bir otomobil alma hikayesi

magic

Katılımcı Üye

İsim
Emre
12 aralık 2015  uzun yıllardan sonra yine yetkili satıcıya gittik, heryer mahşer yeri gibi, st’lerin etrafında ikişer üçer müşteri, boş bulduğumuz araçlara kendimiz bakıyoruz…

jetta’ları almamışlar showroom’a, sebebini emisyon diye açıklıyor bir tanesi, “ tsi’leri de var…” diyecek oluyorum, ağzında bir şeyler geveleyip arkasını dönüyor,

bordomsu bir pasat var, cam tavanlı, biniyorum içine ne kadar ferah, ne kadar büyük!..,

tungsten golf yan camdan göz kırpıyor bana, “dur…” diyorum belli belirsiz, “geleceğim yanına”…

bir de tiguan var, binmemizle inmemiz bir oluyor, kokpiti sevmedik…

hanım “seninki burada işte..” diyor “evet..” diyorum… bir tdi comfortline, başka da yok ! oysa ki ben pasifiği görmeye gelmiştim, neyse geçiyoruz kokpite, hanım kurcalıyor ilk fark ettiği torpidodaki kadifemsi kaplama oluyor, golf kadınları etkilemeyi biliyor, kokpit etkileyici, ilk görüşüm değil ama yine de etkileniyor insan, arkaya oturunca ilk iş kol dayamayı indirip bagaj kapağını açıyorum, uzun yolculuklarda yiyecek ve içecekleri arabadan inmeden ve ayak altında tutmadan bagajda muhafaza etme fikri  hanıma muhteşem geliyor…

test sürüşü istiyoruz, st bugün mümkün olmadığını söylüyor, 1 hafta sonraya randevu alıyoruz, bir tdi ile yapılacakmış test, torsiyonlu di mi diyorum, bağımsız süspansiyonun sadece act’de olduğunu söylüyor, siteden ve bildiklerimden bahsetmek için çok erken, susuyorum…

çıkıp yandaki audi showroom’una geçiyoruz, A3’e bakmak istiyorum, bulunduğu kata çıkıyoruz, sedan’a hiç bakmayıp direk sportback’in içine oturuyoruz, hiçbir şey söylemiyorum etkilememek için, hanım da aynı benim gibi yuvarlak hava kanallarını beğenmiyor, “ne bunlar böyle acayip olmuş…” diyor, “aynen bence de..” diyorum, çıkıyoruz,

audi’nin önündeki otoparka geldiğimizde camda fiş kesildiğini görüyorum, meğer belediye fırsatı kaçırmamış, araç bakmaya gelenlerden otopark parası alıyor… parayı ödeyip içeri dönüyor ve otoparkınızda niye buna müsaade ediyorsunuz diyorum, st çıkıp otoparkçıyla konuşuyor, ben zaten parasını ödediğim için basıp gidiyorum,

yolda hanım aynı fiyat bile olsa ben passat’a binemem utanırım diyor, Orhan kardeşimin geçen gün burada söyledikleri aklıma geliyor, ne garip burayı sevmemin bir sebebi de bu galiba aynı şeyi o da söylemişti,  haklısın deyip @Orhan Hoca 'mın söylediklerinden bahsediyorum O'na, benim de içime bir türlü sindiremeyişimin sebebi buymuş demek diyorum…

devamı haftaya…

--------------------------------------------

1 hafta sonra golf test izlenimlerimle ve hikayenin devamıyla burada yazacağım yine… tabi bu bir golf edinme hikayesi mi değil mi bilmiyorum, çünkü sonuçta bir karar vermedim, dolayısıyla hikayenin sonu belli değil ve belki de bu yüzden “daha heyecanlı….”

Moderatör tarafında düzenlendi:
@magic

çok güzel anlatmışsın hocam aynılarını eşimle yaşadık tek,fark Audide A3 sedan düşünüyorduk WW de Passat ama golf te gönlümüzde yara passattan çok uzun ve utanırız dedik:) A3 ünde konsol malum beğenmedik..Ama golf tam bir tutku

@magic

Değerli Hocam;

Heyecanlı bir polisiye roman misali okudum..

Aramızda gizli yazarlık yeteneği olanlar bir bir çıkıyor...

Çok keyifliydi..

Ellerinize sağlık

devamını bekliyoruz @magic hocam s=guitar

14 aralık 2015 (bugün)… tesadüf oldu, vaktinden önce ufak bir test, işyerindeki arkadaşımın 2013 tungsten higline dsg’siyle kısa bir yolculuk..

bu “cam tavan” ve “dijon jant” aracı çok değiştiriyor hakikaten, haftasonu showroomda gördüğüm araçta ikisi de yoktu ve bugün kullandığım  araç epey kirli olmasına rağmen bambaşka duruyordu…

