Porya bilyalar

Inter61

Üye
İsim
ERKAN YILMAZ
Arkadaslar merhaba nazarami geldik ne oldu gecen ay kavramayi degistirmistik 

1-2 hafta sonrada on taraftan 80 i gecince ugultu sesi hissetim ve sonrasinda bu ses arttı biraz kavramadan korktum ama araştırmalarim sonucu bilya arizasina benzedigini dusundum ve sonuc avekteyiz

On 2 porya degisti ses gitti ve performansi cok bariz arttı bu cok onemli bir parca imis golfdaslarin bilgisine😊

Geçmiş olsun  hocam.

@bunyamin81 hocam modele gore indirim yaptilar on iki bilya icin 1600 lira odedim ivir zivir bir kac birsey daha var içinde ses cok artarsa goturun bence 

Sagolun Ender hocam

@Inter61 gecmis olsun ustune geldi konu benimde suphelerim var arabada ugultu var sanki. Bi rot balanscida baktiricam sonra iyi niyete zorlarim :(

@GkM_2015 bu parca iyi niyete sokulamiyormus hocam 😥 malesef kavramanin 2 kati tuttu bu yuzden

Arkadaslar merhaba nazarami geldik ne oldu gecen ay kavramayi degistirmistik 

1-2 hafta sonrada on taraftan 80 i gecince ugultu sesi hissetim ve sonrasinda bu ses arttı biraz kavramadan korktum ama araştırmalarim sonucu bilya arizasina benzedigini dusundum ve sonuc avekteyiz

On 2 porya degisti ses gitti ve performansi cok bariz arttı bu cok onemli bir parca imis golfdaslarin bilgisine😊
Geçmiş olsun aracınızı km kaç?

Bu sesi lastik sesinden ayırmak için ne yapmak lazım, araçta radyonun sesini kapatınca sanki yol sesi alıyorum, bilmiyorum ben mi çok takmaya başladım, bir uğultu oluyor, lastik değişti biraz azalsa da çok fark etmemiş gibi.

Kimse zikretmese de 2016 sonrası yeni kasa tiguanların kronik arızasıdır bu ön porya bilyaları. Çoğu araç sahibi farkında bile değil. Salgın öncesi  doğuş otoda bakım sonrası aracını teslim alan bir araç sahibini uyarmış ve sorunun çözümüne yönelik işlem başlatmasını sağlamıştım. Benim duyduğum ses çıt çıt şeklinde iki bilyanın birbirine çarpmasına benzer düşük amplitüdlü, ve ivmelenmeyle beraber frekansı artan bir ses. 2 nci vitese geçtikten sonra hız ve motor sesinin de maskelemesiyle duyamayabilirsiniz. Aracınızda varlığını saptamak için yapmanız gereken, çalıştırdıktan sonra multimedyayı kapatıp camı açmak ve yakın olan sol ön tekerden sağlı sollu yavaş manevralarla bu sesin varlığını irdelemek. Özellikle eğimli bir yoldan aşağıya doğru yavaşça hareket ederken daha bariz duyulabiliyor. Çözüm olarak evvela almanya menşeli olduğunu söyledikleri meşhur yağla yağlıyorlar, bir süre sonra şikayetler yeniden başladığındaki başvurunuzda da mırın kırın etseler de el mecbur poryaları değiştiriyorlar. Tabii ki araç garanti veya garanti plus  dahilindeyse bedelsiz, değilse yaklaşık 2-3 bin tl bir maliyetle..

@ali_burkay lastik sesinden cok farkli hocam soyle diyim motor sesine benzeyen onu baskilayan ugultu dizlama tarzi bize ses titresim gibi internette benle ayni ses olan bir video var paylasim istersen bende cektm ama videoyu sildm galiba

Moderatör tarafında düzenlendi:
@ali_burkay Lastikçim, virajlarda uğultu sesinde artma azalma gibi değişiklikler olur, poryadan kaynaklı ise uğultu değişir; lastiklerden ise değişmez demişti. Serviste arabayı lifte alıp tüm lastikleri bir makinada çevirir ve sesi dinleyerek karar verirler. Dışarda ön lastiklere dokunmazlar genelde.

@Inter61 onceki aracimda sol on ve sag arka ayni anda degisti. Ama iyi niyettenmi garantidenmi degisti hatirlayamadim.

Aracımın ilk sahibi 24 binde 2016 Nisan ayında 940 liraya komple yeniletmiş(Benim gibi titiz birisiymiş) ☺️

Geri
Üst Alt