RCD 330 Türkçeleştirme & Firmware Yazılım Geliştirme hk.

alp

Üye
İsim
aLp
Merhaba forumdaşlar , malum birçoğumuz araçlarımızda bluetooth,carplay,android auto , video oynatma vb uygulamaları kullanmak için bu tip unitelere sahibiz . Bu tarz unitelerin yazılım geliştirmeleri veya türkçeleştirilmeleri Türkiye'de birkaç kişi veya kişilere ait ticarethaneler tarafından yapılıyor. Bu sebeple  gerekli bilgi , tecrübe ve zamana sahip kişiler ile birlikte forumda grup olarak bu yönde bir çalışma yapabiliriz. Ben öncelikli olarak cihazlarla ilgili kısa bilgi verdikten sonra bugün birkaç çeşit ve versiyonu olan cihazlardan sahip olduğum bir tanesinin dil dosyasını içinden alarak hatta farklı dil dosyaları bularak değiştirme koşuluyla uyguladım.

Bildiğim kadarıyla detaylara girmeden kısaca aktaracaklarım;

RCD 330 şuan itibariyle 3 ayrı üreticiye sahip , bunlar 

1-Desay

2-Noname

3-Visteon

Medya unitemizin hangisi olduğunu anlamamız için sistem özelliklerinden hardware(hw) ve software (sw) değerlerine bakmamız gerekiyor.

1) DESAY

hw /sw değerleri 0 rakamı ile başlıyorsa unitemiz Desay'dir. örnek

9998841.jpgsw 0210 / hw 027 = DesayO1CN01wEuxuj1OjsTqGK60F_!!30701742.jpg

Desay kapalı koda sahip olup işletim Sistemi WinCe. Bu yüzden update edilememektedir.  Şahsen aracımda  kullandığım 5GG035280B kodlu bluetooth , video oynatma , easylink özellikli versiyon. 

Desay ürünlere ayrıca gps modülü ile navigasyon eklenebilmektedir.

2) NONAME 

Desay'den farkı güncelleme yapılabilmesidir. Bu nedenle daha çok tercih edilmekle birlikte fiyatı da Desay'e göre daha pahalıdır. Açık kaynak koda sahip işletim sistemi Linux Os.

hw /sw değerleri 534/5515 vb rakamlara sahipse ünitemiz Noname'dir.

örnek

12941860.jpg5518.png.jpg

*6rd035187B kodlu cihazların Desay ve Noname çeşitleri vardır.

3-) Visteon ise Noname gibi son harf grubu C-E gibi harflerden oluşan sürümdür. Aynı şekilde güncellenebilir ve Linux işletim sistemine sahiptir.RCD 340 olarak da tanımlanabiliyor.

örnek

IMG20191126170821.jpgDgAAAgH6heA-960.jpg

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Elimde sadece kendi ünitem olduğu için onun üzerinden çalışma yapabildim (5gg035280b desay). Cihazı çinden almıştım ve geldiğinde türkçeydi.

TÜRKÇELEŞTİRME

(5gg035280b- 6rd035187a desay)yukarıdada bahsettiğim şekilde dil dosyasını cihaz üzerinden çektim , ancak uygulama için başka dil dosyasına ihtiyacım vardı. ben de Rusça ve almanca dil dosyalarını bulup denedim ve oldu. Hemen anlatıma geçiyorum.

Herşeyden önce cihazımızda yüklü diller hangisi ile linkteki language_tr.qm dosyasını mevcut dilin uzantısına değiştirmeliyiz. örnek ingilizceyse language_tr.qm dosyasını language_en.qm olarak değiştirelim. Hiç uğraşamam diyorsanız ben sizin için değiştirdim .(Arşiv içinde açıklama mevcut)

İhtiyacımız olan SD kart' maksimum 4 gb olacak ve bu kartı fat32 veya exfat olarak biçimlendirme yapıyoruz.

Linkteki  desay türkçe adlı dosyayı SD karta yüklüyoruz.

Burdan sonra 2 yöntem var. Birincisi benim kullandığım , cihazda easylink yüklü ve video oynatma yüklü olduğu için Media tuşuna basarak arayüzü açıyoruz. Easylink seçiyoruz  ve sol üstte ayar seçeneğine tıklıyoruz.

1.jpg

Ardından Navigasyon programı kısayolu seçiyoruz

2.jpg

3.jpg

sonra sağ üstten 2 defa geri gelerek ilk ekrana dönmüş oluyoruz .

