TSI ACT Golf'ten TDI Leon'a

MSE

Yönetici
İsim
Muhammed Said
Merhaba dostlar, 

İlk Golf'üm olan Golf 7 aracımı 2015 yılında satın almıştım. 2013 model 1.4 TSI Highline Manuel bir araçtı, ardından eşimden gelen talep üzerine 2017 yılı Mayıs ayında ilk göz ağrımız Pasifik Mavi Golf'ümüzü satarak Beyaz renk yine 2013 model 1.4 TSI ACT DSG Highline olan 2. Golf 7 aracımı satın almıştım. Bu aracımla ilgili daha önce bir konu oluşturmuştum, dileyen buraya tıklayarak konuya göz atabilir.

2020 yılının Şubat ayı içerisinde aracımın model olarak eskidiğini ve yenilemem gerektiğini düşünerek araç değişikliği kararını aldım.

Doğrusu 3. kez aynı kasa Golf almak istemediğim için hemde sıfır bir araç sahibi olabilmek adına Seat Ateca'ya yöneldim. Bu arada alacağım araç kesinlikle VAG grubundan olacaktı. Bu yüzden diğer markaları değerlendirmeye almadım. 

17 Şubat 2020  tarihinde Seat Ateca 1.5 TSI ACT DSG FR modeli bayii fiyat listesinde 205.000 TL idi. Bu fiyat karşısında sevinerek ve öncelikle kendi aracımı satmam gerektiğini bilerek hızlıca ilan oluşturdum, akşam saat 22:00 sıralarında ilan yayına girdi ve ilk taliplisi saat 23:00 sıralarında malum site üzerinden ilk mesajı gönderdi, nitekim birkaç gün sonra, yaklaşık 3 yıldır ailecek keyifle kullandığımız aracım ilk taliplisine satılmış oldu.

Bu birkaç günlük süreç içerisinde bende boş durmayarak öncelikle Doğuş Otomotiv Çağrı Merkezini daha sonra birçok bayiyi tek tek arayıp Seat Ateca almak için girişimlerde bulunmuş isem de Türkiye'de araç olmadığı gerçeği ile karşılaştım. FR modeli olması şart değil düşüncesiyle Xcellence modeline de baktım ancak maalesef o da yoktu. En yakın tarih olarak Nisan ayının ilk haftası denilmişti ancak benim bekleme gibi bir durumum yoktu maalesef. 

Bu şartlar altında, alternatif olarak bulunan 2019 Model 19.000 km'de Seat Leon TDI DSG FR araca yöneldim ve satın aldım. 

İyi ki almışım çünkü aracı aldıktan 4 gün sonra kızım dünyaya geldi, normal doğum tarihine 30 gün vardı, erken doğunca 15 gün boyunca küvözde kaldı, 15 gün içinde sayısız defa hastaneye gidip geldim, arabasız kalsaydım nasıl yapardım hiç bilmiyorum. 

Araç değişikliği hikayemiz böyleydi dostlar,

Yaklaşık 45 gündür TDI Leon ile beraberiz,

Aldığım aracın donanımlarından bahsedeyim.

Araç 2019 model Seat Leon 1.6 TDI DSG FR 115 PS Beyaz Renk,

2019 Golf 7.5 Highline Standart donanıma göre artıları;

• Panoramik Açılır Cam Tavan,
  • Renkli ön kapı ambiyans aydınlatması,
İlave diğer donanımlar;

• KESSY Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi,
  • ACC (Adaptif Hız Sabitleme ) 
  • Front Assist (Ön Bölge Asistanı)
  • Şerit Takip Asistanı
  • Traffic Jam Assist,
  • Emergency Assist,
  • Uzun Far Asistanı, 
  • Tabela Okuma Sistemi,
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi,
  • Parktan Çıkış Yardımcısı,
  • Yorgunluk Tespit Sistemi,
  • PLA 3.0 Otomatik Park Asistanı,
  • Sürüş Profili Seçimi,
  • Lastik Basınç İzleme Sistemi,
  • MIB 2.5 Pro Media Navigasyon Sistemi,
  • Full Link,
  • Seat Sound Ses Sistemi,
  • İç Denetim Sensörlü Alarm,
  • Dynamic Geri Görüş Kamerası,
  • Koltuk Isıtma, 
  • Kablosuz Şarj Ünitesi, 
  • Direksiyondan Kumanda Edilebilen DSG Vites Sistemi,
  • Elektrikli ve Hafızalı sürücü koltuğu,
  • Elektrikli ön yolcu koltuğu,
Ayrıca araçta yetkili serviste takılan orijinal marşpiyel ve Spoiler bulunmakta,  

