17" Dijon Jant İçin Lastik Tavsiyesi

Al1co1907

Üye
İsim
Alican Soyalp
Herkese sağlıklı günler, kazasız belasız sürüşler dilerim. 

Evet bu konuda çok konuşuldu, bir çok yorum ve tavsiye de var ancak benim için oldukça karmaşık bir hal aldı. Sanırım ölçüleri 225,45,17 olan lastik alıcam.

Açıkçası 17 inc jant için başka ebatlar oluyor mu, artınca yada düşünce ne değişiyor onuda çok bilmiyorum. Açıklayabilirseniz sevinirim.

Bütçe konusunda aslında bir limitim yok ama ne kadar uygun fiyatlı halledebilirsem o kadar iyi olacak. Tabi fiyattan kısarken önce güvenlik sonra konfordan ödün vermek istemem. 

Aracımı İstanbulda kullanıyorum. Günde maksimum 40 Km. Şehir içi ana yollarda maksimum 140 km\h yapıyorum. 

İlk alacağım lastik Continental Premium Contact 6 idi. 4 adet için en olur haliyle 2200.00 ₺ fiyat aldım.

İkincisi lastik tercihim Michelin Primacy 4 idi. Yine olur haliyle 4 adet için 2400.00 ₺ fiyat aldım. 

Üçüncüsü Goodyear Asymmetric 5 oldu. Toplam 2100.00 ₺ fiyat aldım.

Daha sonrasında forumda baya bir vakit geçirerek ortalamaları 1300.00 ila 1800.00 ₺ bandında gezen Nokian, Debicia, Semperit ve Sava gibi lastikleri gördüm. Değerleri ve tavsiyeliri iyidi ancak beni iyice karıştırdı. :) Daha makul fiyatlara aynı özellikleri vaad ediyor gibi. İyice ne alacağımı şaşırdım fiyat uygunluğundan dolayı. Şuanda üzerinde Dunlop var iyice kötü oldu lastikler. Acil değişimi için tavsiye ve desteklerinizi rica ederim..

Herkese sağlıklı günler, kazasız belasız sürüşler dilerim. 

Evet bu konuda çok konuşuldu, bir çok yorum ve tavsiye de var ancak benim için oldukça karmaşık bir hal aldı. Sanırım ölçüleri 225,45,17 olan lastik alıcam.

Açıkçası 17 inc jant için başka ebatlar oluyor mu, artınca yada düşünce ne değişiyor onuda çok bilmiyorum. Açıklayabilirseniz sevinirim.

Bütçe konusunda aslında bir limitim yok ama ne kadar uygun fiyatlı halledebilirsem o kadar iyi olacak. Tabi fiyattan kısarken önce güvenlik sonra konfordan ödün vermek istemem. 

Aracımı İstanbulda kullanıyorum. Günde maksimum 40 Km. Şehir içi ana yollarda maksimum 140 km\h yapıyorum. 

İlk alacağım lastik Continental Premium Contact 6 idi. 4 adet için en olur haliyle 2200.00 ₺ fiyat aldım.

İkincisi lastik tercihim Michelin Primacy 4 idi. Yine olur haliyle 4 adet için 2400.00 ₺ fiyat aldım. 

Üçüncüsü Goodyear Asymmetric 5 oldu. Toplam 2100.00 ₺ fiyat aldım.

Daha sonrasında forumda baya bir vakit geçirerek ortalamaları 1300.00 ila 1800.00 ₺ bandında gezen Nokian, Debicia, Semperit ve Sava gibi lastikleri gördüm. Değerleri ve tavsiyeliri iyidi ancak beni iyice karıştırdı. :) Daha makul fiyatlara aynı özellikleri vaad ediyor gibi. İyice ne alacağımı şaşırdım fiyat uygunluğundan dolayı. Şuanda üzerinde Dunlop var iyice kötü oldu lastikler. Acil değişimi için tavsiye ve desteklerinizi rica ederim..
Michelin Primacy 4 ‘lerin hamuru “ekstra ekstra yumuşak” yapılı olduğundan viraja istemeden hafif hızlı girdiğinizden çok fazla yumuşak olması sebebiyle lastik esnemesi ile karşılaşıyorsunuz., bu hiç iyi bir şey değildir., Primacy 3 ‘te aynıydı Primacy 4 ‘te de bunu çözemediler.. 

Lastikçide Primacy 4 lastiğe elinizle bastırın kauçuk değilde sanki hanımların fırında yaptığı kek’lere dokunuyormuşsunuz hissi verir., 

Uygun fiyatlı ama aynı zamanda konfor ve güvenlikten ödün vermek istemiyorsanız ben size Semperit öneririm,

sava, debica, veya yerli üretim dunlop’lar veya Lassa gibi yerli markaların hepsinden iyi bir lastik markasıdır.. 

Fiyat önemli değil diyorsanız elbette Conti Premium Contact 6 

Ölçü olarak 225 45 R17 almalısınız., Üretici 17” jantta farklı ölçüde lastik önermemektedir.!! Üretici 17” jantta sadece kışlık lastik için 205 50 R17 kullanılmasını önerir., bunun harici 17” jantta farklı ölçü önerilmiyor.!!

İlaveten XL özellikli (lastiğin yanak kısmında yazar) lastik tercih edip etmemek size kalmış., XL özellikli lastiklerde bir miktar konfor azalır., Bununla birlikte lastiğin mukavemeti bir miktar artar..

