Sol Ön Cam Kumandası

humerus06

Yeni Üye
İsim
Uğur YILDIZ
Merhabalar, aracımın şoför tarafı cam kumandası radyoda biraz basslı bir şarkı çalınca zınk zınk zınk diye ses yapıyor. Başlarda çok önemli bir boyutta değildi ancak şimdi öyle bir zonkluyor ki bass vurdukça aşırı sinir bozuyor. Üstelik bass öyle son seviyede değil ya da şarkılar öyle özel bass bosst şarkılardan değil. Buna nasıl bir çözüm bulabilirim ? Bir yerden gevşedi mi ? Altına bir şeyler sıkıştırdım ama anca birazını kesti o zırıltı sesinin. 
Elimle kapı kolunu ya da cam kumandasını sıkıca sararsam ya da bastırırsam sorun yok ama tabi sürekli de öyle yapılamıyor. 
Sıkmak mı gerek yenisini mi almak gerek ? Yenisini alsam servise vs gitmeden kendim söküp takabilir miyim ? 

Önceden kapı açılmış mıydı? Belki o sırada tam bir şeyler sıkılmamış olabilir. Kapı açılıp bakılırsa bence sorun çözülecektir. Kumanda kısmında kırık varsa da yenisi alınabilir. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Kumanda kısmı rahatlıkla çıkarılabilir. Bir trim sökme aparatı ile bakmanızda fayda var. lakin ses bahsettiğiniz gibi çok fazla ise kapı içerisinde olma olasılığı yüksek.

Upvote 0
Arkadaşların yorumlarına ilaveten; Daha önce kapı altı aydınlatması takmak için bu kapıyı açtığımdan biliyorum, bu sese kapı içindeki kablolar da etki ediyor olabilir. Eğer döşemeyi sökme gibi bir düşünceniz varsa tavsiyem bir kumaş bant alın. kabloları diğer sabit kablolarla birlikte bu kumaş bant ile birlikte sarın.

Yok eğer sesi yapan plastik parçalar veya herhangi bir trim sebep oluyorsa arkadaşların dediği gibi değiştirilebilir.

https://www.amazon.de/-/tr/dp/B000KJP2LI/ref=sr_1_14?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Tesa+band&qid=1587935322&sr=8-14

514zLwrV-NL._AC_.jpg

Upvote 0
@Recep Gül 

Arkadaşların yorumlarına ilaveten; Daha önce kapı altı aydınlatması takmak için bu kapıyı açtığımdan biliyorum, bu sese kapı içindeki kablolar da etki ediyor olabilir. Eğer döşemeyi sökme gibi bir düşünceniz varsa tavsiyem bir kumaş bant alın. kabloları diğer sabit kablolarla birlikte bu kumaş bant ile birlikte sarın.

Yok eğer sesi yapan plastik parçalar veya herhangi bir trim sebep oluyorsa arkadaşların dediği gibi değiştirilebilir.

https://www.amazon.de/-/tr/dp/B000KJP2LI/ref=sr_1_14?__mk_tr_TR=ÅMÅŽÕÑ&dchild=1&keywords=Tesa+band&qid=1587935322&sr=8-14

Ekli dosyayı görüntüle 31206
Aslında boş bir vakitte döşemeyi söküp bahsettiğiniz kabloları kumaş bant ile bantlasam iyi olabilir. Peki bu işlem zor mu ? Hangi alet edevat gerekir bunun için ? 

Kumanda kısmı rahatlıkla çıkarılabilir. Bir trim sökme aparatı ile bakmanızda fayda var. lakin ses bahsettiğiniz gibi çok fazla ise kapı içerisinde olma olasılığı yüksek.
Kumandadan gibi geliyor çünkü elimle bastırdığım zaman ses kesiliyor. 

Önceden kapı açılmış mıydı? Belki o sırada tam bir şeyler sıkılmamış olabilir. Kapı açılıp bakılırsa bence sorun çözülecektir. Kumanda kısmında kırık varsa da yenisi alınabilir. 
Hocam görünürde kumanda kısmında herhangi bir kırık çatlak vs yok. Dediğim gibi ses son zamanlarda daha da artmaya başladı neden kaynaklı bilmiyorum ama ciddi anlamda sinir bozuyor. 

Upvote 0
Bende sofor kapisi piano black kismindaki sesten muzdariptim hocam cok ince bir kagit sıkıstırdım ses kesildi, servise soyledim sokmemiz lazim demislerdi bende bir tek onun icin sökturmeye degmez demistim. Eger kapi alti aydinlatma falan yapilacaksa sokulmusken izole bantlari cekilebilir.

Upvote 0
@humerus06 İşlem evet biraz zor birazda kolay. Kapıyı sökerken trimler kırılmasın korkusuyla çıkarıyorsunuz, ama çıktığında da ne kadar basitmiş dedirtiyor. Siz yinede eğer sökecekseniz çok dikkatli davranın. Takarkende aynı şekilde. Ben kapıyı açtıktan sonra kapatırken bu bez bantla her ihtimale karşı Kapı aydınlatmasının kablosunu diğer kablolara ileride ses falan yapmasın diye sarmıştım..Şükür şimdiye kadar herhangi bi problem çıkmadı.

