BI-LED PROJECTOR Hk.

sefabucak

Üye
İsim
Sefa
Merhaba,

Herkesin bildiği üzere Golf 7.5 comfortline araçta halojen far bulunuyor. O kadar para verip aldığımız 2019 model comfortline araçta farların led olmaması genelimizi taiwan malı J farlara sürüklüyor.

Uzun zamandır taiwan malı J far hakkında araştırmalar yapıp kullanıcı yorumlarını okuduğumda sorun yaşayanları gördüm. Bugün YouTube’de gezinirken farı değiştirmeden araca mercek uygulamasıyla led ampül takılabildiğini gördüm ve bu işi yapan adamla görüştüm.

Bu işi yapan yer, Bi-Led Projector(mercekli led ampüle) işçilik hariç 1750₺ fiyat söyledi. Kendisinde taiwan J farında bulunduğunu söyledi. Donanım ve dış görünüm açısından J tercih edilebilir, ama iyi bir aydınlatna istiyorsan Bi-Led Projector taktıralım dedi.

Sizce gidip mercekli ampül mü taktırayım o fiyata yoksa 750 tl daha ekleyip J far mı almalıyım? Bu konuda bilgisi olanlar lütfen cevaplarınızı bekliyorum.

Herkese hayırlı ramazanlar 

4C6749B5-CB33-449E-A332-B1FD7F82719A.jpeg

Cevap vermesi zor bir soru hocam bu, benim de aklımdan geçti bir ara.Hatta foruma da yazmıştım diye hatırlıyorum. Cesaret edemedim açıkçası.

Çift j fara osram night breaker xenon takılmayacaksa performanslı bir aydınlatma beklemek yanlış olur. Far+xenon+balastı vs. 3500 TL.
Artısı, görsellik ve iyi aydınlatma. Çift J'ye geçtikten sonra orijinal farlarınızı nakde çevirebilecek olmanız da bir artı.
Eksisi, muayene için sök tak yapmak zorunda olmak.
Xenonda far yıkama ihtiyacı da var, bunun illa ki bir teknik gerekliliği vardır. Far yıkama olmaması da bir eksi olacak tabi.

Atölyesemih bu işi iyi yapar, güzel de aydınlatır bence. Lakin far buğu yapabilir, buna garanti verebileceğini zannetmiyorum. İşçilik hariç 1750 TL demişsiniz, işçilikle 2bin liranın üzerine çıkacaksınız yine. Farlarınızın değerini de bunun üzerine koyduğunuzda işin sonunda bunun maliyeti çift j'yi de geçer.
Avantajı, iyi aydınlatma ve muayene zamanı kafanızın rahat olacak olması.
Eksisi, açılan bir farın başına neler gelebilirse onlar sizin başınıza da gelebilir. 

Onun da dediği gibi özet olarak custom far yaptırmak, iyi aydınlatma isteniyorsa kağıt üzerinde daha avantajlı.

"Bunları aydınlatma konusunda söylediği şeylerin doğru olduğu kabulü ile söylüyorum bu arada."

İki seçenekte de memnun kalmama ihtimaliniz var ama çift J'den memnun kalmazsanız her türlü müşterisini bulup satabilirsiniz, modifikasyon görmüş bir farı satabilme ihtimaliniz çok daha düşük.

Zor bir karar. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@frknyldrmHocam bu kadar detaylı açıklamanız için çok teşekkürler. Tüm sorularıma cevap buldum. Açıkçası bir an açtırıp mercek taktırmayı falan kafaya koymuştum. Bu dediklerinizi düşününce orjinal fara zarar verebilirim ve aracın garantisi var ve far garanti kapsamından çıkmış olur. Onun yerine taiwan J far alıp orjinal farlarımı eve kaldırırım. bir sıkıntı çıkarsa veya satacağım zaman orjinal farlarımı araca tekrar koyar taiwan j farlarıda ayrı satarım en azından aracı severek kullanmıs olurum ve içimde j farla kullanmadım diye bir eksiklik olmaz.