S modu inanılmaz, o kadar seri hareketleri var ki, trafikte o şekilde kullanma alışkanlığı olmayan benim gibi birini bile coşturacak cinsten… buradan gençlere sesleniyorum, bu zıpırın dolduruşuna gelmeyin  :)

media 6,5’ olarak standartlaşması bence iyi olmuş, bu aracın üstündeki 5,8’di galiba ve arasında epey fark var…

motor sesi çok az, yalıtım iyi, hele benim 2006 polo’ya göre neredeyse sıfır desibel… hızlanacak yer olmadığı için rüzgar sesine bakamadım…

standart koltuklar çok iyi, plastik kalitesi belli bir seviyenin üzerinde, piano black kısımlar iyi duruyor, kokpitin premium algısı iyi seviyede, ergo ile buna son bir dokunuş yapılırsa bence tam olur…

mesela bir pasifik mavi için -artık- öyle düşünmesem de,  dış görünümdeki algıyı yeterince iyi bulmayanlara biraz hak veriyorum, sınıfındaki A3, mazda3 veya D segmentindeki passat’ın verdiği algı yok… ancak bence zaten bu algıyı özellikle istemeyenlerin aracı golf…

dışarıdan standart bir c sınıfı algısı olsun, içerde d sınıfından aşağı kalmasın diyenlerin, iç mekanın genişliği de öyle mesela, passat’dan sadece 3 cm dar, dışarıdan baktığınızda buna inanmak güç ama gerçek bu…

güzel bir filmin reklama ihtiyacı yoktur, fısıltı gazetesi reklamı fazlasıyla yapar ya, bunun gibi bir şey golf tutkusu galiba…

bu bazısına bir duruş gibi geliyor olabilir, yani şatafatdan ya da böbürlenmekten hoşlanmayıp da aslında konforundan ve rahatlığından feragat etmek istemeyenlerin hayattaki duruşu neyse golf de o!

pahalı bir giysi alıp etiketini kesenlerden bahsediyorum, ya da özellikle göğsünde logosunu istemeyenlerden… Hatırlıyorum küçükken epey fiyakalı bir mont alınmıştı bana ve ben onu giymemek için direnmiş, mecburen giymiş ve 2 hafta yerin dibine geçerek kullanmıştım… :)

devam edecek…

@magic

Değerli Hocam,

Gitgide haklı olduğumu kanıtlayacak şekilde güzel yazıyorsunuz.

Golf tutkusu gönlüne dolup da gönlünüzden taşanları yazmışsınız gibi..........

:) teşekkürler sevgili dostlar, güzel sözleriniz için sağolun...

12/12/2015 unuttuğum bir anekdot:

ben golf’ün bagajını açmış bakarken, kendinden emin bir st yanaştı ve yardıma ihtiyacım olup olmadığını sordu,

o’na yer tasarruflu stepne’ye sahip bir aracın olup olmadığını sordum,

“yer tasarruflu stepne” nin ne olduğunu anlaması için birkaç kez yutkundu, düşündü ve sadece Türkçe düşünerek de bulunabilecek bir terim olduğundan çabucak kavradı…

ve “yok” dedi; sonra yanındaki passat’ın bagajını açtı, bagaj tabanını kaldırdı ve bingo! Buldu, bulduğuna çok sevindi, işte bu dedi,

yanına gittim baktım ve vurucu sorumu sordum: “peki, yer tasarruflu stepne ile golf’ün bagajı kaç litre artıyor?” 

“ooooov… hmmmm”…

“onu” dedi “sormam gerekiyor…” usulca soracağı yere doğru uzaklaştı benden,

ve bir daha asla yanıma gelmedi, yanıma gelmeyi bırakın benimle gözgöze gelmeye bile cesaret edemedi….

halbuki çok basitti bu tür ayrıntılara cevap vermek,

aç interneti ve yaz:  golftutkusu.com !!!

magic dedi:

ben golf’ün bagajını açmış bakarken, kendinden emin bir st yanaştı ve yardıma ihtiyacım olup olmadığını sordu,

“yer tasarruflu stepne” nin ne olduğunu anlaması için birkaç kez yutkundu, düşündü ve sadece Türkçe düşünerek de bulunabilecek bir terim olduğundan çabucak kavradı…

ve “yok” dedi; sonra yanındaki passat’ın bagajını açtı, bagaj tabanını kaldırdı ve bingo! Buldu, bulduğuna çok sevindi, işte bu dedi,

yanına gittim baktım ve vurucu sorumu sordum: “peki, yer tasarruflu stepne ile golf’ün bagajı kaç litre artıyor?” 

“ooooov… hmmmm”…

ve bir daha asla yanıma gelmedi, yanıma gelmeyi bırakın benimle gözgöze gelmeye bile cesaret edemedi….

Böyle şeylere gerçekten sinir oluyorum sen yaptığın işten sattığın arabadan haberin yok biraz aç araştır elininin altında internet var yoksada canlı olarak incele arabalar var orda bende ilk golf test ettim tabi klasik olarak 1.6 tdi dsg bu araçta bağımsız süspansiyon yok dedim hemen atladı yok sadece 1.2 tsi da bağımsız süspansiyon yok dedi bende 120 bg altı tüm modllerin torsiyon olduğunu söyledim eveledi geveledi hmmm Haklısınız olabilir dedi gülümsedim içimden sattığı arabadan haberi yok dedim.

magic dedi:

“ooooov… hmmmm”…

Müthiş... :mad:

Geri
Üst Alt