Koltuk Aşınması Sorunu

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
5 ay kadar önce aldığım golf 7 içi bej renk opsiyonlu aracımı aldıktan sonra şoför koltuğunun yan tarafındaki süngerin tiftiklenmiş olduğunu farketmiştüm. Daha sonra da detaylı temizlik yaptırırken o kısım iyice hasar görmüş ve fotoğrafını koymuş olduğum durum başıma gelmiştir. Araç henüz 49.500 km civarında. Tabi böyle bir sorun olması can sıkıyor. Servis duyduğuma göre fahiş fiyatlar çekiyormuş. Bu durumda bana ne önerirsiniz? Ne yapabilirim ya da nerede yaptırabilirim?

IMG_20191218_204324.jpg

IMG_20191218_204328.jpg

Hocam bu sorun en az 10 farklı yerde okudum, çok can sıkıntı gerçekten.

Sanıyorum istanbul'da bir döşemecide komple kaplandığını okumuştum ancak onun da olumlu/olumsuz bir değerledirmesi yoktu.

Golf 6 da böyle sorunlar olmazken, Golf 7 ve devamında 7,5 kasalarda olması kabul edilebilir gibi değil.
Öyle de kötü yer ki binerken mecburen sürtüyorsunuz ve kapı her açıldığında tam karşınızda sırıtıyor.
Bunun devamı da yan desteklerde meydana geliyormuş, siz de sanıyorum henüz orası aşınmadı.

@tiesay yan desteklerde diğer koltuklarda sorun yok fakat sürücü koltuğunda hafiften tiftiklenme var gibi ama ben dikkatli  birisi olduğum için oralara hasar vereceğimi düşünmüyorum. Ben de birkaç konuda okudum ama net bir cevap aldığımı hatırlamıyorum. Bu işi yapan bir kaç yere sorduğumda ise aynı kumaşı bulamayız falan demişlerdi. Birde aracı kılıf ile kullan diyenler olacaktır, benim golf almamdaki en büyük sebeplerden birisi koltuklarının güzel olmasıydı bu sebepten ötürü kılıf kullanmak istemiyorum

@tiesay yan desteklerde diğer koltuklarda sorun yok fakat sürücü koltuğunda hafiften tiftiklenme var gibi ama ben dikkatli  birisi olduğum için oralara hasar vereceğimi düşünmüyorum. Ben de birkaç konuda okudum ama net bir cevap aldığımı hatırlamıyorum. Bu işi yapan bir kaç yere sorduğumda ise aynı kumaşı bulamayız falan demişlerdi. Birde aracı kılıf ile kullan diyenler olacaktır, benim golf almamdaki en büyük sebeplerden birisi koltuklarının güzel olmasıydı bu sebepten ötürü kılıf kullanmak istemiyorum
2. el olarak koltuğu komple satan yerler var.. 

@forzaGilles o da bir seçenek olabilir ama açıkcası böyle ufak bir sebep için koltuk değiştirmek pek mantıklı gelmedi, yanlış anlamayın lütfen

Vw ayıp ediyor! 

Mk4  14 yıllık araçta bunlar yok! (Bizzat gözlemledim)

Vw sosis işine girdiğinden beri malzemeden çalmaya başladı

Sözde saf high quality  %100 domuz eti !

Kesin ona da at/eşşek eti karıştırıyorlardır!

Mk7,5 dan itibaren Çalıp çalıp kılıfına uyduruyorlar.

Mk7,5 da kalite anlamında çalmayıp neyi geliştirdiler derseniz direkdiyon da parlama sorunu yok ...hadi buna şükür.

Zaten farklı daha iyi malzeme kullandıkları en baştan gözüküyordu.

Buradan +

Hocam sizin o aşınan yer tam hassas nokta bendede var hafif incelme ama sökük yok sizin aracı kilolu biri kullanmış büyük ihtimal benim araç 90 bince çok şükür bu kadar olmadı ama serviste bi tanıdık vardı servis kılıfı rica ettim onu takıcam sadece sürücü tarafına hem görüntüsü güzel hemde korunaklı

Benzer sorun bende de var ve oraya sürtünmeden binmenin neredeyse ihtimali yok. önceki MK4 aracımda @Savatage ' ın da dediği gibi zerre deformasyon yoktu. Tek kelime tasarım hatası, ben de tişört geçirmeyi düşüyorum.

