Golf Yerine Araç Önerisi

rline

Üye
İsim
Mehmet
Merhaba,

Şubat ayında yaptığım Golf 1.5 TSI Comf.(sunroof) araç siparişimi artan fiyatı nedeniyle iptal edip daha ekonomik modellere yönelmeye karar verdim. Araç henüz gelmedi ancak Şubat ayında 190 bin TL olan fiyatı artan kur ve Ötv dilimi nedeniyle min 220-230 bin seviyesinde olacaktır. 

Aklımda 3 araç var, Yeni Astra HB, Megane HB ve Leon. Kullanmış olan veya bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum. 

Yeni Astra HB, 1.4 CVT 145 HP , GS line donanımı olduķça dolu ve fiyatı 192 bin civarında. Bu araçta CVT şanzıman konusunda tereddüt ediyorum, bir de Opel'in benzinli motorları genelde çok yakar, bu da öyle midir bilmiyorum.

Megane HB 1.3 140 HP (EDC) , Çift kavramali şanzimanı DSG gibi çok iyi, daha önce sedan dizel otomatik Megane kullandım. Touch donanımı var bayilerde, 172 bin TL. Donanim olarak zayıf ama fiyatı uygun.

Seat Leon, Nisan ayında en üst donanım Leon'u (Exellence) 190 bine kadar veriyorlardı, şimdi stokta var mı bilmiyorum. 

Son alternatif siparişimi beklemek (Haziran ayı) ve Ötv indirimi ve ya kurlarda gerileme olursa Golf'ü almak :)

Mk 7.5 kasaya o paralar verilmez artik hocam bence kasasi degismis bir arac sonucta, leon guzel bir secenek olabilir ancak o da kasa degistirdi ama iki aractada yeni kasalar tasarimsal anlamda facia bence , astra gayet yakisikli olmus ama kalite nasildir fikrim yok. 

@rline size tavsiyem 2.eli saglam olan arac almaniz, eger bir gün satip golf almak istediginizde ceyrek altin muamelesi görmeli

Ceyrek altin arabalar: tabiki ilk önce  golf-honda civic-toyota corolla-passat (bütceyi asar sanirim) ve seat leon

Bu durumda seat leon ideal olur, reno-opel 2.eli yukaridaki araclar kadar iyi degil

Vag grubundan şaşmayın hocam, Golf olmuyorsa Leon bakın. Bahsettiğiniz diğer araçlar vag grubu hiçbir aracın yanına yanaşamazlar. Şanzımanlardan bahsetme ihtiyacı bile duymuyorum.

Opel astra k aracın parçalarının yarısı gm yarısı pejo psa grubu., melez bir araba yeni kasası çıkana kadar astra alınmaz., 

Leon Z

Merhaba,

Şubat ayında yaptığım Golf 1.5 TSI Comf.(sunroof) araç siparişimi artan fiyatı nedeniyle iptal edip daha ekonomik modellere yönelmeye karar verdim. Araç henüz gelmedi ancak Şubat ayında 190 bin TL olan fiyatı artan kur ve Ötv dilimi nedeniyle min 220-230 bin seviyesinde olacaktır. 

Aklımda 3 araç var, Yeni Astra HB, Megane HB ve Leon. Kullanmış olan veya bilgisi olan arkadaşlardan tavsiyelerini bekliyorum. 

Yeni Astra HB, 1.4 CVT 145 HP , GS line donanımı olduķça dolu ve fiyatı 192 bin civarında. Bu araçta CVT şanzıman konusunda tereddüt ediyorum, bir de Opel'in benzinli motorları genelde çok yakar, bu da öyle midir bilmiyorum.

Megane HB 1.3 140 HP (EDC) , Çift kavramali şanzimanı DSG gibi çok iyi, daha önce sedan dizel otomatik Megane kullandım. Touch donanımı var bayilerde, 172 bin TL. Donanim olarak zayıf ama fiyatı uygun.

Seat Leon, Nisan ayında en üst donanım Leon'u (Exellence) 190 bine kadar veriyorlardı, şimdi stokta var mı bilmiyorum. 

Son alternatif siparişimi beklemek (Haziran ayı) ve Ötv indirimi ve ya kurlarda gerileme olursa Golf'ü almak :)
2 gün önce kuzenime Golf bakıyorduk., VW müşteri hizmetleri ile görüştüğümüzde ülke genelinde 1.5 TSI DSG olarak; 1 adet Comfortline (beyaz), 5 tane de Highline araç olduğunu söylemişlerdi., bir görüşüm isterseniz.,

Makyalı Astra K yarısı gm yarısı pejo psa melez bir araç., yeni kasa çıkama kadar Astra’dan uzak durmak gerek..

Alternatif olarak: Exellence paket Leon güzel araç.

