Yeni Başlayan Titreme Problemi

Sharks28

Üye
İsim
Alper
Arkadaşlar merhaba.

Geçtiğimiz hafta içi aracın sol aynası aniden yolda giderken titremeye başladı. 120 - 130km hızlarda iyice belli olduğunu farkettim. Otoyolda giderken sadece aynanın değil aracın titrediğini farkettim. Sağ koltukta ve direksiyonda titreme bariz görünüyor ve trimlerde de bu hissediliyor. Yaklaşık 1 ay önce lastik değişimi ve balans ayarı yapılmıştı. Balans bozukluğunun buna sebep olacağını düşünmüyorum. Perşembe gününe bu problemle alakalı servis randevusu aldım. Daha önce böyle bir problem yaşayan arkadaş varsa ve bilgi verirse memnun olurum. Onun haricinde sorunu öğrendiğimde sizinle de paylaşacağım. Bu arada araç kazasız ve servis bakımlı.

Yerinizde olsam video çeker paylaşırdim daha kesin sonuçlar alırsınız hocam. Aracın içindeki titremeyi v.b

Upvote 0
Upvote 0
Ön takımla alakalı bir sorun olabilir. Tekrar balansa baktırıp daha sonra rot ayarlarına bir baktırın derim birçok etmen var salıncak, akis, burç vs.
Bende tam olarak anlam veremediğim için servisten randevu aldım. Zaten araçta kasisten geceken standart gıcırtı sesleri mevcuttu, benimde aklıma bu etkenler geldi. Perşembe günü ne olacağını göreceğim. Büyük bir sıkıntısı yoktur umarım.

Upvote 0
@agacmalzeme hocamın söylemlerine ek olarak,

Lastik değişiminden bu yana ilk defa 130km hıza çıktığınız için titremeyi yeni fark etmiş olabilir misiniz? Bazen balans tutmuyor, düşük hızda anlamıyorsunuz ancak yüksek hızda belli ediyor ve tekrar balansa gitmek gerekiyor. Bir de lastikçiler önüne gelen her araca 36-38psi basıp geçiyor, benzinlikte basınç kontrol ettiniz mi? 

Upvote 0
@agacmalzeme hocamın söylemlerine ek olarak,

Lastik değişiminden bu yana ilk defa 130km hıza çıktığınız için titremeyi yeni fark etmiş olabilir misiniz? Bazen balans tutmuyor, düşük hızda anlamıyorsunuz ancak yüksek hızda belli ediyor ve tekrar balansa gitmek gerekiyor. Bir de lastikçiler önüne gelen her araca 36-38psi basıp geçiyor, benzinlikte basınç kontrol ettiniz mi? 
Lastikler değiştikten sonra basıncı 35 psi olarak ayarlandı. Lastik değişiminden sonra ilk defa bu hızlara çıktım evet ama aynadaki titreme 80km ve daha düşük hızlarda da görülüyor. Lastik değiştirdikten sonraki 1 ay içinde de aracı kullandım ama hiç fark etmedim açıkçası. Balans tutmama olayını daha önce duymamıştım, sonradan balans neden bozuluyor? Sadece 130 km gibi hızlarda daha bariz belli oluyor. Normalde hızdan çekinmem ama 130 km ile bile giderken bu sefer çekindim açıkçası.

Upvote 0
Bence siz öncelikle aracın etiketinde belirtilen basınç değerlerine getirip deneyin aracı, sonrasında farklı bir lastikçiye gidip balans kontrol ettirin. Her lastikciden sonra mutlaka tekrar basınç ayarlayın. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@Sharks28 ustam bu titreme hızınız arttıkça fazlalşıyor ise ya balanstandır yada alt takımda yolunda gitmeyen arızalanan bir parça vardır. dediğimiz gibi önce balans sonra rot ayarlarına bir baktırın. Lastiğe iyi yapıştırılmamış bir kurşun zamanla yerinden düşebilir buda aracın balans yapmasına sebep olur, benim tahminim balansınızda sorun var. 

Upvote 0
Bence siz öncelikle aracın etiketinde belirtilen basınç değerlerine getirin aracı, sonrasında farklı bir lastikçiye gidip balans kontrol ettirin. 
Etiketinde yazan değer 35psi, araç 1.4 Tsi. Benim vaktim olmadığı için eşim götürecek servise, o yüzden balans için de servise gidecek.

Upvote 0
@Sharks28 ustam bu titreme hızınız arttıkça fazlalşıyor ise ya balanstandır yada alt takımda yolunda gitmeyen arızalanan bir parça vardır. dediğimiz gibi önce balans sonra rot ayarlarına bir baktırın. Lastiğe iyi yapıştırılmamış bir kurşun zamanla yerinden düşebilir buda aracın balans yapmasına sebep olur, benim tahminim balansınızda sorun var. 
İnşallah dediğiniz gibidir. Bu arada sadece sol ayna titriyor. Sağ aynada birşey yok. 

Upvote 0

Öncelikle merhabalar,eski 1.6 tdi dsg higline aracımda da, Cc 1.4 tsi da da aynı sorunu yaşadım.Rastlantı mıdır bilmem hep lastik değişiminden sonra başladı bende de bu sorunlar.Önceleri ara ara,özellikle soğuk ve bozuk yollarda kalkışlarda titreme varken,daha sonra sorun ilerledikçe de neredeyse tüm vites geçişlerine ve yüksek süratlere sıçradı.Malesef iki aracımda da kavrama değişti.Bende ki sorun ile aynı ise,şayet araç özellikle kalkışta şanzımanda çakıl seker gibi çok inceden bir ses ile birlikte gaz pedalında titreme mevcutsa, büyük ihtimal kavrama yüzündendir hocam.İnşallah ben yanlış anlamışımdır da sorun başka birşeydendir.Çevremde çok fazla akrabam galericik yaptığı için biliyorum,piyasadaki çoğu dsg araçta ,özellikle 2012 2016 yılları dsg'lerde kavrama değişmesi kronik bir rahatsızlık.Araç parça değişimlerine baktığımızda 30-40 binde dahi kavrama değiştiren birsürü cc,polo,golf,passat,leon...vb gördüğüm için,hatta şaka değil 100.bine kadar 2 defa kavrama değiştiren CC gördüğüm için artık bende mecburen manuel vites bir Golf tercih ettim.Garantiniz bittiyse bile aracınız servis bakımlı olduğu için iyi iyi niyet kapsamından yararlanma ihtimaliniz oldukça yüksek olduğu için bir nebze şanslısınız,inşallah rot gibi basit bir arızadandır...

Upvote 0

Geri
Üst Alt