288 mm Disklerden 312 mm'ye Geçiş

@metncleaver hocam sizin aracınız kaç km dir big turbo setup a sahip ? dpf egr iptal mi değilse oksijen sensörüyle ilgili sıkıntı yaşadınız mı hiç ?
Hocam tam 1 senedir bu şekilde aracım egr dpf iptali kevcut . K&N filtre mevcut kutu içi. Hiç bir sıkıntı çekmedim. 17 bin km oldu hala sorunsuz

çok faydalı bir paylaşım. Golflerin frenleri yetersiz gelmişti zaten. 312 lik frenler hangi aracın parçası ?

Birde Golf 7 2016 ya sizinki gibi taşıyıcı ile olur sanırım.. ?

@Streamroller selamlar 1.4tsi ise sadece son kasa passatların taşıyıcısı yeterli, balatalar ortak zaten, ama sıfır diske sıfır balata yakışır 😃

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bu konu faydalı konu [emoji106]

Tapatalk Pro kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bakıyim açtımdı diye hatırlıyorum açmadıysam akşama açarım tabiki😃

Turbodan sonra arabamı çok daha fazla seviyorum ♥️♥️

Hocam hayırlı olsun öncelikle.Fakat şöyle bir durum var fren disklerini yada kaliperlerini büyütmenin pek fazla bir arti katacagini düşünmüyorum.Fakat balatarıda uygun ölçülerde buyulturseniz en mantikli sonuçlar alinir.Su anda sadece diskin biraz daha erken sogumasi sağlanmış olur.Cunku balatalarin diske temas yüzeyi ayni orjinaliyle.Fren mesafesinde bir kisalma olmaz.Tabi yanlış dusunuyorda olabilirim.İyi bayramlar.
Üstünden vakit geçmiş bayağı ama bu kısmı alıntılamak istiyorum, Golf7 GTI'da 312mm disk kullanıyor ve balatalar 288mm ile fabrikasyon olarak bile birebir aynı. Burada esas fren gücünü artıran etmen balatanın fren diskine temas eden kısmı değil. Fren gücünü artıran şey diskin çapı büyüdüğü için fren balataları daha uçtan fren yapabiliyor.

Kabaca dönen tekerlek düşünün, birisi aynı temas ile merkeze 288mm en uç noktadan fren yapabiliyor, diğeri ise 312mm den, fren gücü farkı buradan kaynaklanıyor tamamen. Yüzey alanı büyük olduğu içinde erken soğuyacaktır buda diğer artısı.
Aşağıdaki fotoğraf biraz kabaca  çokta alakası yok ama esas burda kazanım diskin yarıçap(r)/çap (R) kısmı büyüdüğü için frenler daha kuvvetli baskı yapabiliyor. F artıyor yani

image.png

Moderatör tarafında düzenlendi:
@barracuda merhaba hocam 2015 1.6tdi aracım aynı balataya sahip b8 kaliperi ile bende çözebilirmiyim kodlamada fark olur mu bilginiz varmıdır

selam , valla dizellerin disklerve kaliper  benzinden farklıydı . tam bilmiyorum durumu o yüzden . 

@Crunchi taşıyıcı aldıysanız sorun yok. balata zaten aynı. disk ve taşıyıcı lazım. olur.

Acaba 276 mm den 312 mm geçmeye çalışan olacak mı merakla bekliyorum

Geri
Üst Alt