Şehir dışından araç alma (izin) hakkında

yarar42

Üye
İsim
Engin
Merhabalar, Ben İstanbul'da ikamet ediyorum. İzmir'de beğendiğim bi golf araç var. Satıcıyla anlaştık birtek gidip alması kaldı. Şehir dışından araç almak için seyahat izin belgesi alabiliyormuyuz, alınıyorsa nasıl alıyoruz. Bu haftasonuna kadar aracı almam lazım en kısa sürede nasıl izin alabilirim bilen tecrübe edinen varsa bilgi verebilirmi.

Alamazsın maalesef. İzin sadece birkaç sebeple veriliyor. Ölüm hastalık vs . İşin zor hocam kolay gelsin.

@İlker34 alınmıyorsa bu galericiler nasıl araç satıyor hocam bi yolu var anladıgım kadarıyla ama nasıl oluyor onu bilmiyorum

@yarar42 Hovam hepsi adrese teslim diye nir yöntem belirlemişler. Çekici ile gönderiyorlar. Çekici ticaret yaptığı için bu yasaklardan muaf oluyor. İzmir’de güveneceğiniz tanıdığınız varsa sizin adınıza bakıp aracı yollayabilir.

@İlker34 alınmıyorsa bu galericiler nasıl araç satıyor hocam bi yolu var anladıgım kadarıyla ama nasıl oluyor onu bilmiyorum
Esnaflara taninan bazi haklar var sehirler arasi seyahat kisitlamasina tabi degiller diye biliyorum onunla ilgili bir kurnazliklari olabilir

Merhabalar, Ben İstanbul'da ikamet ediyorum. İzmir'de beğendiğim bi golf araç var. Satıcıyla anlaştık birtek gidip alması kaldı. Şehir dışından araç almak için seyahat izin belgesi alabiliyormuyuz, alınıyorsa nasıl alıyoruz. Bu haftasonuna kadar aracı almam lazım en kısa sürede nasıl izin alabilirim bilen tecrübe edinen varsa bilgi verebilirmi.

Bu videodaki aracı satın alan kişi bir şekilde seyahat izni almış. Instagramdan Serhat İnci'ye ulaşıp nasıl yaptıklarını sorarak şansınızı deneyebilirsiniz. Seyahat izni alamazsanız da karşı tarafa güvenebiliyorsanız sizin adınıza araç satın alma işlemi için vekalet verebilirsiniz. 

Vekalet verirseniz, vekaletname metninde mutlaka "bir defaya mahsus olmak üzere" şeklinde bir ifade yazılı olsun. Bu kendi tecrübem neticesinde aklıma gelen bir tedbirdir.

Araç alım sürecimde bizzat tecrübe ettim, hurda araç alımı için vekalet verdik. Adımıza 1 araç yerine yanlışlıkla 2 araç almışlar, yaklaşık 6 ay sonra işlemleri yapan firmanın sene sonu dosyaları düzenleyip durumu farketmesi üzerine haberimiz oldu aracı geri verdik.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@yarar42 satın alacağınız ruhsat sahibi kişi evvela kimlik bilgilerinizle bir Notere başvursun satış işlemlerini başlatsın. Buna istinaden Noter aracılı bir izin belgesi düzenleniyor devlete beyan edilerek. 

@issos tam olarak nasıl yapılıyor bu hocam detayları nedir

@yarar42 satıcı kişi Noterden detaylarını öğrenip size iletebilir net bilmiyorum inanın.

En mantıklı olanı Sizin adınıza birisinin Noter kanalıyla vekalet vermeniz ki İzmir de güvenebileceğiniz birinin olması olayıdır. Diğer türlü biraz uğraş ve maddiyat eklenebilir ( çekici belge işleri vs.)

Siz satıcı ile görüşün hangi noterden işlem yapacaksanız o noterden bir randevu oluşturun bulunduğunuz yerdeki noterden başvuru yapacaksınız onlar sizi yönlendirecek daha sonra kaymakamlıktan onaylatacaksınız yada nüfus müdürlüğü basit yani geçen hafta ben satış verdim o şekilde

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Kurumsal firma olarak otorapor ekspertiz firmasinin sunmus oldugu sehir disi paketi var 750 tl ye islemi ordan yapabilirsin eger istersen vekalet ile aracin alisini gerceklestirip araci cekici ile adresine kadar gonderiyolar ancak ucrete cekici ucreti dahil olmayabilir

Geri
Üst Alt