Jado D330 Araç Kamera Bağlantısı

kralmali

Katılımcı Üye

İsim
Mehmet Ali
Arkadaşlar Merhaba Bugün aracıma Aliexpresten aldığım Jado D330 Marka Ön Arka GPS Wifi Modüllü kamera bağlantısını yaptım.

foto çekemedim ama düşünen arkadaşlara yardımcı olabilirim özellikle park modu sigorta bağlantısı hakkında.

Öncelikle sigorta bağlantısı için 3 kablo var 1 i sürekli elektrik gelen 1 i sadece kontak açıkken elektrik gelen diğeri ise - dediğimiz şase onuda sigortanın yanındaki vidadan aldım.

sigortaları bağlarken fuse tap mini aparat kullandım. ve multimetre ile hangi sigortaya sürekli akım geldiği hangisine kontak açıkken elektrik geldiğini buldum.

fuse tap kullanırken aşağıdaki resimde görüldüğü gibi orijinal sigortayı dişliye yakın yere kamera için kullanacağımız sigortayı (5A) uzak tarafa takmalıyız.

en önemlisi fuse tapı takarken : 

Fuse tap takmadan önce sigorta kontrol kalemi kullanmanız gerekir.  Araçtaki sigortayı soktuğunuz yuvalara kalemi soktuğunuzda bir ucunda ışık yakar diğer ucunda ışık yanmaz. Diğer yandan Fuse tap nin kablosunun bir yandan çıktığını görürsünüz. Kablonun çıktığı yön muhakkak aracın sigorta yuvasında ışık yanmayan tarafında olmalı. Aksi takdirde akım sigorta üzerinden geçmeden kamera park modu adaptörüne gider ve bu istenilmez.

sigortayı söktüğünüzde sigorta bacaklarının girdiği yerlere multimetre ile bakarak akımın nereden geldiğini öğretip ona göre montaj yaparsınız.

aşağıdaki resimde 

sarı ile işaretlediğim sigortalar: Sürekli Elektrik Olan

kırmızı ile işaretlediğim sigortalar: Kontak Açıkken Elektrik Olan yerler.

fuse tapın doğru montajı diğer 2 resimde görüldüğü gibi olmalı.

Not: Fusetapın takılı olduğu sigortalar kamera için benim taktığım yerler değildir temsilidir. sadece doğru yönde nasıl takılır ona örnektir.

698D2846-FD18-4229-A7F5-18D44D3AA03B.jpeg.b96fc6517d0037bae467574f2547bc61.jpeg

GhqAqwo.jpg

DSC_0351-2000x1335.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba

Elinize sağlık, benim de kameram geldi bu aralar takacağım muhtemelen.

Ben sigorta kutusundan değil de çakmaklıktan enerji almayı planlıyorum (araç genelde kapalı garajda duruyor) bazen de 8-10 gün kullanmıyorum o yüzden pek gerekli görmüyorum aküden enerji almayı sonra sıkıntı olabilir. Park modunu kullanmam gerektiğinde powerbank ile hallederim kısa süreliğine. (20.000'lik powerbank 48 saat 2 kamera ile sürekli kayıta izin veriyormuş)

Ön kamera ve arka kamera için kabloları nerelerden geçirdiniz acaba ? sıkıntı çıktımı ? imkanınız olursa fotoğraf çekerek açıklarsanız güzel bir kaynak olur. Sonradan alacak arkadaşlar da buradaki montaj notlarından faydalanarak çok daha kolay montaj yapabilirler. (Benim gibi  :D )

Merhaba

Elinize sağlık, benim de kameram geldi bu aralar takacağım muhtemelen.

Ben sigorta kutusundan değil de çakmaklıktan enerji almayı planlıyorum (araç genelde kapalı garajda duruyor) bazen de 8-10 gün kullanmıyorum o yüzden pek gerekli görmüyorum aküden enerji almayı sonra sıkıntı olabilir. Park modunu kullanmam gerektiğinde powerbank ile hallederim kısa süreliğine. (20.000'lik powerbank 48 saat 2 kamera ile sürekli kayıta izin veriyormuş)

Ön kamera ve arka kamera için kabloları nerelerden geçirdiniz acaba ? sıkıntı çıktımı ? imkanınız olursa fotoğraf çekerek açıklarsanız güzel bir kaynak olur. Sonradan alacak arkadaşlar da buradaki montaj notlarından faydalanarak çok daha kolay montaj yapabilirler. (Benim gibi  :D )

bu videoyu izleyerek götürdüm hocam gayet güzel açıklayarak anlatmış

zorlanmadım açıkçası videoyu izleyerek rahatça yaparsınız

ön kamera içinde aynı şekilde sol taraftan sigorta kutusunun olduğu yere çekebilirsiniz.