Öncelikle belirtmek isterim ki Golf, Golf'tür yeri, kalitesi bellidir kimse şöyle böyle diye tartışmasın, hiç gerek yok :)  

TSI ACT sonrası TDI başlarda hiç keyif vermiyordu, şuan bu yavaşlığa ufaktan alışmış olsam da @mehmetmert Mert hocamın performans konusundaki tüm fikirlerinin takipçisi olduğumu belirtmek isterim, izindeyim ;)  

Dizelin tek sevindirici yanı tabi ki yakıt tüketimi, cidden az yakıyor, Konya içi 3-3,5 litre ortalamalarla geziyorum BP çalışanları yolumu gözlüyor olmalı.

Araç içindeki saklama gözlerinde Golf'teki gibi halı benzeri bir kaplama olmasa da bu sonradan eklenebiliyor. İlerleyen günlerde bende uygulayacağım. 

Henüz kapılardaki kol dayamalara alışamadım. Golf'ün kol dayamaları hem önde hem arkada çok kullanışlı ve rahat. 

Leon'larda hız sabitleme ve adaptif hız sabitleme direksiyon tuşları yerine sinyal koluna ilave bir kol ile yönetiliyor ve ben buna hâlâ alışamadım. İlerleyen günlerde Rline direksiyonlu bir Leon görürseniz şaşırmayın derim :)  

Halen ön camı açmak isterken arka camları açıyorum. Cam düğmeleri biraz ileri konumlandırılmış. Zamanla alışılır herhalde. 

Depo 3/4 ve üzerinde dolu haldeyken inanılmaz çalkalanma sesi var.

TDI FR araçlarda spor süspansiyon gelmiyormuş, bu durum iyi oldu çünkü Golf'te fabrikasyon spor süspansiyonlardan çok şikayetçiydim. Bence çok sertti.   

Malumunuz kaput amortisörü yok Leon'larda ama ben daha hiç açmadım kaputu, yani satın alırken dahi açmadım, ekspertiz yapılmadı, 

Bagajı Golf'ten büyük görünüyor, ama koltukları yatırınca Golf'teki gibi düz bir zemin oluşmuyor. 

Ses yalıtımı gerekiyor, bagaj kapağını açarken inceden bir teneke sesi duyuyorum o baya sinir bozucu :)  

Golf'ten sonra Dynamic arka sinyallere veda ettik malesef, sadece ayna sinyallerimiz dynamic şuanda, 

Adaptif farlarımız olmasa da Leon'un LED farları uzun ve kısada gerçekten çok iyi, makyaj ile birlikte aydınlatma ciddi iyileşmiş. 

Aklıma gelenler tecrübelerim şimdilik bu şekilde. Yeni tespitlerimi burayı güncelleyerek yazacağım. 

Sokağa çıkma yasağını fırsat bilip aracımı sizlerle paylaşmak istedim. Yoksa Golf gibi aldıktan 2 sene sonra Henüz gezip güzel fotoğraflar çekebilme şansı bulamamış olsak da elimdeki birkaç fotoğrafı paylaşıyorum. 

Herkese keyifli forumlar dilerim. 

Bu arada hayalime kavuştum, plakam biraz özel oldu :D  

IMG_1788.jpg

IMG_1764.jpg

IMG_1340.jpg

IMG_1284.jpg

IMG_1052.jpg

Koltuklarımız Skoda Superb koltukları, ilerleyen günlerde arka koltukları da takacağım ve arka koltuk ısıtmaları da aktif edeceğim. Aracın kendi koltukları da streç filme sarılı halde depoda duruyor :)  

IMG_0902.jpg

IMG_0901.jpg

IMG_1623.jpg

IMG_1279.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ustadim

Öncelikle küçük prenses hos gelmiş güzel supriz yapmış 15 gun önce gelerek benim kiz da 30 gün önce gelip en güzel suprizini yapmıştı