4.jpg

Sonraki adım , Navigasyon seçiyoruz ve masaüstüne ulaşmış oluyoruz.Bu noktada cihazımızda yüklü tüm dosya ve klasörlere erişim sağlamış olduk. Dosya aktarımı için TTL comander kullanıcaz.

41.jpg

sonra Sd memory yazan dosyaya yani takmış olduğumuz SD kart içine giriyoruz.

Not: herhangi bir klasöre girmek veya bir program çalıştırmak için o klasöre iki kere arka arkaya tıklamanız gerekir.

SD kart içinde sırasıyla Türkçe / total commander  dosyalarına girerek TC isimli programı  (iki kere tıklayarak) çalıştırıyoruz karşımıza alttaki ekran geliyor. Bu noktada resimdeki gibi herhangi bir dosya veya klasör seçili ise ekranda boş bir yere bir kere tıklayarak seçimi kaldıralım ki yanlış bir uygulama yapmayalım.

Sol taraftan yine SD Memory yani Sd kartımıza giriyoruz.

Sağ tarafta sırasıyla Navigation / app/langauge klasörlerine giriyoruz ve böylece  cihazımızda yüklü dil dosyalarına ulaşmış olduk.

411.jpg

42.jpg

Soldaki dil dosyamıza basılı tutarak sağ tarafa (lanuage klasörü ) bırakıyoruz. Çıkan pencerede Copy ve overrite all yaparak dil dosyasımızı değiştirmiş oluyoruz.

işlemler sonunda açma/kapama tuşuna basılı tutarak cihaz açılıncaya kadar bırakmıyoruz (reset).

Tüm işlemler bittikten sonra Navigasyon program kısayolu seçeneğinden tekrar en üsttekini \residentflash\me.exe seçip o şekilde bırakabiliriz.

Elimden geldiğince basitçe anlatmaya çalıştım.Yazım ve anlatım hatası olduysa kusura bakmayın.Resimler ve uygulama bana aittir, alıntı değildir.

Diğer yöntemi de yakın bir zamanda konuya ekleyecem .

Türkçe dil uygulama linki tıklayın

Yöntem 2

8gb Sd kart Fat32 biçimlendirilip aşağıdaki linkteki dosyayı içine atıyoruz.

Servis modu açılana kadar setup tuşuna basılı tutuyoruz. Sırasıyla update software/update Navi seçiyoruz. Sonrasında işaretli olan kısımlara tıklıyoruz.

b989c41s-1920.jpg

9f89c41s-1920.jpg

3a89c41s-960.jpg

cihaz resetledikten sonra aşağıda çıkan masaüstü görev çubuğunda başlat/çalıştır/seç (bunlar çince) seçiyoruz.

Sonra çıkan ekranda Sd memory Total commander seçiyoruz. TC dosyasını seçip çalıştıra tıklıyoruz.

5589c41s-1920.jpg

b049c41s-960.jpg

karşıma gelen ekranda solda Sd kart memory klasörüne sağda ise resident flash/navigation/app/language klasörüne giriyoruz ve soldaki language_en.qm uzantılı dosyayı sağa kopyalıyoruz. İşlem sonunda Power tuşuna basılı tutarak cihazı resetliyoruz.

b829c41s-960.jpg

e189c41s-960.jpg

ec49c41s-960.jpg

5689c41s-960.jpg

6789c41s-960 (1).jpg

Dosya linki tıklayınız

Bu paylaşım umarım bir başlangıç olup devamı gelir. Bu aşamadan sonra Linux programlama, arduino,USb TTL terminal üzerinden kullanma ,HxD  vb uygulama bilenlerle birlikte  diğer cihazlara da dil yüklemesi &aktarılması ve yazılım geliştirmesi carplay &android auto vb yapılabileceği düşünüyorum.

Ek;(alıntıdır)

6RD035187A Noname Android Auto Güncellemesi

6RD035187A / 5GG035280B Desay Video Oynatma, Easylink (android ekran yansıtma), Kırmızı menü güncellemesi

6RD035187A - 5GG035280B RCD menu versiyon2

6RD035187B - DESAY Kırmızı Menu ( zip içindeki 2 adet dosya flash diske çıkartılarak güncelleme yapılır)

6RD035187B - Desay versiyon 0358

6RD03518A - Noname versiyon 5314      (dosya hiçbir işlem yapılmadan flash diske atılarak güncelleme yapılır)