5 ay kadar önce aldığım golf 7 içi bej renk opsiyonlu aracımı aldıktan sonra şoför koltuğunun yan tarafındaki süngerin tiftiklenmiş olduğunu farketmiştüm. Daha sonra da detaylı temizlik yaptırırken o kısım iyice hasar görmüş ve fotoğrafını koymuş olduğum durum başıma gelmiştir. Araç henüz 49.500 km civarında. Tabi böyle bir sorun olması can sıkıyor. Servis duyduğuma göre fahiş fiyatlar çekiyormuş. Bu durumda bana ne önerirsiniz? Ne yapabilirim ya da nerede yaptırabilirim?

Ekli dosyayı görüntüle 31480

Ekli dosyayı görüntüle 31481
Hocam yanal destekleri bu şekilde olan koltukların kaderi bu. Kilo, giysiler, kulanım şekli ve sıklığı bunu öne çeker veya öteler.

Lakin çözülemeyecek problem değil bence, ben Türkiye'de her türlü kumaşın bulunabileceğini düşünüyorum.

İşinin ehli bir usta, parça değişimi yaparak o koltuğu ilk günkü haline getirir. 

Driven34 Can Eyilik, araçlarının döşeme restorasyonlarını Maslak sanayide Bekar Oto Döşeme'ye yaptırıyor. Bir görüşün derim.

Çok güzel işler yapan döşemecilerimiz var, muhakkak işinizi görecek biri çıkacaktır.

Vw ayıp ediyor! 

Mk4  14 yıllık araçta bunlar yok! (Bizzat gözlemledim)

Vw sosis işine girdiğinden beri malzemeden çalmaya başladı

Sözde saf high quality  %100 domuz eti !

Kesin ona da at/eşşek eti karıştırıyorlardır!

Mk7,5 dan itibaren Çalıp çalıp kılıfına uyduruyorlar.

Mk7,5 da kalite anlamında çalmayıp neyi geliştirdiler derseniz direkdiyon da parlama sorunu yok ...hadi buna şükür.

Zaten farklı daha iyi malzeme kullandıkları en baştan gözüküyordu.

Buradan +
Golf Mk3 Sport, Mk4 Pacific, Mk6 Highline kullanan biri olarak (hepsinin koltukları recaro tarzıdır) Golf Mk6 ve Mk7 nin koltuk kumaşları bence daha iyi.

Mk3 ve Mk4'lerde yanal desteklerin aşınması kronik bir sorundur.

Sahibindendeki ilanlara bakınca bir kısmında koltuk kılıfı olduğunu, bir kısmında bu aşınmaları görürsünüz. Çok azı da iyi durumdadır.

Ben 4 farklı Golf Mk4'ten örnek paylaşayım... 

İlki gri kumaş ile kötü bir yama yapmış hatta.

11.jpg

22.jpg

33.jpg

44.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@Sinanmiray kılıfa bakabilir miyim hocam ben de. Evet aracı aldığım kişi biraz kilolu birisiydi ben de ondan olduğunu düşündüm ama c sınıfında lider bir araçta böyle bir sorunun olması insanın canını sıkıyor

Gördüğüm kadarıyla Allstar haricindeki bütün modellerde bu sorun mevcut.

Tamamen kumaşımsı yapıdan kaynaklı

2016 Allstar'da 99k

yıpranma söz konusı bile değil..

Demek ki sadece golf 7 veya 7.5 larda değil. Daha önceki kasalarda da bu sorun varmış! Sürekli golf 7 ve 7.5 yermek ne katıyor anlamıyorum! 

Klasik her araçta yaşanan problemler bunlar. Kumaş deri farketmez. İnip bindikçe kot pantolonlar bunu dahada hızlandırır. Zor işlemler değil. En kaliteli kumaşı yada en kalın kumaşı koyun. Gene yıpranacaktır. Ah vw öf vw demeye gerek yok...

@Musaaksoy.  Kılıf elime ulaşmadı virüsten dolayı görüşemedim arkadaşla ama illa görmüşsünüzdür yukardan geçirmeli geniş tek parça kafa bölümünde vw amblemi var

Geri
Üst Alt