AKÜ DEĞİŞİMİ

Merhaba.

Hafta sonu benim arabamın da marşı ilk seferde almadı. Zaten uzun zamandır start-stop da çalışmıyordu. Galiba akü değişim zamanı geldi. Sanayide tanıdığım bir yere Varta akü sordum 1300 TL istedi. İnternetten Varta sitesinden araç bilgilerini girerek bakınca aşağıdaki akü çıktı. N11'de bu model akü 670 TL olarak satışta.

https://www.tr.varta-automotive.com/tr-tr/urunler/varta-blue-dynamic-efb/570-500-076

https://m.n11.com/varta-efb-n60-12-volt-60-amper-640a-startstop-aku-d53-kasim2020-P262398680

Sizce bu akü 1.4 TSI DSG 150 Hp araç için uygun olur mu? Ve taktıktan sonra kalibrasyonu nerde yaptırabilirim?
Osman bey, 
Paylaştığınız 2 linkteki aküler aynı değil.
Biliyorsunuz değil mi?

Aracınızın üzerindeki akü kaç amper?

@Terms 

Fark etmedim aynı olmadığını. Google aramasında bu çıktı, yorumlarda da Golf için kullananları görünce aynıdır diye düşündüm. Sizin yorumunuz üzerine arabadaki akünün fotoğrafını çekip yükledim. Foroğraftaki aküye göre önerebileceğiniz bir akü var mıdır? Almışken en iyisini alma taraftarıyım, 300 - 500 fazla olması önemli değil.

Bu arada tekrar yazayım, araba 2015 model 1.4 tsi DSG 150 HP

20210429_134208.jpg

@Terms 

Fark etmedim aynı olmadığını. Google aramasında bu çıktı, yorumlarda da Golf için kullananları görünce aynıdır diye düşündüm. Sizin yorumunuz üzerine arabadaki akünün fotoğrafını çekip yükledim. Foroğraftaki aküye göre önerebileceğiniz bir akü var mıdır? Almışken en iyisini alma taraftarıyım, 300 - 500 fazla olması önemli değil.

Bu arada tekrar yazayım, araba 2015 model 1.4 tsi DSG 150 HP

Ekli dosyayı görüntüle 46376
Varta AGM 70 Ah E39 (en iyisi) https://urun.n11.com/aku/12v70-ahamper-760a-varta-aku-silver-startstopagm-e39-ocak-2021-P262353245

Varta EFB 70 Ah N70 (aracın üzerindeki aküye denk kalitede) https://urun.n11.com/aku/12v70-ah-amper-760a-vartaaku-start-stop-efb-n70-ocak-2021-uretim-P262451598

Bu ikisinden hangisini alırsanız alın yeni aküyü araca tanıtmanız (kodlama yapmak) lazım..!! vag-com kablosu olan herkes kolayca yapabilir.,

VEYA aracın 6 yaşında olduğunu hesaba katarsak yetkili servisten Varta EFB 69 Ah aküyü (yani aracın üzerindeki aküyü) 6 yaşında araç için yedek parça ve işçilikte %25 zubizu indirimi yapıyorlar.,  1250 tl. akü +150 işçilik toplamda 1400 tl.ye gelir., serviste taktırmanızın avantajı kodlama işiyle uğraşmanıza gerek kalmaz servis herşeyi halleder fakat servisin taktığı akünün kalitesindeki aküyü dışardan 800 tl.ye alabiliyorsunuz., hatta daha da kalitesini Varta AGM aküyü dışardan 1290 tl.ye alabiliyorsunuz.. dışardan almanın ciddi fiyat avantajı var ama kodlama yaptırmanız şart., eğer vag-com kablonuz varsa kendiniz de yapabilirsiniz 2dk. 'lık iş çok kolay bir işlem..

***Aldığınız akünün üretim tarihini mutlaka kontrol ediniz., eski tarihli 4-5 aydan daha eski tarihli akü almayınız.. satıcılar akünün 24 ay raf ömrü var derler ise buna itibar etmeyiniz.. akü rafta kaldığı süre boyunca etkilenir.. ömründen eksilir.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Çok teşekkür ederim @Terms, @forzaGilles.

İkisini de değerlendireceğim ama servisten düşük kalite almaktansa internetten iyisini alırım büyük ihtimalle. Bu durumda da kodlama gerekecek. Antalya'da bu işi yapacak birisi var mıdır? Bende kablo veya başka ekipman yok çünkü.

@ozk991 Antalya da dünya kadar forum üyemiz var.
Görüp müdahil olurlar sanırım.

Arkadaşlar selamlar herkese,öncelikle ülkemiz inşallah en kısa zamanda dirlik ve düzene kavuşur yangınlar söner ve eski halini alır.Elimizden ne geliyorsa herkes destek verecektir mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza ve canlılarımıza.Bunları yazmadan elim sizlere soracağım soruya varmadı.

