Golf mu yoksa Polo mu?

yusuf

Yönetici
İsim
Yusuf
Ben poloyu almadıysam kokpit yüzünden almadım. Kol dayama ve kokpit hiç premium bir hava vermiyor polo da. Zaten farklı segment araçlar. Arada kalan olursa buradan fikir verilsin diye açıyorum konuyu :)

1.2 lounge modeli güzel donanım olarak da yeterli , 1.2 otomatik düşünmedim dersem yalan olur ama , içi gerçekten küçük geldi  civic hb ten sonra sığa bilmem mümkün değildi . Yusuf Hocamın da dediği gibi segment ve kalite farkı bariz ..

Bende bu yola , polo 1.0 trendline almaya niyetlenmek ile başladım , hani dedim ki eşim biner gezer zaten ayda 200 km bile yapmayacak .

Sonra dedim , 1.2 olsun biraz dolsun , eşimde baya beğendi.

Şubat ayında Edirnedeydik , polo ile test sürüşü filan yapıyoruz gayet güzel beğendi vs .

Sonra dedim , birde golfe bak , golfle test sürüşü yaptırdım , mest oldu , apayrı birşey bu dedi.

Bende katılıyorum , polodan apayrı birşey.

Eşimin sözü de şu oldu : Poloyu golf aldırmak için yapmışlar :)

Yani poloya oturduğunda hissetmek istediğin herşey golfte var .

Diğer aracımız Polo. Golften sonra çok ufak geliyor. Polo maalesef büyüksün reklamındaki tabire uymuyor. Grandepuntoda bulunan ferahlık Poloda yok.

GOLF almak aklımda yoktu aslında. Bayii'ye polo 1.2 için gitmiştim, hiç binmemiştim içine o güne kadar. Polo'ya bindiğimde içi küçük gelmişti, yine de satış görevlisi ile fiyattan konuştuk, şu donanım olsun bu olsun vs. derken fiyat 52'ye kadar çıktı ve iyice soğudum Polo'dan.  Bu halimi görünce isterseniz bi de Golf'e bakın dedi, hem daha büyük hem de istediğiniz özellikler ve güvenlik zaten Golf'ün baz donanımında var dedi. Ben o ana kadar polo-fiesta-yeni i20 arasında gitgeller yaşarken Golf'e bindiğimde (ilk kez bindim yine) tüm B sınıfı araçları bi anda aklımdan sildim, Golf'ün benim üzerindeki bu etkisini hiç unutamıyorum :) Golf kesinlikle bambaşka bir şey...

snoppy dedi:
GOLF almak aklımda yoktu aslında. Bayii'ye polo 1.2 için gitmiştim, hiç binmemiştim içine o güne kadar. Polo'ya bindiğimde içi küçük gelmişti, yine de satış görevlisi ile fiyattan konuştuk, şu donanım olsun bu olsun vs. derken fiyat 52'ye kadar çıktı ve iyice soğudum Polo'dan.  Bu halimi görünce isterseniz bi de Golf'e bakın dedi, hem daha büyük hem de istediğiniz özellikler ve güvenlik zaten Golf'ün baz donanımında var dedi. Ben o ana kadar polo-fiesta-yeni i20 arasında gitgeller yaşarken Golf'e bindiğimde (ilk kez bindim yine) tüm B sınıfı araçları bi anda aklımdan sildim, Golf'ün benim üzerindeki bu etkisini hiç unutamıyorum :) Golf kesinlikle bambaşka bir şey...
Okurken tüylerim tiken tiken oldu nedense :)

Orijinalden alıntı:  Life JacketDeğerli SILVERSHADOW;

Çok kıymetli yazılarınızı takip ediyor, bizleri merak ettiğimiz konularda bilgi sahibi yaptığınız için teşekkür ediyorum.

Aylar süren kararsızlığım ve uzun araştırmalarım sonucu Golf 7 almaya karar vermiş biri olarak sizden bir kaç konuda tavsiye isteyeceğim.

İmzamdaki aracı şu an kullanmaktayım lakin performans ve donanım konusunda bu araç beni tatmin etmedi ve etmiyor da.

Bütçemin el verdiği ölçüde Golf konforunu ve performansını yaşamak isteyen biri olarak en sonunda 1.2 TSI Comfortline Manuel 105 HP modelinde karar kıldım.