@frknyldrmHocam bu kadar detaylı açıklamanız için çok teşekkürler. Tüm sorularıma cevap buldum. Açıkçası bir an açtırıp mercek taktırmayı falan kafaya koymuştum. Bu dediklerinizi düşününce orjinal fara zarar verebilirim ve aracın garantisi var ve far garanti kapsamından çıkmış olur. Onun yerine taiwan J far alıp orjinal farlarımı eve kaldırırım. bir sıkıntı çıkarsa veya satacağım zaman orjinal farlarımı araca tekrar koyar taiwan j farlarıda ayrı satarım en azından aracı severek kullanmıs olurum ve içimde j farla kullanmadım diye bir eksiklik olmaz.
Rica ederim hocam. Atölyesemihin uygulama yaptığı aracın videosunu da paylaşalım, belki bunu yaptırmayı tercih edenler de çıkabilir. Aydınlatma iyi gözüküyor ama geri dönüşü olmayan bir iş. Araca sonradan far yıkama da yapılmış sanırım.

@frknyldrm  Hocam ben de zaten Atölyesemih ile görüşmüştüm. Forum kurallarını pek bilmediğim için reklama girer mi endişesiyle video veya isim vermedim. Hayırlı geceler tekrardan teşekkür ederim :)

@frknyldrm  Hocam ben de zaten Atölyesemih ile görüşmüştüm. Forum kurallarını pek bilmediğim için reklama girer mi endişesiyle video veya isim vermedim. Hayırlı geceler tekrardan teşekkür ederim :)
Anladım hocam. Paylaştığınız ekran görüntüsünde logosu var ama olmasa da bu videoyu daha önce izlediğim için onun yaptığını hatırlardım.

Artısıyla eksisiyle istişare edip objektif yorum yapmaya çalışıyoruz, sorun olacağını zannetmiyorum. Ticari bir kaygımız yok, Semih de babamızın oğlu değil yani. :D

Rica ederim, hayırlı geceler.  (y)

Ben de 3 gün önce atölye semih ile görüşmüştüm.

Screenshot_20200514_215121.jpg

Ben de 3 gün önce atölye semih ile görüşmüştüm.

Ekli dosyayı görüntüle 32449
Kendi yaptıkları uygulamanın osram nbl xenonlu fardan daha iyi aydınlattığını iddia ediyor yani, doğru mu anladım hocam?

İddialı gerçekten.

Ben böyle iddialı bir iş yapsam, aynı anda aynı ortamda iki farklı araç ile karşılaştırma videosu çekerdim.

Kendi yaptıkları uygulamanın osram nbl xenonlu fardan daha iyi aydınlattığını iddia ediyor yani, doğru mu anladım hocam?

İddialı gerçekten.

Ben böyle iddialı bir iş yapsam, aynı anda aynı ortamda iki farklı araç ile karşılaştırma videosu çekerdim.
Hocam şu şekilde sordum, 

Çift J replika far için osram nbl mı yoksa led360 mı daha iyi performans verir dedim. 

Cevaben osram daha iyi olur ancak osram ampül+xenon beyni+dönüştürücüye o kadar para harcadıktan sonra bi-led projector yapmak daha iyi olur dedi. 

@sefabucak çift j taktır geç hocam bende taktırdım çok memnunum. dediğin işlem için aracının orjinal farının içi açılacak bence pek sağlıklı değil. çift j ye güzel bir ampul alırsan çok iyi iş yapıyor aracında çehresi değişiyor.

@frknyldrm Sonradan takılan projektör bence çirkin oluyor, çok belli oluyor garip bişeyler olduğu far'da. Bu arada Bi-Xenon projektörde takılıyor aynı şekilde.

On 12.05.2020 at 3:07 AM, frknyldrm yazdı:

Rica ederim hocam. Atölyesemihin uygulama yaptığı aracın videosunu da paylaşalım, belki bunu yaptırmayı tercih edenler de çıkabilir. Aydınlatma iyi gözüküyor ama geri dönüşü olmayan bir iş. Araca sonradan far yıkama da yapılmış sanırım.

videoda gördüğüme göre kısalardaki halojen yerine projektör monte edilmiş ve uzunlarda Led'lenmiş ve aynı kalmış gibi..

yani uzunlarda geçince perde olayı var mı bu videoda?

şayet bu şekilde perde yok ise bi projektör değil de basic projktr yapılmış..

@doganersin Uzunlar açıldığında hem mercekten hemde standart uzundan aydınlatma sağlanıyor yani perde açılıyor. B-Led denmesinin sebebi o zaten. 

Aynı yerde hem kısalara hem uzunlara mercek taktıranları da gördüm onlarda mantık nedr bilmiyorum. Ama benim anladığım farın içi açıldıktan sonra yapılabilecek varyasyonlar çok fazla. 

Asiri asiri çakma durmuş bence...

Geri
Üst Alt