Moderatör tarafında düzenlendi:
@forzaGilles ben 2022 ye kadar Astra K nın tüm parçalarını gm olarak biliyorum, başta makyajlı kasadaki şanzıman ve motorun psa tarafından üretildiği söylentisi çıkmıştı ancak bunu Opel yetkili servisi Müdürlerinden biri yalanlamıştı yanlışım yoksa, şuanki motor ve şanzıman yıllardır geliştirme çalışmasının ürünü hepsinde gm nin imzası var demişti, YouTube de inceleme videoları mevcut ben K kasayı seviyorum, makyajlı kasa ile yakıt tüketimi bir hayli düşmüş diyorlar. Ayrıca gm psa olayından emin değilim kesin net bir bilgi yok sanırım etrafta. Belki de Olabilir PSA nın da payı 🤷🏻‍♂️

@forzaGilles Leon Xcellence bana da mantıklı gelıyor ama onda da tedarik sorunu var anladığım kadarıyla, Doğuş oto internet sitesinde bu donanımda tek araç görünüyor. Nisan'da liste fiyatı 192 bin TL'ydi, simdi 199.900 olmuş. Style paketten araç var ama baz donanım olduğu için boş bir araç. Yarın bayiyi arayip bir sorarım. 

Golf’ten sonra diğer araçlar tat vermez hocam. Megane’den özellikle uzak durmanızı öneririm. Astra düşünülebilir. Leon’da trim sesi sorunu çok fazla ne yazık ki, yalıtımda da golf’ü arayacaksınız. Tavsiyem ikinci el a3’e de bakmanız olur. Ya golf ya a3 başka tavsiyede bulunamam hocam. Benim 1.4 TSİ aracımın km’sinin yükselmesi karşısında değer kaybetmeden satmam gerekti. 1.5 tfsi a3 aradım fakat hepsi galericilere düşünce 1.0 tfsi a3’e geçtim. Golf ve a3’ün yeni kasaları gelince onları da değerlendireceğiz. Golf’ten sonra geçilecek araç pek leon olamaz tekrar belirtmekte fayda var. Tabi araç genişliği ve saklama gözü kullanışlılığı lazımsa a3’ü kafadan eleyin. app Connect vs bulunması itibariyle golf bazı yönlerden daha tercih edilebilir kalıyor. 

1.4 turbo astralar piston kolu kırmasıyla meşhurdur, hemen her opel ustası bunu duymuştur ve bir çoğu alacaksanız 1.6cdti 136bg olan tam otomatik alın diye yönlendirniştir. 

Eski kasalar tam otomatik vites yerini cvt ye bıraktıysa o da enteresan. Şuan otomatik viteslerde trend tekrar tork konvertörlü tam  otomatiklere doğru eğilim gösteriyor. Opel cvt ye geçmekte amaç ne anlamadım. 

Megane bence yüzü çok eskidi, filolar, kurumsal kiralamalar hep megane doldurdu. Icon donanım iyiydi ancak şuan onun altındaki paketler hayli zayıf, media ekranı falan yanlış hatırlamıyorsam yoktu yada 2 renkli tft ekrandı. 

Leon bulabilirseniz seçenekler arasındaki en mantıklı araç olur, seat grubu bu zam furyasında yılın başından beri hep iyi fiyatlamalar yaptı. (leon, ateca, arona vs..) 

Aslında ben yerinizde olsam 308 style pakette bakardım, şu anda sadece bu araç getiriyorlar. 1.5 dizel + 8 ileri tam otomatik vites, 10inc ekran, sunroof, vs. fiyatına göre alınabilir ancak binip, görmek lazım.

Golf’ten sonra diğer araçlar tat vermez hocam. Megane’den özellikle uzak durmanızı öneririm. Astra düşünülebilir. Leon’da trim sesi sorunu çok fazla ne yazık ki, yalıtımda da golf’ü arayacaksınız. Tavsiyem ikinci el a3’e de bakmanız olur. Ya golf ya a3 başka tavsiyede bulunamam hocam. Benim 1.4 TSİ aracımın km’sinin yükselmesi karşısında değer kaybetmeden satmam gerekti. 1.5 tfsi a3 aradım fakat hepsi galericilere düşünce 1.0 tfsi a3’e geçtim. Golf ve a3’ün yeni kasaları gelince onları da değerlendireceğiz. Golf’ten sonra geçilecek araç pek leon olamaz tekrar belirtmekte fayda var. Tabi araç genişliği ve saklama gözü kullanışlılığı lazımsa a3’ü kafadan eleyin. app Connect vs bulunması itibariyle golf bazı yönlerden daha tercih edilebilir kalıyor. 
Hocam  yanlış anlamadıysam arkadaş golf e hiç sahip olmadı, yani aracı almaktan vaz geçiyor mecburen. O yüzden golfden leon a geçmek gibi bir durum oluşmuyor. 

Civic Hb 1.5 Sport+ öneririm. Aracımızı değiştirme düşüncesinde olsak kesinlikle bakacağım modellerden biri olurdu.

Geri
Üst Alt