Yalnız benim için olmazsa olmaz U ledli bi xenon ve sürüş konfor paketini de ekleterek sipariş geçmeyi düşünüyorum. Lakin ışık görüş paketi ve Composition media 5.8 inc ekran da gözümü ısırıyor. (5.8 inclik ekranı belki de sadece Bluetooth için istiyorum. Bluetooth gerçekten bir araçta olmalı mı, ya da nasıl bir kolaylık sağlar?)

Bunun yanında performans demişken 1.2 TSI'ın öyle aman aman bir performans vermeyeceğinin farkındayım ama şu an kullandığım araca göre beni tatmin edeceğini sanıyorum.

Son olarak benim içimi cız ettiren konulardan biri de DSG. DSG'nın rahatlığını ve konforunu biliyor ve DSG li bir aracı kullanmanın ayrıcalık olduğunu düşünüyorum ama aradaki farkın çok fazla olması beni DSG almaktan alıkoyuyor. Bir de sanki 1.2 TSI manuelden alacağım performansı 1.2 TSI DSG'den alamam diye düşünüyorum.

İşte tüm bu konularda fikirlerinize ihtiyacım var. Bana neler söylemek istersiniz.

Teşekkür eder, iyi sürüşler dilerim.
Değerli yorumlarınız için teşekkür ederim Hocam;

Performans:

Kullandığınız araçla düşündüğünüz araç arasında performans farkının sizin deyiminizle "aman aman" olmayacağı fikrinizde emin misiniz?

Elma ile armutu karşılaştırmış olacağım için üstadlarım affetsinler; çünkü bildiğiniz gibi bu iki aracın segmentleri farklı.

Fakat yine de biz performans bakımından karşılaştıralım iki aracı..

Çünkü teknik veriler aralarında güç/ağırlık dengesi bakımından uçurum olduğunu söylüyor.

Şu an kullanmakta olduğunuz araç  1132 Kg. ve 75 beygirlik güç üreten 180 Nm. torklu bir makineye sahip.... Dolayısıyla Polo küçük görünen ama ağır bir araç

Benim de kullandığım 1.2 TSI 105 Beygir ve 1210 Kg. ve 175 Nm tork üreten güç ünitesine sahip.... Dolayısıyla Golf hiç de küçük olmayan ve buna karşın ağır da olmayan bir araç.

Bana kalırsa bu değerler bakarak dahi aradaki devasa farkı görmek mümkün...

Çünkü; 78 Kg'lık (yaklaşık bir yolcu ağırlığında) farka karşılık 30 beygir fark var ki bu gerçekten ciddi bir farktır.

Fakat burada belirtilmeyen en önemli etkileyici unsur aracın 1500 devirlerde devreye giren turbosunun etkisiyle 1550 devirde başlayıp 4100 devire kadar oldukça geniş bir devir bandında 175 Nm. gibi ciddi bir tork üretmesidir.

Bunun anlamı Polo'nun başlangıçta güçlü ve devir yükseldikçe düşen torkuna karşılık Golf  doğru zamanda ve doğru devirde vites değiştirildiği takdirde kısa sürede ve güçlü biçimde yüksek devirlerde de nefesi kesilmeyeceği için ara hızlanmalarda da başarılı olacaktır.

Bana kalırsa 1.2 TSI yeterli ama performasla ilgili beklentileriniz fazla ise 122 beygirlik 1.4 TSI daha da fazla ise yeni 150 beygirlik lastik rendesi ünvanlı aynı hacimdeki ACT tipi motoru tercih edebilirsiniz.

DSG konusu:

Eğer bütçede sınırlarınız netse DSG konusunda hiç bir şey söyleyemeyeceğim. Çünkü 9 Bin liralık ciddi bir fark var ve bunun yanı sıra 1200 TL'ye de 2  yıllık garanti uzatma da almanız zorunlu değilse de gerekli olduğundan hareketli 10 Bin liralık farka ulaşır.

Ancak benim imkanım olsa alırdım. Fakat benim için limitlerimi aşan pahalı bir zevk.

Ancak imkanı olanlar için son derece medeni bir şey.

İmkanınız varsa son kuruşuna kadar hak ettiğini söyleyebilirim.

Performans konusu kafanıza takılıyorsa sport moduna alır gazlarsınız...

Alırken sürüş profili seçimi denen opsiyonel donanımı alırsanız (430TL) yokuş aşağı ve düzlüklerde boşa da atarak hem DSG'nin ömrünü uzatırken hem de yakıt ekonomisi yapıyor.

Test için kullandığım DSG'li araçlarda hayran kaldım pürüssüz ve hızlı geçişlerine..

Yakıt tüketimi bakımından manuellerle yarışabilen tek şanzıman olarak efsanedir bana kalırsa.

