1. Vitese zor geçme

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Sadece 1. Vitese değil zaman zaman geri vitese de zor geçtiği doğrudur.

Çözümü ise vites kolunu ileri doğru çok da sıkıştırmadan tutarken debriyaj pedalını bıraktığınız esnada bir yerde bu engel bir şekilde ortadan kalkıyor ve vites yerine kendiliğinden tık diyerek geçiyor.

Fakat debriyaja tam basarak veya araç hareket  halinde veya şanzıman soğukken bazen gerçekleşen bu durumun her daim gerçekleşmediğini belirtmeli.

Bu arada araç  dururken vites değiştirmek ve geçmeyen vitesi zorlamak senkromençlere geri dönülmez  zararlar verir haberiniz olsun.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Orijinalden alıntı:  artpointGolf bu kadar güzel olunca insan kusur aramaya çalışıyor.

Kusurmu bilemiyorum fakat

1. korna bu sessiz ortamda içeride çalıyor.

2. 1. vites geçişi bazı zamanlarda iki kademeli gibi tam geçmiyor bazen.

Ama sert şekilde ileri itersen yani zorlarsan sorun yok.

Biraz konfor eksikliği var viteste.
Değerli Hocam,

1993 ten bu yana bir çok marka ve model kullandım.

Başka markalar hakkında yorum yaparak troll çekmemek için Vw'den örnek  vereyim.

Onca başarısız modelde en kötü diğer efsane kemikli vitesli markaların modellerine taş çıkartan

Vw'in  Bora belki de bana göre en başarısız modeldir.

B6 Passat'ı dahil uzun  yolda kullanarak deneme şansım oldu Ve Vw Golf belki de en başarılı modeldir.

Golf'ün elbette hataları eksikleri vardır ve bunları benim kadar eleştiren az bulunur.

Sadece 1. Vitese değil zaman zaman geri vitese de zor geçtiği doğrudur.

Çözümü ise vites kolunu ileri doğru çok da sıkıştırmadan tutarken debriyaj pedalını bıraktığınız esnada bir yerde bu engel bir şekilde ortadan kalkıyor ve vites yerine kendiliğinden tık diyerek geçiyor.

Fakat debriyaja tam basarak veya araç hareket  halinde veya şanzıman soğukken bazen gerçekleşen bu durumun her daim gerçekleşmediğini belirtmeli.

Bu arada araç  dururken vites değiştirmek ve geçmeyen vitesi zorlamak senkromençlere geri dönülmez  zararlar verir haberiniz olsun.
Bende bugün itibari ile aracıma kavuştum 10 seneden beri ilk defa manuel araç kullandım ve hoşuma da gitti ama tek canımı sıkan 1. Vites in tam geçmemesi ve sonucunda tirlama sesi gelmesi ilk Başlarda kendi kabiliyetsizligim sandım ama sonra durumun benden bağımsız olduğunu başka kişilerde yaşayınca anladım . Tek çare galiba vitesi serbest bırakmayıp biraz one dogru yumuşakça kuvvet uygulamak sanırım sizce başka yolu ya da servise sormak gerekir mi

Golf 7 - 2015 -1.4 TSI Highline - Tungsten gri -

@concaptain

Ben şöyle yapıyorum hocam, vitesi yuvaya hemen zorlamıyorum tam istediğim vitesin önünde hafifçe artan kuvvetle bastırıyorum hazır olunca zaten çat diye alıyor ilgili vitese.

@newspeed

Hocam dediğini deneyeyim

Golf 7 - 2015 -1.4 TSI Highline - Tungsten gri -

Bence zorlama yapmayın. Ben bu durumda vitesi tekrar boşa alıp ayağımı debriyajdan çekerek tekrar debriyaj-vites yapıp sorunu çözüyordum.

Bence de bu daha kabul edilebilir bir çözüm  :'(

Alper029 dedi:
Bence zorlama yapmayın. Ben bu durumda vitesi tekrar boşa alıp ayağımı debriyajdan çekerek tekrar debriyaj-vites yapıp sorunu çözüyordum.

o değil de bana neden yağ gibi geliyo vites ya? sadece tam durmadan geri takınca geçmeyebiliyor onun dışında serçe parmakla falan değiştiriyorum  &:

bende de sorun yok gıbı cok nadır 1. vites onun dısında kullandıgım en rahat manuel araç..