Yeni araciniz da hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip etsin

Sizi baklava.xls excel ekledim x 2 olarak

a04c8fd0db71222d981a291bc6a1a8c8.jpg

@MSE hocam, listeye hoşgeldiniz @HONEY

Latife bir yana, kızınızı Allah analı babalı büyütsün ve hepberaber kazasız belasız yolculuklarınız olsun :)  

Bu makyajlı Seatlar gerçekten çok yakışıklı. Koltuklarla beraber konforu artırıp tam bir VAGmix.mp3 yapmışsınız :)

Ustadim

Öncelikle küçük prenses hos gelmiş güzel supriz yapmış 15 gun önce gelerek benim kiz da 30 gün önce gelip en güzel suprizini yapmıştı

Yeni araciniz da hayırlı olsun kazasız belasız kullanmak nasip etsin

Sizi baklava.xls excel ekledim x 2 olarak

Teşekkürler hocam.

Bizimki de 30 gün erken doğdu 😊

Ayrıca Baklavalar Harika 😁 birgün  birlikte yeriz inşallah. 

Yeni araç hayırlı olsun muhammed öncelikle Allah analı babalı büyütsün çocuğada maşAllah :)

@MSE öncelikle gözünüz aydın, Rabbim analı babalı büyütsün maşallah diyeyim :)

Yeni aracınız da hayırlı olsun. Golfü takipteydim, leonda da takip devam :D merakla bekliyorum leona yapacağınız retrofitleri. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)

• Beğen
Tepkiler: MSE
Hayırlı olsun Muhammed abi ,  eksik donamımları yazsaydın daha kolay olurdu 😂 ama sanırım o da kalmadı . Allah analı babalı sağlıklı huzurlu büyütsün . 

• Beğen
Allah analı babalı büyütsün ve hayırlı olsun.

• Beğen
Ufaklığa maşallah diyelim 🧿Allah analı babalı büyütsün.Yeni araçta hayırlı olsun uzağa gitmemiş oldu:) bende golften sonra leon kullandığımda ön cam yerine arka camı açma sıkıntısı yaşıyordum😀Kapı ve torpido içlerine kaplama kaliteyi arttırıyor ilk fırsatta uygulamanı tavsiye ederim.Yalıtım işine de girersen bayağ değişir sürüş konforu.Araçta başka da eksik yok zaten görüntüsü için 18 oem jant gelir sanki ileriki zamanlarda😀

Merhaba dostlar, 

İlk Golf'üm olan Golf 7 aracımı 2015 yılında satın almıştım. 2013 model 1.4 TSI Highline Manuel bir araçtı, ardından eşimden gelen talep üzerine 2017 yılı Mayıs ayında ilk göz ağrımız Pasifik Mavi Golf'ümüzü satarak Beyaz renk yine 2013 model 1.4 TSI ACT DSG Highline olan 2. Golf 7 aracımı satın almıştım. Bu aracımla ilgili daha önce bir konu oluşturmuştum, dileyen buraya tıklayarak konuya göz atabilir.

2020 yılının Şubat ayı içerisinde aracımın model olarak eskidiğini ve yenilemem gerektiğini düşünerek araç değişikliği kararını aldım.

Doğrusu 3. kez aynı kasa Golf almak istemediğim için hemde sıfır bir araç sahibi olabilmek adına Seat Ateca'ya yöneldim. Bu arada alacağım araç kesinlikle VAG grubundan olacaktı. Bu yüzden diğer markaları değerlendirmeye almadım. 

17 Şubat 2020  tarihinde Seat Ateca 1.5 TSI ACT DSG FR modeli bayii fiyat listesinde 205.000 TL idi. Bu fiyat karşısında sevinerek ve öncelikle kendi aracımı satmam gerektiğini bilerek hızlıca ilan oluşturdum, akşam saat 22:00 sıralarında ilan yayına girdi ve ilk taliplisi saat 23:00 sıralarında malum site üzerinden ilk mesajı gönderdi, nitekim birkaç gün sonra, yaklaşık 3 yıldır ailecek keyifle kullandığımız aracım ilk taliplisine satılmış oldu.

Bu birkaç günlük süreç içerisinde bende boş durmayarak öncelikle Doğuş Otomotiv Çağrı Merkezini daha sonra birçok bayiyi tek tek arayıp Seat Ateca almak için girişimlerde bulunmuş isem de Türkiye'de araç olmadığı gerçeği ile karşılaştım. FR modeli olması şart değil düşüncesiyle Xcellence modeline de baktım ancak maalesef o da yoktu. En yakın tarih olarak Nisan ayının ilk haftası denilmişti ancak benim bekleme gibi bir durumum yoktu maalesef. 