@kralmali hocam bende aldım yanlız bu sürekli kayıt yapıyor park halinde bile 24 saat çözemedim harekete veya darbeye dayalı kayıt yokmu bunda 

@kralmali hocam bende aldım yanlız bu sürekli kayıt yapıyor park halinde bile 24 saat çözemedim harekete veya darbeye dayalı kayıt yokmu bunda 
Var hocam menüde ki park modu menüsünden time lapse var onu kapatın onu. Altında parking monitör var sanırım o nu da hassasiyetine göre ayarlarsanız sadece darbe anında çalışır 

Var hocam menüde ki park modu menüsünden time lapse var onu kapatın onu. Altında parking monitör var sanırım o nu da hassasiyetine göre ayarlarsanız sadece darbe anında çalışır 
Malum corona araba yatıyor dedim bağlantımı yanlış sürekli kayıtta akü bitecek sabah inip düzelteyim onu teşekkür ediyorum. 

Birde hocam telefon uygulamasında bu kırmızı buton ne işe yarıyor kayıt başlangıcı filanmı çözemedim basıyorum kare basıyorum yuvarlak oluyor 

Screenshot_2020-05-02-02-05-12-523_com.oneed.dvr.googlen3.jpg

Malum corona araba yatıyor dedim bağlantımı yanlış sürekli kayıtta akü bitecek sabah inip düzelteyim onu teşekkür ediyorum. 
rica ederim hocam bende 2 gündür açık aracı da çalıştırmamıştım hiç bugün indim marş almada falan sorun yaşamadım

@kralmali hocam benim makine hala kayıta devam ediyor time lapse kapalı hassaslık ayrı low araç duvara bakıyor haraketde yok 🤯 

@kralmali hocam benim makine hala kayıta devam ediyor time lapse kapalı hassaslık ayrı low araç duvara bakıyor haraketde yok 🤯 
nasıl yani hocam araç kapalı ve kitli kamera kayıt yapıyor mu? 

eğer ayarladıysanız kapattıktan sonra kameranın 1 dk ya da 3 dk sonra kapanması gerekir park modu kapalı ise

birde cihazın yazılımı kaç v1.12.09 mu? eğer bu ise kapanmama sorunu varmış. 

güncellemeniz gerekiyor yeni güncelleme var v1.12.24

Sürüm, güncelleme Jado D330

https://drive.google.com/open?id=1kfMqISLTIcgfVORHFIbBl4d3hDQ2SdBL

Yükseltmeden önce lütfen aşağıdaki bilgileri okuyun.

D330 yükseltme adımları:

1. SD kartınızı Jado kamera içinde menüden biçimlendirin / Format atın. Dosyayı winrar programı ile bilgisayarda açın, ardından tüm dosyaları SD kart kök dizinine kopyalayın.
(rardan çıkardığınız klasörü değil klasörün içindeki tüm dosyaları)

2. SD kartı jado araç kamera cihazına takın (Jado cihazı açıksa, SD kartı takmadan önce kapalı olması gerekir); sd kartı takmadan önce enerji girişini çıkartın

Arabanızı çalıştırın. Günceleme arabada çakmak yada jado orjinal prk kiti enerji kablosu ile yapılmalıdır.

3. 'MENU' düğmesine basmaya devam edin, ( basılı tutun ) ardından makineyi açmak için güç kablosunu bağlayın, sakın aracı stop etmeyin yada enerjiyi kesmeyin. Kamera otomatik olarak firmware yüklemesini yapacak-yükselecektir, "MENU" düğmesini bırakın; işlem 4-5 dakika sürebilir aceleci olmayın.

4. Yükseltme tamamlandıktan sonra otomatik olarak kapanacaktır.

5.Sürekli kurulumdan kaçınmak için SD karttaki yazılımı silin. Yani menüden karta format atabilir yada tekrar bilgisayara bağlayıp içindeki güncelleme dosyasını silin.

Not :

1. Yükseltme işlemi sırasında kayıt cihazını çalıştırmayın.

@kralmali hocam cihaz hiç açılmaz oldu sadece kırmızı şarj lambası yanıyor ne hatası yapmış olabilirim 

Geri
Üst Alt