5 agustostaki mesajıma ek çok önemli ve ciddi bir sorunla karsı karsıyayım..1. viteste bayırda araba geri kaydırıyor..auto hold acık ama araba ileri gitmiyor..sanzıman hatasımı yoksa başka seymı çözemedim..aynı hatayı diğer forumda eleman yazmış http://www.golfturkiye.net/atolye/golf-mk-7/tamirhane/3225-golf-7-high-line-duz-vites-%7C-1-vitesde-arabanin-geri-gitmesi.html

bire bir aynısı banada oldu eminim 1. vitese attıgıma ama araba geri gidiyor bir  tane trafıkte bir tanede dun evın onunde hafif bayırda oldu.. aracın onu bayır tarafında... vitese atıyorum ama arac gerı kayıyor..geri vitesemı geciyor yoksa bostamı araba onu cözedim.. manuelı olup buna benzer sorun yasayan varmı..

• Beğen
Tepkiler: SBG
reko dedi:
5 agustostaki mesajıma ek çok önemli ve ciddi bir sorunla karsı karsıyayım..1. viteste bayırda araba geri kaydırıyor..auto hold acık ama araba ileri gitmiyor..sanzıman hatasımı yoksa başka seymı çözemedim..aynı hatayı diğer forumda eleman yazmış http://www.golfturkiye.net/atolye/golf-mk-7/tamirhane/3225-golf-7-high-line-duz-vites-%7C-1-vitesde-arabanin-geri-gitmesi.html

bire bir aynısı banada oldu eminim 1. vitese attıgıma ama araba geri gidiyor bir  tane trafıkte bir tanede dun evın onunde hafif bayırda oldu.. aracın onu bayır tarafında... vitese atıyorum ama arac gerı kayıyor..geri vitesemı geciyor yoksa bostamı araba onu cözedim.. manuelı olup buna benzer sorun yasayan varmı..
hocam peki geri kaydırdıktan sonraki denemelerinizde olay nasıl çözülüyor? diyelim 1'e taktınız kaydı. frene bastınız. vitesi boş-1 yaptınız. bu sefer kavrıyor mu? önünüzdeki ekranda autohold aktif ışığı yanıyor mu bunlar olurken?

maniax dedi:

hocam peki geri kaydırdıktan sonraki denemelerinizde olay nasıl çözülüyor? diyelim 1'e taktınız kaydı. frene bastınız. vitesi boş-1 yaptınız. bu sefer kavrıyor mu? önünüzdeki ekranda autohold aktif ışığı yanıyor mu bunlar olurken?
yeşil auto hold yanıyordu vites 1 de gaza basınca otomatik devreden çıkıyor ama araç geri kayıyor..ya geri vitese geçiyor yada boşta..dün evin önünden çıkarken başıma geldi..yaklaşık 1 metre geri kaydı araç bir yere vurucaz diye korktum.. arabayı stop ettirdim anahtarı çıkardım bi şekilde tekrarladım vitesleri ve oldu..ama nedeni nedir bilemiyorum..

reko dedi:

yeşil auto hold yanıyordu vites 1 de gaza basınca otomatik devreden çıkıyor ama araç geri kayıyor..ya geri vitese geçiyor yada boşta..dün evin önünden çıkarken başıma geldi..yaklaşık 1 metre geri kaydı araç bir yere vurucaz diye korktum.. arabayı stop ettirdim anahtarı çıkardım bi şekilde tekrarladım vitesleri ve oldu..ama nedeni nedir bilemiyorum..
hocam geri "kayıyorsa" 1'e geçmiyor diye düşünürdüm ben. geriye geçse ve yokuş yukarı gaza basarak kalkış yapsanız ciddi şekilde geri doğru hızlanması lazım. bizim araçlardaki 1 ve geri vitesin aynı yerde bastırmalı sisteme sahip olması nedenli bir sorun gibi. tabiki keşke desem ki şundandır diye ama sorununuz tekrarlıyorsa servis yolu gözükür gibi size.

elden geçmiş olsun demek geliyor şu an. daha teknik bilgisi olan arkadaşların mutlaka yorumu olacaktır.

@maniax hocam valla sık gelişen bır olay değil arac 7500 km de ve servise getirip orasını burasını sokturmek istemiyorum..ya sizin dediğiniz gibi geri ve 1. vitesin yanyana olması sorunu yada vitese geçmiyor debriyaj sorunu..ikisinden biri..

Geri
Üst Alt