İmzamdaki linkten DSG ile ilgili başlıktaki yazılara bir göz atmanızı rica etsem... Sanki daha geniş açıklamayı orada bulabilirsiniz gibi geliyor.

İç donanım:

5.8 inch ekranlı Composition Media Bluetooth'u için tercih edebilirsiniz telefonunuzla bir kez tanıttığınızda siz araca girince dinlediğiniz şarkıya araç ses siteminden devam etme

Telefon rehberindeki kişileri fotoğraflarıyla görme ve arandığınızda da fotoğraflarını görme.

Kesintisiz erişim ve elbette çok sık telefonla görüşme yapıyorsanız sizi trafik cezalarından korumak

Olası dikkatsizlik sonucu kazalardan korumak,

Ayrıca Müzik klasörlerinize albüm fotoğrafı ekleyebilirsiniz.

Hatta albüm kapağı olarak sevdiklerinizin fotoğraflarını da ekranda görebilirsiniz.

veya radyo logolarını görmeniz mümkün.

Ekranı sadece büyük değil teknolojisi de farklı ve çözünürlüğü yüksek.

Rezistif ekran olan 5" e göre kapasitif ekranıyla eliniz daha dokunmadan yaklaştırınca ekran açılıyor ve parmağınızın ucuyla ekranı da kaydırarak seçeneklere ulaşırsınız.

Comfortline'da Composition Color' Radyo-CD-MP3-WMA çalar (Türkçe dil seçenekli, 5' renkli dokunmatik ekrana sahip medya cihazıyla parmağınızı yaklaştırmanızı falan anlamaz, dokunmanız hak getire, ancak bastırınca algılar. Kısacası aradaki fark ilk çıkan dokunmatik telefonlarla Samsung note 4 arasındaki kadar devasa.

Bluetooh ile ilgili belki de tek sorun I phone'nin yazılımlarından bazıları ile sorun yaşaması olabilir. Androidlerle bir sıkıntısı yok.

Yanınızdakilerin yaptığınız görüşmeyi duymasını istemiyorsanız gizli görüşme seçeneği dahi var, kulaklığa geçebileceğiniz.

U ledli bi xenon ve sürüş konfor paketini kesinlikle tavsiye ederim.

Işık görüş paketi çok pahalı değil am işlevli. Artı sonradan taktırınca fabrika performansına sahip olmuyorlar maalesef sensörler bu nedenle sonradan taktırırım diye düşünmemeli. sadece coming home leaving home özelliği için dahi alınır.

Tavsiye:

Benim siz tavsiyem ise Comfortline'da en fala eksikliğini yaşadığım iki şeyden birinin katlanır aynalar olduğunu söylemeliyim. Çok pahalı değil ama çok etkili bir donanım.

Sağlıcakla kalın

şu anda 2013 polo 1,6 tdi kullanıyorum golf ilk çıktığı sıralar daha yollarda bu kadar yokken heves edip durban jantlı pasifik mavi renkli uledli filan bir tane golf sipariş ettim o sıralar dolar o kadar çok arttı ki benim ödeyebileceğim ya da benim hesap ettiğimin çok üzerinde bir rakama geldi bu yüzden o siparişimden vazgeçtim o gün bu gündür pasifik mavi golf görsem sinir olurum  :)

Ama tabi bizde polo tdi'la yolumuza devam ettik :D çoğu forumda poloyu bir küçümseme içindeler yok içi çok dar yok bagajı çok dar aracın genişliği 1682 mm uzunluğu 3972 mm ağırlığı 1150 kg civarında, golf 4255 mm 1799mm ,topu topu 11 cm genişlik farkı var,midline plusla aynı motor  hatta diğerleriylede yazılımsal fark sadece tamam araç zaten küçük ama hani öyle bir anlatılıyor böyle recep ivediğin kullandığı bis'ler var onu anlatıyorlar sanırsınız.Hani golfle öyle içerdeki ses yönünden ne bileyim konfor yönünden çok aşağıda kalan bir araç değil  :)

Şu anda 2015 poloyla değiştirmeyi düşünüyorum golf 8 çıkmadan golf almam daha  &:

Benim danışmak istediğim bu defa otomatik alacağım ilk defa otomatik araç sahibi olacağım hatta ilk defa kullanacağım desem yalan olmaz alışmak zormu olur bilmiyorum.