Yazdıklarınızı dikkatle okudum herkese teşekkür ederim bilgiler için.

yarın Kayseri Aykan'a akü için randevu aldım.Son zamanlarda yetkili serviste akü değişimi yapan oldu mu,fiyatı merak ediyorum açıkcası.Daha önce 03.2018de akü garantiden değişmiş.Şimdi de 2 gün önce start&stop hatası verdi sonrasında hata kayboldu ekrandan.Şimdi de kontak açarken yanık kalıyor çalışınca motor ışığı sönüyor.Yakınlarda olan bir bosch bayisine götürdüm akü bağlantı arızası dediler ve sağlık %80dediler.Zülal abi'ye sordum sağolsun anlattı garantiden tekrar değiştirmezler diye tahmin ediyorum dedi.Agm modelini de görünce merak ettim.

Fiyat ve kullanım olarak destek verirseniz çok memnun olurum.teşekkürler

4CDFAE3D-107D-49FF-837B-2605493C8A93.jpeg

Arkadaşlar selamlar herkese,öncelikle ülkemiz inşallah en kısa zamanda dirlik ve düzene kavuşur yangınlar söner ve eski halini alır.Elimizden ne geliyorsa herkes destek verecektir mağduriyet yaşayan vatandaşlarımıza ve canlılarımıza.Bunları yazmadan elim sizlere soracağım soruya varmadı.

Yazdıklarınızı dikkatle okudum herkese teşekkür ederim bilgiler için.

yarın Kayseri Aykan'a akü için randevu aldım.Son zamanlarda yetkili serviste akü değişimi yapan oldu mu,fiyatı merak ediyorum açıkcası.Daha önce 03.2018de akü garantiden değişmiş.Şimdi de 2 gün önce start&stop hatası verdi sonrasında hata kayboldu ekrandan.Şimdi de kontak açarken yanık kalıyor çalışınca motor ışığı sönüyor.Yakınlarda olan bir bosch bayisine götürdüm akü bağlantı arızası dediler ve sağlık %80dediler.Zülal abi'ye sordum sağolsun anlattı garantiden tekrar değiştirmezler diye tahmin ediyorum dedi.Agm modelini de görünce merak ettim.

Fiyat ve kullanım olarak destek verirseniz çok memnun olurum.teşekkürler

Ekli dosyayı görüntüle 49393
Normal şartlarda 2 senede akü bitmez., elektrik hattında bir sıkıntı olabilir veya araca sonradan eklenen bir donanım kapı eşiği aydınlatması vs.. bir ekleme yapıldıysa araç klitlendikten sonra elektrilk çeken (düşük akım çeken) yanlış yapılan bir uygulama varsa bunun neticesinde bir arıza vermiş olabilir., paylaştığınız resimde akü kutup başlarına bağlı harici bir kablo tesisatı görülüyor bundan kaynaklı olabilir., detaylı bir kontrol edilmesi lazım.

@forzaGilles osram far kablosu.

ek:

Yazılım yükseldi.Tüm sorunlar kalktı

Yanma kesintisi diye bir hata kodu çıktı.

1182D108-1B93-4349-8E15-E2E130B12274.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
D05ABFC3-BF38-40C5-872A-92C089DF36EF.jpeg

Merhabalar,daha demin kontrol ettiğim de %60 gösteriyordu araç aküyü. Geçen yıl eylül ayından 0 varta akü almıştım 12V 70Ah %60 göstermesi sizce normal mi?

Bende bu ay 0 varta akü aldım %80 gösteriyor bu gösterge tam olarak neyi gösteriyor anlamadım bitmiş aküdede 60 gösteriyordu

Ekli dosyayı görüntüle 49866

Merhabalar,daha demin kontrol ettiğim de %60 gösteriyordu araç aküyü. Geçen yıl eylül ayından 0 varta akü almıştım 12V 70Ah %60 göstermesi sizce normal mi?
Ekranda gösterilen rakamı dikkate almayınız., gerçeği yansıtmıyor., araç aküsünü cep telefonun şarj seviyesi gibi düşünmeyin., sıfır akü almış olabilirsiniz fakat burda esas önemli olan aldığınız akünün üretim tarihidir., rafta uzun süre beklemiş akünün ömrü olumsuz etkilenir.,

Hangi tarihte aldınız ve aldığınızda size verilen garanti kartında yazan 14 haneli kodu söylerseniz..? bu bilgiler dahilinde size akünün üretim tarihini söyleyebilirim.

@forzaGilles belge no olarak: A03803906A0598 olarak gözüküyor hocam,05.09.2020 tarihinde aldım aküyü.

Geri
Üst Alt