polisaj makinaları hakkında yardım

Kaya06

Üye
İsim
Anıl
arkadaşlar merhaba malum süreçte şirketimiz 2 hafta izine girdi bu sreçte arabanın yaza girmeden önceki boya bakımlarını kendim yapmak istiyorum daha önce hep yaptırdım kullanan veya prof şekilde bilenler yardımcı olurlaraa sevinirim polisaj makinesi alcam az bi araştırma sonucu bi iki tane kafama yatan mak. buldum size sorum normal bi makinamı almalıyım yoksa orbital denilen eksantrik olarak dönen bi makinemi artıları eksileri nelerdir teşekkürler.

Hocam merhaba,

Ben kullanmıyorum makine ama az çok fikir verebilirim size. Ancak daha önce tecrübeniz olmadığını düşünerek işin ehli birisine başvurmanızı öneririm ki geri dönüşü olmayan veya kısıtlı olan bir durumla karşılaşmamanız için. İki tip makine var sizinde araştırdığınız gibi rotary ve orbital.

Rotary ile çizik alma işlemleri yapılır ve bu genelde iki aşama uygulanır.

Orbital ile de son kat finish denilen parlatma işlemi yapılır.

Rotary ile boyayı yakmanız mümkünken, orbital ile bu daha zordur. 

Sizin derin çizik almak yerine orbital ile hafif hare ve ince çizikleri almak istediğinizi düşünüyorum. Bunun için orbital alabilirsiniz ama senede kaç kez uygularsınız bilmiyorum yani burda attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değecekmi önemli olan bu. 

Bu uygulama işlemi sadece makineylede bitmeyecek. Uygun pad ve pasta alımı yapmalısınız. Ki en önemlisi yüzeyin bu işlem öncesi hazırlanması şart. O da güzelce yıkanıp demirtozu sökücü uygulayacaksınız, ardından kil uygulaması yapmanız gerekiyor. M700 temizlik tineri ileri silerek polisaja uygun hale getirmelisiniz. Bu malzemeler yoksa hepsini edinmeniz gerekecek.

Ben kendi aracıma polisaj hariç tüm uygulamaları yapıyorum. Forumda konusu da mevcut inceleyebilirsiniz. Maksadım sizi vazgeçirmek yada korkutmak değil işin sadece makine almak ile bitmeyeceğini anlatabilmek. Yanlış anlamamanızı rica ediyorum.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bende makina bakıyorum. Orta halli bir makina 400-500 civarı yotube de incemeler çoka var. Ancak dikkat etmeniz gerek kalın pastayı ve keçeyi profesyonellere bırakıp sizin ince pasta ve sünger pet ile işlem yapmanızı öneririm. Hem hare fazla olmaz hem boyayı yakamazsınız.

@KaiZeN hocam teşekkür ederim yorumunuz için dediginiz gibi oyle çizik falan yok sadece boya bakımı olsın diye düşünmüştüm dışarıdan basit gibi görünüyo ama malesef oyle degil gibi konumuzuda inceledim işte sizin kadar bile ugraşsam yeter benim için @tuncer_2632 hocam sizede teşekkür ederim kararımı verip makina alırsam ve diger mal. toplarsam burdan paylaşırım orbital makineler malesef cok pahalı.

Hocam merhaba,

Ben kullanmıyorum makine ama az çok fikir verebilirim size. Ancak daha önce tecrübeniz olmadığını düşünerek işin ehli birisine başvurmanızı öneririm ki geri dönüşü olmayan veya kısıtlı olan bir durumla karşılaşmamanız için. İki tip makine var sizinde araştırdığınız gibi rotary ve orbital.

Rotary ile çizik alma işlemleri yapılır ve bu genelde iki aşama uygulanır.

Orbital ile de son kat finish denilen parlatma işlemi yapılır.

Rotary ile boyayı yakmanız mümkünken, orbital ile bu daha zordur. 

Sizin derin çizik almak yerine orbital ile hafif hare ve ince çizikleri almak istediğinizi düşünüyorum. Bunun için orbital alabilirsiniz ama senede kaç kez uygularsınız bilmiyorum yani burda attığınız taş ürküttüğünüz kuşa değecekmi önemli olan bu. 

Bu uygulama işlemi sadece makineylede bitmeyecek. Uygun pad ve pasta alımı yapmalısınız. Ki en önemlisi yüzeyin bu işlem öncesi hazırlanması şart. O da güzelce yıkanıp demirtozu sökücü uygulayacaksınız, ardından kil uygulaması yapmanız gerekiyor. M700 temizlik tineri ileri silerek polisaja uygun hale getirmelisiniz. Bu malzemeler yoksa hepsini edinmeniz gerekecek.

Ben kendi aracıma polisaj hariç tüm uygulamaları yapıyorum. Forumda konusu da mevcut inceleyebilirsiniz. Maksadım sizi vazgeçirmek yada korkutmak değil işin sadece makine almak ile bitmeyeceğini anlatabilmek. Yanlış anlamamanızı rica ediyorum.
Anlatımınız harika, ve hiç yanlış anlaşılacak türden değil, yani zorlasanız bile yanlış anlayamazsınız, takdir ettim valla 👍

Bende de bu makineden var bir kere eski golfume pasta cila atayim demistim anam aglamisti cok yorulmustum yazin ortasinda :D  simdi oyle kenarda duruyor

41237273-5C85-4383-9810-DA60C4F8D7BB.jpeg

En iyi makine Rotaryde Dewalt pahalıdır ama kalitelidir Stanleyde olabilir. Kl Pro orbital makine alabilirsin Hocam.

@esareett merhaba hocam kl pro orbital bulamadım heralde yok satıyo hiçbiyerde yok varmıdır satan biyer ? bu arada maşallah🙏

uzun arayışlar sonucu Forsage marka orbital 150 mm polisaj makinasını getirttim ilgili olan arkadaşlara öneririm muadillerinden cok ucuz.

C7133C32-A20E-4A22-8601-3CD17575F1B4.jpeg

@Kaya06 hayırlı olsun hocam ne kadara ve nereden temin ettiğinizi de paylaşırsanız çok sevinirim :)  

@tuncer_2632  tesekkür ederim ben n11 den aldım son bir tane kalmış ama büyük ihtimal gelir yine 860 ₺ gelmiş oldu yanında ped de gondermişler👍

@Kaya06 hocam makineyi kullanma fırsatınız oldu mu? Deneyimlerinizi bizimle paylaşırmısınız.

@tuncer_2632 merhaba hocam bu hafta içi kullancam kısmet olursa manzernanın setini aldım onları bekledim hafta içi yapıcam artık sonuçları paylaşırım mutlaka 👍

Geri
Üst Alt