Bu şartlar altında, alternatif olarak bulunan 2019 Model 19.000 km'de Seat Leon TDI DSG FR araca yöneldim ve satın aldım. 

İyi ki almışım çünkü aracı aldıktan 4 gün sonra kızım dünyaya geldi, normal doğum tarihine 30 gün vardı, erken doğunca 15 gün boyunca küvözde kaldı, 15 gün içinde sayısız defa hastaneye gidip geldim, arabasız kalsaydım nasıl yapardım hiç bilmiyorum. 

Araç değişikliği hikayemiz böyleydi dostlar,

Yaklaşık 45 gündür TDI Leon ile beraberiz,

Aldığım aracın donanımlarından bahsedeyim.

Araç 2019 model Seat Leon 1.6 TDI DSG FR 115 PS Beyaz Renk,

2019 Golf 7.5 Highline Standart donanıma göre artıları;

• Panoramik Açılır Cam Tavan,
  • Renkli ön kapı ambiyans aydınlatması,
İlave diğer donanımlar;

• KESSY Anahtarsız Giriş ve Çalıştırma Sistemi,
  • ACC (Adaptif Hız Sabitleme ) 
  • Front Assist (Ön Bölge Asistanı)
  • Şerit Takip Asistanı
  • Traffic Jam Assist,
  • Emergency Assist,
  • Uzun Far Asistanı, 
  • Tabela Okuma Sistemi,
  • Kör Nokta Uyarı Sistemi,
  • Parktan Çıkış Yardımcısı,
  • Yorgunluk Tespit Sistemi,
  • PLA 3.0 Otomatik Park Asistanı,
  • Sürüş Profili Seçimi,
  • Lastik Basınç İzleme Sistemi,
  • MIB 2.5 Pro Media Navigasyon Sistemi,
  • Full Link,
  • Seat Sound Ses Sistemi,
  • İç Denetim Sensörlü Alarm,
  • Dynamic Geri Görüş Kamerası,
  • Koltuk Isıtma, 
  • Kablosuz Şarj Ünitesi, 
  • Direksiyondan Kumanda Edilebilen DSG Vites Sistemi,
  • Elektrikli ve Hafızalı sürücü koltuğu,
  • Elektrikli ön yolcu koltuğu,
Ayrıca araçta yetkili serviste takılan orijinal marşpiyel ve Spoiler bulunmakta,  

Öncelikle belirtmek isterim ki Golf, Golf'tür yeri, kalitesi bellidir kimse şöyle böyle diye tartışmasın, hiç gerek yok :)  

TSI ACT sonrası TDI başlarda hiç keyif vermiyordu, şuan bu yavaşlığa ufaktan alışmış olsam da @mehmetmert Mert hocamın performans konusundaki tüm fikirlerinin takipçisi olduğumu belirtmek isterim, izindeyim ;)  

Dizelin tek sevindirici yanı tabi ki yakıt tüketimi, cidden az yakıyor, Konya içi 3-3,5 litre ortalamalarla geziyorum BP çalışanları yolumu gözlüyor olmalı.

Araç içindeki saklama gözlerinde Golf'teki gibi halı benzeri bir kaplama olmasa da bu sonradan eklenebiliyor. İlerleyen günlerde bende uygulayacağım. 

Henüz kapılardaki kol dayamalara alışamadım. Golf'ün kol dayamaları hem önde hem arkada çok kullanışlı ve rahat. 

Leon'larda hız sabitleme ve adaptif hız sabitleme direksiyon tuşları yerine sinyal koluna ilave bir kol ile yönetiliyor ve ben buna hâlâ alışamadım. İlerleyen günlerde Rline direksiyonlu bir Leon görürseniz şaşırmayın derim :)  

Halen ön camı açmak isterken arka camları açıyorum. Cam düğmeleri biraz ileri konumlandırılmış. Zamanla alışılır herhalde. 

Depo 3/4 ve üzerinde dolu haldeyken inanılmaz çalkalanma sesi var.