Moderatör tarafında düzenlendi:
@golfmk7fan Emre arkadaş doğru söylüyor. Hepimiz için arabanın bence en önemli parçası lastikler ve frenlerdir! Bence ne olursa olsun lastik ve fren gibi hayati önem taşıyan şeylerden kısmamak lazım diye herzaman söylerim... Sonuçta canımızı taşıyoruz daha değerli ne olabilir ki??? Aracımı ilk aldığım zaman michelin primacy 3 vardı araba 2. viteste lastiklerin dişleri olmasına rağmen Esp açıyordu. Bundan önceki araçlarımda da hep Goodyear kullandım ve çok memnunum. Zaten lastik testleri ülkemize göre yapılmıyor :D Kendi aracımda Goodyear 225/45 R17 94W XL EfficientGrip Performance kullanıyorum. 1 Takım alığım için kullanıcı hatası dahil lastiklerin 1 yıl hem kaskosu hemde yol yardım hizmeti var.

@forzaGilles bu 225 220 240 lar nedir başkan. Birde 40 45 50 ler. Kek hamuru çok iyi bir örnek olmuş :) XL lastik sanırım yan duvarın daha sağlam olmasını sağlıyor. Balon yada kaldırım sürtmelerine karşı daha dayanıklı gibi galiba

@golfmk7fan Zubizu indirimi vs. Dahil oluyor mudur acaba. Bir konuşayım teşekkür ederim. 

@Baho_34 Nasıl memnun musunuz peki. Ses ve fren mesafesi iyi mi bunun. Ben Asymmetric daha çok konuşulduğu için ona bakmış Efficient için hiç araştırmamıştım. Fiyat neydi birde.?

Daha önce good year vardı eskiyince hankook evo aldım iyi ki almışım araba sessizleşti konforu arttı ...tavsiye ederim

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Bende onu diyecektim o kadar lastik markasi yazmissiniz hankook u  yazmamisiniz.benim aracimin uzerinde hankookla geldi 4y4yi50bin km oldu 30binde on arka yaptim her yonden cok memnunum fiyatta digerlerine gore biraz daha uygun degisecegim zaman buyuk ihtimalle hankookla dewam

ben debica aldım yaklaşık 700-800 km oldu memnunum yol tutuş ve sessizlik çok iyi konforlu ve fiyatıda çok iyi ben 1200 tl ye takım olarak aldım 

bende almadan önce bayağı araştırdım en önemli kriterim kullanıcı yorumları oldu 

kendi deneyimleri çok paylaşamıyorum çünkü daha anca 1000 km bile olmadı 

bir kere yüksek hıza çıktım 160-170 aralığında dahi sessiz ve güvenliydi 

ACDE7EFA-2CEE-4B59-B137-409FAFC123E6.jpeg

1D6A3D8B-0BEC-4F39-9D32-7AEC72E10EB4.jpeg

044D7712-5C51-4614-A789-4CFDBAB44291.jpeg

FF89C3C8-2120-4A76-9F5C-00978BBC66EA.jpeg

Ben de conti prem cont 6 var gayet memnunum tavsiye ederim michlen tavsiye etmem gercekten cok yumusak lastik

@Al1co1907 Asymmetric den her yönden lastik etiket değeri daha iyi! Xl lastik kullanımı kişiye göre değişir. İlla XL olacak diye birşey yok zaten gerekte yok ama ben biraz bu konuda hassas birisiyim onun için lastiğin biraz daha dayanıklı olmasını istedim. Ayrıca XL lastikler normal lastiklere göre farkı;

XL Lastiklerde balon yapma riski, standart ürünlerden daha azdır.

XL lastikler kullanılan ekstra karkas katmanı nedeni ile daha sert ve dayanıklıdır.

XL lastiklerde yük taşıma kapasitesi daha fazladır.

Standart lastikler, daha yumuşak oldukları için sürücülere daha fazla konfor sunmaktadır.

Kasım ayında tanesi 550 di sanırım.

Bende onu diyecektim o kadar lastik markasi yazmissiniz hankook u  yazmamisiniz.benim aracimin uzerinde hankookla geldi 4y4yi50bin km oldu 30binde on arka yaptim her yonden cok memnunum fiyatta digerlerine gore biraz daha uygun degisecegim zaman buyuk ihtimalle hankookla dewam
Hankook da güzeldir. 0 km araçlarda yazlık lastikler hep Hankook ile geliyor.

@Baho_34 o fiyatlara çıkacak olursam Continental PC6 yı alırım :) Hangisini tercih edersem edeyim XL olanı almam daha iyi olacak ozaman.

@41HU367  Hankook ne zamandır kullanıyorsunuz onu anlayamadım ama 50.000 km iyi rakam gerçekten. Hangi modeli ve fiyatı ne aralıklarda biliyor musunuz.?

@serkanhector debicia sizin paylaşımdan çözüpte baktım zaten. Fiyat çok iyi olduğu için muallakta kalıp işin içinden çıkamadım :) Aynı tarz ve model aracı kullanıyoruz Marşpiyeli nerde taktırdınız çok şık durmuş. Aero modelini düşünüyordum da bu daha derli toplu efendi duruyor. Kazasız belasız kullanmanız dileğimle. 

@Benbrody ne zamandır kullanıyorsunuz fiyat neydi birde :)

Geri
Üst Alt