Birde bu araç 3 silindirli act gibi değil birini toptan kapamışlar :) tork aynı  beygir aynı , 3 silindir ve 1.4...bütün değerler eski araçla aynı benim anlmadığım bu araç aynı keyfi verirmi bilmiyorum eski araç 1.6 olduğu için i20'leri,clioları,fiestaları jettaları filan tokatlamak keyifli oluyordu otomatiğin ve diğer dez avantaj gibi görünen şeylerin sürüşte bir farkı olurmu sizce,pişmanmı olurum acep şu anki kullandığım aracı satmakla

@zambor007

Hocam polo ile aradaki en büyük fark benim gözümde sürücü koltukları ve devamında konsol bölümü. Midline da hangi motor varsa highline da da aynı motor var. Ben dolu polo yerine boş golf öneririm. Polo ile yüksek hızda güvensiz hissedardınız ama golf de böyle birşey olmaz.

yusuf dedi:
@zambor007

Hocam polo ile aradaki en büyük fark benim gözümde sürücü koltukları ve devamında konsol bölümü. Midline da hangi motor varsa highline da da aynı motor var. Ben dolu polo yerine boş golf öneririm. Polo ile yüksek hızda güvensiz hissedardınız ama golf de böyle birşey olmaz.
Hocam  koltukların çok farklı olduğunu söyleyemeyeceğim birebir aynı değiller tabi biraz daha küçük koltuklar  ama  birebir kumaş koltuklar,ondan sonra direksiyon hiç bir farkı yok konsoldaki ekran fason üretim ve kesinlikle kaliteli birşey değil 5.8'ler benim araçta standart değildi gti ve  cromlarda standarttı isteyen ekletebiliyor. ne bileyim ön konsolun poloyla ne farkı var birisi bana anlatabilirmi sadece torpidonun üzerinde kaplama var, otomatik klima ya da geniş ekran standart hepsi bu,golf premium polo ne bileyim trendline havası var gibi bir düşünce var herkeste ama  bakıyorsun kadran birebir aynı koltuklar aynı ekran hadi her modelde standart değil ama o da aynı opsiyonel klimayı da aldın peki golfü premium yapan o torpidonun üzerindeki kaplamamı bunu anlamıyorum doğrusu burdaki arkadaşların çoğu biraz golfü abarttığını düşünüyorum,

Hocam poloda kesinlikle yüksek hızlarda bir güvensizlik duygusu öz konusu değil araç son hızı olan 184 km'ye son derece güvenli bir şekilde kısa sürede çıkıyor ve bu esnada içerde devirden dolayı bir ses artması olmuyor,frenleri son derece iyi hatta en az 3 defa kazadan polonun frenleri sayesinde kurtuldum,bir clio olsa bu söyledikleriniz doğru ama polo için pek alakası yok.araç bana göre golf 6'nın aynısı şöyle alıcı gözüyle bir bakın adamlar golf 6'yı polo diye yutturuyorlar ve düşündüğüm fiyat olarak farklı satılıyor opsiyonlar filan Türkiye'de ama vw üretiminde maliyet olarak polo golf'ten ucuza üretilmiyordur,önceki modelde satış temsilcileri en baz versiyonda abs,asr bilmem ne standart diye golf'e yönlendiriyorlardı ama artık poloda da standart eskiden de standarttı gerçi ama distribütör getirmiyordu.

Allah bilir bu yeni 3 silindirli araç sadece Türkiye de satılıyordur  &:

vw araçlarının hepsi kullanıcıya kendisini bağlıyor golf'te olduğu gibi ben artık golfe hayatta binmem ve hiçbir şekilde bana golfü övmeye kalkmayın çünkü polo daha iyi  :) golf 8 çıkınca görüşürüz  &:

@zambor007

Hocam tercih meselesidir. Golfte kalite hissini hemen alıyorsunuz. Ekran size dönük kol dayama devamında elektronik park freni ve bardakliklar kapalı gözler bütünleşince premium görüntü veriyor. Polo da böyle bir görüntü yok.

Golf'ünmü yoksa polonunmu daha iyi frenlere sahip olduğunu bilmek isteyen varmı ?

Polo sinifinin en dar araclarindan biri bence benim ruhum sıkılıyor polonun icinde

erkanwrc dedi:
Polo sinifinin en dar araclarindan biri bence benim ruhum sıkılıyor polonun icinde
yaris...1695 mm

fiesta..1764mm

clio...1732mm

corsa 1746mm

polo 1682 mm bu değer poloyu sınıfının en dar  aracı yapıyor

golf 1799 mm genişliğe sahip, bu sebepten olmasın hocam  :) yani zaten biraz daha büyütse golf olacak

Geri
Üst Alt