Birde size 2 video önericem KAPIYI SÖKMEDEN ÖNCE;

1- Mehmet Mert arkadaşımızın uyguladığıı bi sprey vardı onu önce bi deneyin isterseniz

Bu videoda led takma işlemi uygulanıyor ama kapıyı nasıl sökeceğinizide gösteriyor ayrıca... Kolay gelsin umarım sorununuz hallolur.

Upvote 0
@Recep Gül Hocam her iki video için de çok teşekkür ederim. Aslında dediğiniz gibi sökmeye kalkmadan önce silikon sprey uygulayıp işe yarayıp yaramayacağına bakmak daha mantıklı gibi. Eğer olmazsa sonrasında sökerim. Tabii artığınız videoyu rehber alarak. Sağolun.

Upvote 0
@humerus06 

benim araçta da bass vurdukça bir tıkırtı duyuyordum

aracı bakım için servise bıraktığımda servis elemanı araca biner binmez kontrol yaptı ve (ben farketmemiştim) sürücü tarafı cam düğmeniz bozuk dedi.

şimdilik idare eder ama ilerde sorun çıkarabilir dedi

sonra dikkatli baktım

kullanıma bağlı olarak boşluk yapmış

tıkırtı da oradan geliyor

sizde de böyle bir durum olabilir mi?

Upvote 0
Ekli dosyayı görüntüle 29065

Kapı döşemesini söktüğünüz zaman böyle bir görüntü ile karşılaşıyorsunuz, yolcu tarafının fotoğrafını çekmiştim sadece.

Kablolar bez bant ile seyrek bir şekilde sarılmış oluyor, sık bunu boşluksuz bir şekilde tüylü bez bant ile yapabilirsiniz. Büyük bir faydası olacağını zannetmiyorum ama açmışken yaparsanız kafanız rahat olur tabi. 

Upvote 0
@doganersin Hocam başta zıngırtı direkt komple şoför tarafındaki dörtlü cam kumandasından geliyordu ancak dediğiniz gibi yavaştan şoför camının düğmesinde boşluk oluşmaya başladı. Komple kumandayı elimle sıksam bile o bir tane düğmeden ufaktan bir cızırtı geliyor bas vurdukça. Sanırım komple değiştirmem gerekecek. 

Upvote 0
@doganersin Hocam başta zıngırtı direkt komple şoför tarafındaki dörtlü cam kumandasından geliyordu ancak dediğiniz gibi yavaştan şoför camının düğmesinde boşluk oluşmaya başladı. Komple kumandayı elimle sıksam bile o bir tane düğmeden ufaktan bir cızırtı geliyor bas vurdukça. Sanırım komple değiştirmem gerekecek. 
benimde hala öyle

değişmem gerekiyor ama elim değmiyor ki sipariş geçeyim..

Upvote 0
Simdi soyle soyleyim, dosemeyi sokmeden o tusu cikarmak bence cok zor, disleri kapi dosemesinin altinda resmen kitli. Takilabilir ama cikarmasi bence zor. Kapiyi sokmek cok zor degil.

İkincisi slikon sprey bir ise yaramayacaktir, tusun icinde onu sıkı tutan ve sallanmasini engelleyem diş var. Anladigim kadariyla sizde o bozulmus. Muhtemelen surucu caminin tusu sallaniyordur, boştadır.

Tusu yerinden cikartip, slikon ve hızlı yapistirici ile yapistirip bir sure idare edebilirisiniz. Su an tam anlatamiyorum ama tusu sokup, cam acma tusuna bastiginizde demek istedigimi anlayacaksiniz. AliExpress den tus almayin, muhtemelen bir seri fabrikada sorunlu uretildi ve sizin aracinizdaki gibi oluyor. Burada parca iyilestirilmesi yapildigini dusunuyorum ve AliExpress de satilanlarinda sorunlu parça olduğunu dusunuyorum.

Benim orjinal tusumun krom kismi kirilmisti plastikle birlikte(onda da tasarim hatasi var bence, krom ince sekilde plastige giriyor ve ciddi stress olusturdugundan kiriyor). AliExpress den aldigim tusta 7-8 ay sonra ayni sizin anlattiginiz sekilde olmustu.

Bence sokun kartonu, tusu cikartin ve yapistirin :)  

Muhtemelen olay bundan kaynaklaniyor, disleri tam kirilmamistir ama kirilmak uzeredir. Tusum gecseme sebebi bu, seside gecsek kalinca yapiyor. One cikarma olarak hikayelerime ekledim, bir sure sonra kaldiririm ama umarim yardimci olur :)  

https://www.instagram.com/s/aGlnaGxpZ2h0OjE4MTAyODAwMDk1MDg3MTIx?igshid=gok1osvmdn97&story_media_id=2044235442685873580

Upvote 0

Geri
Üst Alt