TSI Motorun Yüksek Devirler ile Arası Nasıldır?

Skyline

Katılımcı Üye

İsim
Musa
Arkadaşlar 2015 model 1.2 TSI manuel golf 7 sahibiyim. Yeri geliyor 6 bin devir çevirdiğim oluyor. Tabii ki motor ısınmadan yapmıyorum, her zaman yaptığım bir şey değil ama ara sıra motor ısındığında yaptığım oluyor. Sizlere sorum TSI motor özellikle 1.2 tsi motorun yüksek devir ile arası nasıldır?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Arkadaşlar 2015 model 1.2 TSI manuel golf 7 sahibiyim. Yeri geliyor 6 bin devir çevirdiğim oluyor. Tabii ki motor ısınmadan yapmıyorum, her zaman yaptığım bir şey değil ama ara sıra motor ısındığında yaptığım oluyor. Sizlere sorum TSI motor özellikle 1.2 tsi motorun yüksek devir ile arası nasıldır?
Ben tavsiye etmiyorum şahsen. 1.2 motor sınırları bellidir dolayısyla çok zorlamak üzebilir kullanıcısını.

Max 2000-2250  lerde kullanmanız faydalı olacaktır.

Sorun olacak bişey yok diye biliyorum. Yani bunların aylarca testleri yapılıp üretiliyor. Turbo basıncı stabil olarak en uzun ne kadar dayanır ise ona göre ayarlanıyor. Motora güzel bakıyorsanız musa hocam Kolay kolay bişey olmaz sanmıyorum.

@Beratozt motora ve aracıma elimden geldiği kadar güzel bakıyorum, bakmaya çalışıyorum zaten sürekli bu devirlerde de kullanmıyorum arabanın ısınmasına soğumasına kadar dikkat ediyorum ama yine de merak ettim. TSI narin bir motor mudur diye, teşekkürler hocam.

@Ender hocam 8 bin devire kadar çeviremese de o kadar devir bandı koymuşlar ayrıca mesela yokuşta vites atacağımı düşünürsek mesela o zaman bile 3500-4000 devirleri görmek lüzum olabilir gibi. Bunları düşünürsek 2250 devir çok düşük kalmaz mı? 

@Beratozt bu videoyu izlemiştim hocam, dikkat ediyorum bunlara. Teşekkürler

@Ender hocam 8 bin devire kadar çeviremese de o kadar devir bandı koymuşlar ayrıca mesela yokuşta vites atacağımı düşünürsek mesela o zaman bile 3500-4000 devirleri görmek lüzum olabilir gibi. Bunları düşünürsek 2250 devir çok düşük kalmaz mı? 
Günlük kullanım için hocam. (y)

@Ender günlük kullanımda dediğiniz gibi yapıyorum ama arada sırada yaramazlık yapmak istiyoruz biraz diyelim 😂

@Ender kaç motora ihtiyacımız var öyleyse 😂 1.0 ile yapanlar da var 😂

Enaz 1.4  ACT 150hp

yada kesin çözüm 2.0 TSİ Golf R (y)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Motor ısınmışsa ve yağ sıcaklığı da ideal sıcaklığa ulaşmışsa sıkıntı olmaz., (tabii değişim zamanı gelmiş eski yağ değil ise bu söylediklerim).,

fakat 1.2 motor için 6bin devir biraz yüksek bir devir.,

6 bin devirde vites değiştirmek ile 5 bin devirde vitesi atmanızla arasında aracın ivmelenmesi arasında pek bir fark yoktur., hatta 6 devire çıkmak için kaybedeceğiniz zaman kaybını hesaba katarsak., 

5 bin devirde vites değiştiren aynı özellikte araç sizi geçip gidecektir.. 

Yüksek devir çevirmek aşınmalar artar, yağ tüketimi artar.. 

Standart bir araçta böyle yüksek devirlere ihtiyaç yok.. 

Geri
Üst Alt