6RD03518A - Noname versiyon 5414

6RD035187B - 6RD035187E Noname Versiyon 5314

6RD035187B - 6RD035187E Noname Versiyon 5515

6RD035187B - 6RD035187E Noname Versiyon 5516    TR dil deneme versiyonu

6RD035187B - 6RD035187E Noname Versiyon 5518

6RD035187B - 6RD035187E Noname Versiyon 5522

Bluetooth c210 5314 yazılımı

Android Auto varyant conflict hatası çözümü için gerekli dosya

Güncelleme sırasında gelen varyant conflict hatası çözümü için gerekli dosya

**Tüm güncellemeler kendi risk ve sorumluluğunuzdadır.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Hocam ben de uzunca zamandır bunu araştırıyordum. Windows ce arayüzüne bağlanabilmek için usb üzerinden yükleme yapmak gerekiyordu. Fakat elimde Türkçe cihaz olmadığı için bir türlü deneme fırsatım olmadı. Emeğine sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Valla helal olsun :)

Emeğinize sağlık kullanan arkadaşlar için iyi bir çözüm olmuş :)  passat varken sormuştum satan birine sadece türkçe yapmak için 300-400 tl para istemişti

@alp Evet eminim öyledir. Gerçekten emek harcamışsın. Aliexpress ten cihaz getirtip ingilizce kullanmak zorunda kalıyor insanlar ve Türkçeleştirmeye de 300 lira istiyorlar üzerine de kargo yapıyorsun ne olacağı belli değil. Gerçekten şu forumdaki en faydalı konulardan biri olmuş bence. Ben de eğer becerebilirsem yeni tip Çinli cihazın dil dosyasını yüklemeyi video yapıp atacağım ahdım var :)

@alp Hocam peki dosya sistemine kadar girilebiliyor ise kendi hazırladığımız bir exeyi bu cihaz üzerinde çalışabilir hale getirmek mümkünmüdür acaba. 

@alp hocam öncelikle güzel konularınız için çok teşekkür ediyorum şahsım ve forum adına. Ardından size sormak, danışmak istediğim birkaç husus var. Bende aşağıya bıraktığım fotoğraftaki cihazdan var, kodu 5GG 035 280D olması gerekiyor. Bu cihazda en büyük sıkıntım, cihazda Android Auto olmaması ve araç bir arıza yaptığı zaman arızaları göstermemesi(sadece mfa ekranından öğrenebiliyorum), birde bunlar kadar büyük olmasa da mfa ekranına radyo bilgileri vs gelmemesi ve radyo isimlerinin yazmaması sıkıntılarım var. Bunların ben de sizin bahsettiğiniz gibi yazılım ile çözülebileceğini düşünüyorum, ama nasıl yapılacağını bilmiyorum. Bu konular hakkında çalışmanız var mı ya da yapacak mısınız? Düşünceleriniz nedir? Tekrardan teşekkürler.

IMG_20200322_173542.jpg

@alp öncelikle emeğinize sağlık uzun zamandır kimsenin çözemediği bir sorunu çözmüşsünüz. Peki türkçeleştirme yukarıda musaaksoy arkadaşın cihazı içinde oluyor mu? Çoğumuzda o cihazdan var.

@alp hocam güzel paylaşımlarınız için  elinize emeğinize  sağlık CarPlay modeli içinde çalışmanızı sabırsızlıkla bekliyoruz .

@strayder inşallah çalışmalarınızı bekliyoruz.

@biycash hocam desay cihazlarda yazılım güncelleme yapılamamaktadır. İçeriğini değiştirebiliriz, Menu , tuş konfigurasyonu vs gibi

@Musaaksoy Kullandığınız cihaz muhtemelen Desay , mfa da ses ve radyo bilgilerini desteklemiyor. Güncelleme yapılamaz. Dil değiştirilebilir yani türkçeleştirme yapılabilir.

@alp hocam eline sağlık kaç gündür bir sürü konu döndü artık hepsi bu başlıkta olur sanırım. Emeğinize sağlık. 

@Golftdi türkçeleştirme olur hocam neden olmasın ,  tek başıma yapabileceğim birşey değil , ancak konu da da belirttiğim gibi birkaç bilgili ve tecrübeli kişi bir araya gelirse yapılabilir.

@zulalyol teşekkür ederim

@alpAlp Hocam Musa Bey'in sorusu üzerine bir soru sorayım. Desay olmayan cihazlarda MFA ekranına radyo ve diğer bilgiler geliyor mu biliyor musunuz? Ya da kullanan kişiler varsa cevaplarsa çok sevinirim. Carplay'li modelden almak üzereyim ama bu bilgi ekranı konusu beni düşündürüyor.

Geri
Üst Alt