2019 - 2020 adblue dolum miktarları

Ayhan5353

Üye
İsim
Ayhan
Arkdaşlar 2019 ve 2020 dizel araçlarda adblue deposu var . yaklaşık sürüş mesafesi 1000km uyarısını verdikten sonra kaç litre adblue doldurmamız gerekiyor . Kullanım kitapçığında gereğinden fazla adblue koymayın diye uyarı var. Bu konuda bilgisi olan varmı 

Oran olarak 1000 litre de 40 lt olmakla birlikte  hesaplanabilir.

100 lt de 4 litre eder. Yada bir depo yakıt ortalama 50 litre alırsak her depoda 2 litre bu şekilde takip edilebilir. 

''Alıntıdır''

Şu bilgilere de göz atmakta fayda var hocam.

AdBlue, dizel yakıtlı ağır hizmet taşıtlarının oluşturduğu NOx emisyonunu kimyasal olarak azaltmakta kullanılan, toksik olmayan, su berraklığında, ürenin deiyonize su içerisinde %32,5 oranındaki çözeltisidir. Araçların egzoz sistemlerinde, bu maddeyle yapılan kimyasal katalitik ayrıştırma esnasında azotoksitler (NOx), azot gazına (N2) ve su buharına (H2O) dönüştürülür.

AdBlue çevreye zararlı bir madde değildir ve taşınabilir sıvılar arasında minimum risk kategorisinde sınıflandırılmaktadır. AdBlue, VDA (Otomobil Endüstrisi Derneği) firmasına ait tescilli bir ticari markadır. Dünyadaki belli başlı ağır ticari taşıt imalatçılarının, AdBlue gerektiren otobüs veya kamyon modelleri bulunmaktadır. Mercedes ve Volkswagen gibi bazı firmalar, AdBlue’nun binek araçlarda kullanımı için çalışmalar yapmaktadır.

AdBlue, araç içinde ayrı bir paslanmaz çelik veya plastik tankta saklanır ve yakıtla karıştırılmaz. Sadece SCR sistemi bulunan araçlarda kullanılmaktadır. AdBlue aşındırıcı olduğundan, kullanımı ve depolanması için belirli malzemeler gereklidir.

EURO 6 MOTORLARDA ZORUNLU HALE GETİRİLDİ

Günümüzde AdBlue kullanımı, Euro 6 standartlarını sağlamak için mecburiyet haline gelmiştir. AdBlue -11 °C'nin altında donduğu için, araçlarda deposu ısıtmalı olarak sunulmaktadır ve değişik boyutlarda olabilmektedir. AdBlue, Türkiye genelindeki akaryakıt istasyonlarının birçoğundan temin edilebilmektedir. 

1000 LİTRE YAKITA 40 LİTRE EKLENİYOR

AdBlue sıvısı, dizel yakıta kıyasla çok daha az yer kaplamaktadır. Örneğin, karışım oranı %4 olduğunda, 1000 litre dizel yakıt için sadece 40 litre AdBlue gerekir. AdBlue sıvısının karışım oranı sabittir ve dizel yakıta göre ayarlanır. SCR sistemini kullanan motor imalatçılarına göre, SCR sistemini kullanan taşıtlarda, SCR sistemini kullanmayan taşıtlara göre %6’ya kadar yakıt tasarrufu mümkün olmaktadır.

ADBLUE KULLANILMAZSA NE OLUR?

Eğer AdBlue tankı boşalırsa, bu izin verilen emisyon düzeylerinin aşılmasına neden olur ve katalizör kısa sürede hasar görür. 

Tamamen bittiğinde ise araç sisteme zarar vermemek için aracınız stop eder ve çalışmaz. Bu sırada dağ başında iseniz çekici çağırmak zorunda kalabilirsiniz.

Arkdaşlar 2019 ve 2020 dizel araçlarda adblue deposu var . yaklaşık sürüş mesafesi 1000km uyarısını verdikten sonra kaç litre adblue doldurmamız gerekiyor . Kullanım kitapçığında gereğinden fazla adblue koymayın diye uyarı var. Bu konuda bilgisi olan varmı 
Kullanım klavuzunda kaç litre kapasitesi olduğu yazması lazım., kalitesine göre fiyatları değişiyor.. 

servisten kolay dolum yapmak için hortum kiti satılır., dökmeden doldurursunuz; 

88272A70-7253-449E-A8D8-BB64E3AF6189.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles  Bu iyiymiş . baktım fakat yazmıyor sadece gereğinden fazla doldurmayın uyarısı var.
Aslında kitapçıkta kapasitesi yazması lazım ama siz görmemiş olabilirsiniz., başka sayfalarda yazıyor olabilir., 