TDI FR araçlarda spor süspansiyon gelmiyormuş, bu durum iyi oldu çünkü Golf'te fabrikasyon spor süspansiyonlardan çok şikayetçiydim. Bence çok sertti.   

Malumunuz kaput amortisörü yok Leon'larda ama ben daha hiç açmadım kaputu, yani satın alırken dahi açmadım, ekspertiz yapılmadı, 

Bagajı Golf'ten büyük görünüyor, ama koltukları yatırınca Golf'teki gibi düz bir zemin oluşmuyor. 

Ses yalıtımı gerekiyor, bagaj kapağını açarken inceden bir teneke sesi duyuyorum o baya sinir bozucu :)  

Golf'ten sonra Dynamic arka sinyallere veda ettik malesef, sadece ayna sinyallerimiz dynamic şuanda, 

Adaptif farlarımız olmasa da Leon'un LED farları uzun ve kısada gerçekten çok iyi, makyaj ile birlikte aydınlatma ciddi iyileşmiş. 

Aklıma gelenler tecrübelerim şimdilik bu şekilde. Yeni tespitlerimi burayı güncelleyerek yazacağım. 

Sokağa çıkma yasağını fırsat bilip aracımı sizlerle paylaşmak istedim. Yoksa Golf gibi aldıktan 2 sene sonra Henüz gezip güzel fotoğraflar çekebilme şansı bulamamış olsak da elimdeki birkaç fotoğrafı paylaşıyorum. 

Herkese keyifli forumlar dilerim. 

Bu arada hayalime kavuştum, plakam biraz özel oldu :D  

Ekli dosyayı görüntüle 30195

Ekli dosyayı görüntüle 30202

Ekli dosyayı görüntüle 30198

Ekli dosyayı görüntüle 30197

Ekli dosyayı görüntüle 30203

Koltuklarımız Skoda Superb koltukları, ilerleyen günlerde arka koltukları da takacağım ve arka koltuk ısıtmaları da aktif edeceğim. Aracın kendi koltukları da streç filme sarılı halde depoda duruyor :)  

Ekli dosyayı görüntüle 30207

Ekli dosyayı görüntüle 30204

Ekli dosyayı görüntüle 30205

Ekli dosyayı görüntüle 30206
Yeni aracınız hayırlı uğurlu olsun hocam, Allah ağız tadıyla binmeyi nasip etsin.

Umarım küçük hanım sağlıklıdır, Allah analı babalı büyütsün. :)

Depo doluyken gelen çalkalanma sesi benim aracımda da geliyor, rahatsız da ediyor tabi.

Donanımları ile Golfü çok aratmayacak bir hale gelmiş, koltukların montajı konyavagcom'da yapıldı herhalde. Hikayede görüp yorum yaptığımı hatırlıyorum.  (y)

Vag grubuna bir defa girdikten sonra çıkmak pek mümkün olmuyor gerçekten, muadil markaların araçlarını şahsen hep eksik görüyorum. Premiuma giriş sınıf araçlar da fiyatının hakkını veremiyor ve bazı konularda kullandığımız araçları aratıyor. 

• Beğen
Yeni aracınız hayırlı olsun hocam. Donanım artıları göz kırpıyor adeta. Ufaklık hoş gelmiş aramıza. :)  Allah analı babalı büyütsün.

• Beğen
@MSE hocam, listeye hoşgeldiniz @HONEY

Latife bir yana, kızınızı Allah analı babalı büyütsün ve hepberaber kazasız belasız yolculuklarınız olsun :)  

Bu makyajlı Seatlar gerçekten çok yakışıklı. Koltuklarla beraber konforu artırıp tam bir VAGmix.mp3 yapmışsınız :)
Teşekkürler hocam. Amin inşallah. 

Koltuklar hem konfor hem genişlik olarak çok rahatlattı :)  

• Beğen
Tepkiler: SCC

@MSE öncelikle gözünüz aydın, Rabbim analı babalı büyütsün maşallah diyeyim :)

Yeni aracınız da hayırlı olsun. Golfü takipteydim, leonda da takip devam :D merakla bekliyorum leona yapacağınız retrofitleri. Kazasız belasız sürüşler dilerim :)
Amin, inşallah.

Teşekkür ederim. Açıkçası bu arabada retrofit adına ne yapabilirim bilmiyorum hocam. Aklınıza gelen bir donanım varsa yazın lütfen :)  

Geri
Üst Alt