Lastik hava basıncım kaç olmalı

Omer58

Katılımcı Üye

İsim
Ömer
Arkadaşlar 225 40 18 ebatında lastiğim varda herkes fsrklı birşey söylüyor depo kapağında yazan farklı lastik hava basıncım kaç olmalı veyada siz kaç psı da kullanıyorsunuz

benim lastiklerin herzaman havası 32 dir... yüklü olunca 34 yapıyorum şehirler arası...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bir süre 38 sürdüm, dün akşam 34 yaptım gayet iyi oldu.

Arkadaşlar 225 40 18 ebatında lastiğim varda herkes fsrklı birşey söylüyor depo kapağında yazan farklı lastik hava basıncım kaç olmalı veyada siz kaç psı da kullanıyorsunuz
Bu ölçü fabrikasyon değil 

Yanak düşük ve 18" minimum 36psi olmalı 

Nette tabloyu buldum.Ekran Alıntısı.PNG

Golf 7 Orjinal Kapı içi/depo içi etiketidir. İki kişi ve yüksüz binilecek ise 30/30, Tam kapasite binilecek ise 33/41 öneriyor VW. Benzin istasyonu lastik basınç göstergeleri genellikle hatalı ölçüyor ve 1-2 PSI sürekli sapma oluyor. Lastikçide hava bastırmanızı ve VW standartlarına uymanızı öneririm. 

Kazasız belasız, tekerinize taş değmesin.

image.png

@Aliiii 30/30 yapılırsa 17" veya 18" jantlara bulunduğunuz ilin yolları kötü ise janta zarar verirsiniz

@Terms VW bunu öneriyor hocam, kişisel ayarlamalar size kalmış. Ben Muğla'da 4 yıl bu ayarlarla bindim herhangi bir problem yaşamadım.  

@Aliiii VW Türkiye yollarını biliyormu sizce ona göre mi öneriyor yoksa Almanya yada avrupa yollarrına göremi öneriyor?

Benim ölçüm 225x45/17 ve ben dört lastik te 34psi yapıyorum yollarımıza güvenmiyorum.
Hatta şimdi yatıyor araba lastik iz yapmasın diye 1,5 ay önce dört lastik te 36psi yaptım

@Terms Bunu tartışma haline getirmenin bir anlamı olduğunu düşünmüyorum, o zaman VW'nin önerdiği motor yağını da kullanmamanız lazım, malum almanya hava koşullarına göre vermişlerdir. Türkiye daha sıcak, daha çok akışkan olacağı için 10-40W kullanalım? 

Böyle birşey söz konusu değil. Bunlar uzun dönem AR-GE sonuçları, lastiklerinize yük vermezseniz (5 Kişi - ve çantalar) VW'nin 18" jant için önerdiği basınçlar yukarıda. Siz bu basınçlar benim hoşuma gitmiyor, BENCE lastiğe zarar verir diyorsanız siz 35 basın :)   40 basın yüksüz aracınızda :)  

Doğru lastik basıncı aracın motor donanımına ve orjinal jant ebadına göre fabrika tarafından belirlenip kapı direğine veya depo kapağına yapıştırılmıştır; 

Muhtemelen aracınıza sonradan 18 jant takılmıştır. 

Aracınızda bulunan tablonun resmini paylaşabilir misiniz?

Araç modeli ve yılı nedir?

Lastiğinizin modeli ve üretim yılı nedir?

Kaç psi basıyorsunuz? 

Sürüş hissiyatı sert mi geliyor yoksa yumuşak mı? 

Yukarıdaki sorular karşılığında lastik basıncı ne olacağının net bir şekilde yanıtını alabilirsiniz.

Lastik basınç değerleri hava sıcaklığına göre farklılık gösterebiliyor, fabrikanın verdiği değer aracın fabrikadan geldiği motor ve Jant değerine göre değişiyor, ve kapı içinde yazıyor. 
-Gelelim kendi yaptığıma, uzun zaman araştırmalarım ve tecrübelerime göre, lastikleri sabahları 1-2 km den fazla gitmeden bildiğim güvendiğim bir lastikçide 33-33 şeklinde yapıyorum, lastik ebatlarım 225-45-17, bu şekilde gündelik kullanımda bana uyuyor, aracı sürekli bagajı boş tek kişi olarak kullanacaksam 32-32 de yapabilirim ancak bana uymuyor bu durum 33 psi beni kurtarıyor, hem konfordan hemde güvenlikten ödün vermemiş oluyorum diye düşünüyorum.

Lastik değerleri 24 derece hava sıcaklığında ve araçla 1-2 km den fazla yol gidilmemişse ayarlanması en doğru olanıdır. Hava sıcaklığı arttıkça basınç değerleri yüksek gözüküyor, düştükçe düşük gözüküyor, siz 38 derece yaz sıcağında birde uzun kullanım sonunda araca 32 psi hava basarsanız o basınç normal hava koşullarında ve soğuk lastikle 27-28 psi ye düşer.

Geri
Üst Alt