Ben 1.6 tdi motorda adblue kapasitesinin 11 litre olduğunu hatırlıyorum., servise sorun isterseniz., Adblue için cilde temas etmesi salıncalı diye yazıyor., aynı şekilde aracın boyasına temas ederse silin veya su tutun diyee açıklamarı var., 

bunu @windshear Berker dostumuz bilir., onun eski aracı dizeldi., sanırım berker hocamın aracında adblue vardı..? Ama eski aracı 1.6 tdi mı yoksa 2.0 tdi mıydı bilmiyorum .. sanırım motora göre kapasite değişiklik gösteriyor..

@forzaGilles  Teşekkür ederim bununla ilgili yabancı youtube videoları var fakat türkiye de bununla ilgili ayrıntılı  bir video yok. belki aracını yeni alıp adblue dolduruan arkadaşlar çıkar burda. Yabancı kaynaklara bakıyorum bizim gibi bidonu dayayıp ta doldurmuyorlar. kilitleme aparatlı küçük bidon kullanıyorlar dolması gerektiği kadar dolup fazlasını almıyor. 

@forzaGilles  Teşekkür ederim bununla ilgili yabancı youtube videoları var fakat türkiye de bununla ilgili ayrıntılı  bir video yok. belki aracını yeni alıp adblue dolduruan arkadaşlar çıkar burda. Yabancı kaynaklara bakıyorum bizim gibi bidonu dayayıp ta doldurmuyorlar. kilitleme aparatlı küçük bidon kullanıyorlar dolması gerektiği kadar dolup fazlasını almıyor. 
Var mı video bizde seyredelim..

Aslında kitapçıkta kapasitesi yazması lazım ama siz görmemiş olabilirsiniz., başka sayfalarda yazıyor olabilir., 

Ben 1.6 tdi motorda adblue kapasitesinin 11 litre olduğunu hatırlıyorum., servise sorun isterseniz., Adblue için cilde temas etmesi salıncalı diye yazıyor., aynı şekilde aracın boyasına temas ederse silin veya su tutun diyee açıklamarı var., 

bunu @windshear Berker dostumuz bilir., onun eski aracı dizeldi., sanırım berker hocamın aracında adblue vardı..? Ama eski aracı 1.6 tdi mı yoksa 2.0 tdi mıydı bilmiyorum .. sanırım motora göre kapasite değişiklik gösteriyor..
Evet 1.6Tdi idi Golfum, 11 lt depo. Maks 10 lt doldurun diyor genelde yol bilgisayari zaten. 

@Ayhan5353

Moderatör tarafında düzenlendi:
@windshear merhaba izninizle size eski golfle ilgili bir şey sormak istiyorum, yanlış hatırlamıyorsam araç içi ek ısıtma sistemi mevcuttu hiç dikkat ettiniz mi akünüz kaç amperdi? Aracıma böyle bir sistem taktırmak istiyorum, webasto tarzı değil de direkt fabrikada takılan motor suyu ısıtmalı sistem düşünüyorum. Sizce bu konuda  dikkat etmem gereken neler olabilir?

@windshear merhaba izninizle size eski golfle ilgili bir şey sormak istiyorum, yanlış hatırlamıyorsam araç içi ek ısıtma sistemi mevcuttu hiç dikkat ettiniz mi akünüz kaç amperdi? Aracıma böyle bir sistem taktırmak istiyorum, webasto tarzı değil de direkt fabrikada takılan motor suyu ısıtmalı sistem düşünüyorum. Sizce bu konuda  dikkat etmem gereken neler olabilir?
Merhaba, 

Benim golfte webasto vardi, elektrikli bir sistem yoktu. Tabiki webasto calisirken de akuden yiyordur bir muddet fanlar vs calistiigi icin ama inanin hic dikkat etmedim buyuk aku mu vardi. 

Bi kac eski fotografa bakip geri dönus yaparim buraya hocam size aksam is cikisi evden. 

Merhaba, 

Benim golfte webasto vardi, elektrikli bir sistem yoktu. Tabiki webasto calisirken de akuden yiyordur bir muddet fanlar vs calistiigi icin ama inanin hic dikkat etmedim buyuk aku mu vardi. 

Bi kac eski fotografa bakip geri dönus yaparim buraya hocam size aksam is cikisi evden. 
Teşekkürler beklemedeyim.

Geri
Üst Alt