocamız da muhtemelen bu videoyu referans almıştır.

Geri
Üst Alt