2. El piyasası Düşer mi? ötv de indirim gelir mi

elninomk8

Üye
İsim
GolFF
Herkesin malumu fiyatlar çok fazlasıyla yüksek ve son 45-50 gündür aynı araçlar 2. El ilanlarda olmasına rağmen fiyatta indirime gidilmiyor. Araç satısları mar-nisanda  inanılmaz oranda düşmüş . Mayıstan ayındada aynı şekilde devam edeceği aşikar . Peki bu durumda mayıstan itibaren vatandaşları teşvik etmek için ötv indirimi gelir mi ? 2. El piyasası satılmamasına rağmen neden düşmüyor?

Moderatör tarafında düzenlendi:
2018 aralıkta 85000 TL ye aldığım aracımın şuan ölüsü 145000 tl ediyor şuan. Abi millet de yastık altında deli gibi para olduğunu gördüm son 8 ayda. Bu fiyat artışlarına rağmen bu araba bu fiyat etmez geçen sene buydu şimdi coşmuş diyen insanlar duydum ama çoğu kesim bunu bile bile almaya devam ettiler. E malum devletin kasaya da para lazım şu ekonomi şartlarında 2021 e kadar olacağını düşünmüyorum şahsen.

2 yıl daha olmayacağını düşünüyorum. Gerçekten ciddi bir gelir kapısı ÖTV'ler. Yurtdışı borçlanmaları bu kadar yüksekken dolar borcumuz rezervimize göre bu kadar ağır iken sanmıyorum ÖTV gibi bir kapıyı baltalayacaklarını... 

Motosiklet için bu şekilde bir konu çıkmıştı bir hafta sonra ötv zammı gelmişti. Araç içinde gelebilir. Elinizdekinin kıymetini bilmekte fayda var. 

Ufak bir hesaplama yapalim güncel fiyati bulmak icin

2020 subat: Golf 1.5 dsg highline 120 bin lira ötv sinirindaydi, euro kuru 6.5, 120.000/6.5=18461 euro yapar (net fiyat)

18461*7,61(güncel euro kuru)=140.488 lira, ötv 120 bin lirayi gectigi icin %60 dilimine girdi

140.488*%60=224.781

224.781*1.18(kdv)=265.241 lira

Yani bugün gümrükten gecse 1.5 dsg highline 265 bin liraya satilir

Fiyatlar düşmez piyasa biraz normalleşince artar hatta ama bu ara sarı sitede çok iyi fiyatlara golf bulmak mümkün kovalarsanız var ihtiyacı olan uygun fiyata veriyor araba almaya niyetiniz varsa bu ara aldınız yoksa hayal olur dün bi arkadaşa buldum aldı sarı siteden 2016 beyaz leon fr boyasız değişensiz hiç bir modifiyeye maruz kalmamış eczacıdan hakikaten çok temiz 56000 km 137 ye bence çok iyi rakam 

Önümüzdeki süreçte ÖTV indirimine gidilmesini pek olası bulmuyorum hele dünyadaki ekonomik şartlar bu düzeydeyken çok zor olur, bu virüs belası olmasaydı eğer evet haziran ayı gibi beklentiler vardı ÖTV konusunda. Araç fiyatları ise ciddi anlamda aşırı şişmiş durumda 50 gündür araba bakıyorum ve birçok ilan hala satılmadı. Aslında araba piyasasını belirleyen kısım araç sahibi değil, araç alacak kişi. İstediği kadar 160-170 binler yazılsın satılmadığı sürece o arabanın piyasası 160-170 diyemeyiz, ne kadara satarsan o dur piyasası. Ben 160 yazayım ama 30 gündür araç ilanda kalsın ne arayan ne soran olsun piyasayı bu belirlemez bence. 

Bazi arkadaşlarında dediği gibi, bu aralar virüsten Ve ihtiyaçtan ötürü hafif bir düşüş var eminim korona belası bittikten sonra yine insanlar abuk subuk rakamlar yazacaklar o yüzden imkan varsa şu dönem bir araç alınmalı. 

Durmak yok yola devam nerede  hurda var nederede kümes var biz veririz ona 60 ayımız ı alırız...

Önümüz bayram ve yaz piyasa açılacak talep artacak insanlar birçok ihtiyacını erteledi...

Bir kısım bu süreçte çok maddi sıkıntıya girse de önemli bir kısım birikim yapma imkanı buldu ki önemli olan bu kisim (piyasa fiyatlamasi için)...

Birikimlerini iyi değerlendireceklerdir die düşünüyorum örneğin 150 binlik golfu karantina acısını çıkarmak gezmek için 170 bine gözü kapalı alacaktır...

Demen o ki piyasa mevcuttan %10 ila %15 arası artış olacağıni düşünüyorum...

Şuanda araç almak için güzel zaman çünkü sektör durağan paraya ihtiyacı olan kişiler 3 e 5 e bakmadan verebilir tabi fırsatçılık yapmadan adil bir şekilde alışveriş yapılmasıni her zaman tercih ederim...

2 yıl daha olmayacağını düşünüyorum. Gerçekten ciddi bir gelir kapısı ÖTV'ler. Yurtdışı borçlanmaları bu kadar yüksekken dolar borcumuz rezervimize göre bu kadar ağır iken sanmıyorum ÖTV gibi bir kapıyı baltalayacaklarını... 
@farukal Benim gibi Rezervleri takip eden birine rastladım ilk kez gözlerim doldu eyvallah hocam sende bendensin demek ki

Bence faizleri indirerek çarkın dönmesini sağlıcak . Geçen sene yerli üretim için yaptı bu yıl tüm araçlara 0,49 0,69 arası bir faizle arabanın tamamına yakın kredilerle piyasayı hareketlendiricek . ev için yaptı %80 ni ne kredi imkanı sundu . Sıra araçlarda .

Ufak bir hesaplama yapalim güncel fiyati bulmak icin

2020 subat: Golf 1.5 dsg highline 120 bin lira ötv sinirindaydi, euro kuru 6.5, 120.000/6.5=18461 euro yapar (net fiyat)

18461*7,61(güncel euro kuru)=140.488 lira, ötv 120 bin lirayi gectigi icin %60 dilimine girdi

140.488*%60=224.781

224.781*1.18(kdv)=265.241 lira

Yani bugün gümrükten gecse 1.5 dsg highline 265 bin liraya satilir
bence ÖTV ye dokunmadan dilimleri yeniden ayarlarlar

@elninomk8 1.4 tsi fr sanruflu 4 gün önce ilana giren 1.4 comfort 2017 7.5 vardı antalyada galeride koronadan dolayı adrese teslimde vardı fiyat 139 , 53000km kırmızı 1veya 2 yan tarafta boyası vardı satıldı .devamlı gir sarı siteye en yeni ilanları işaretle bu ara düşüyo eğer imkanın varsa 2017 makyajlı leon fr kovala çok dolu güzel araba masraf yapacağın biryer yok golf var bende comfort doldurmam için bissürü masraf ermem lazım bende dokunmuyorum

Geri
Üst Alt