1.5 TSI Stop Ederken Gelen Ses

Mugzy

Üye
İsim
Arda
Dostlar selam.

Aracım henüz 1700kmlerde 1.5 TSI 150 PS DSG. Aracı stop ederken videonun 8-9.saniyelerinde duyabileceğiniz ses geliyor.

https://streamable.com/gdceq1

Daha önce 1.4 TSI 125 PS kullanmıştım. Benzer motorlar olmasına rağmen buna benzer bir ses yoktu. Acaba normak midir? Değilse sesin kaynağı ne olabilir?

Sağlıklı günler.

Seat tarafında da 1.5 ile ilgili çok sorun geldiğini konuşuyorlardı serviste (üst kapaktan yağ kaçıma vs), malesef emekleme döneminde olan bir motor ve vag bunu hep yapıyor,

sorunsuzlaşması en az iki yıl alacaktır.

Upvote 0

1.5 tsı sahibiyim, 1100 kmde benim aracım da. En sondaki diiiit sesi dahil, bire bir aynı gelen sesler. Normal diye umuyorum.

Upvote 0
@Oflu61 hava sesi gibi olan sesten bahsediyorsunuz sanırım. Önceki aracımda da vardı. Fren pompası sesi galiba, normal olduğunu düşündüm hep. Motor çalışmazken fren pompalayınca duyuluyor.

Upvote 0
@Mugzy Aynen hocam hava sesi, ben de normal olduğunu düşünüyorum. Stop ettikten sonra aracın dışında beklerseniz o diiit sesi yaklaşık bir dakika geliyor, sonra kesiliyor. O ses nereden geliyor olabilir acaba ?

Upvote 0
@Mugzy

@Oflu61

O hava sesi dediğiniz muhtemelen frenlerin şişmesini engellemek için. Araç çalışmıyorken fren pompalarsanız şişer ve tutmaz ancak araç çalıştığı anda fren anında yumuşar, işte onu sağlayan mekanizma her ne ise bu sesin kaynağı da tahminim orasıdır. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Bende1.6 tdi vardı ondanda geliyordu. Tahminen turbodan geliyor olabilir. 1.5 tsi motorların turboları vgt değişken geometrili turbo 1.6 tdi de bu turbo vardı 1.4 tsi lardaki degisken geometrili değil.

Upvote 0
Bende 1.5 TSI kullanıcısıyım ve aracım 2 bin kmde. Genelde otoparkta sessiz bir ortamda stop ediyorum aracı ama herhangi bir ses dikkatimi çekmedi. Bundan sonra biraz daha dikkat edeceğim.

Upvote 0
@Sel Hocam selamlar, ilk mesajim size cevap olmasi kismetmis. Internet'te genel raporlanana gore sadece 1.5 TSI 130Bg modellerde degisken geometrili turbo var, ulkemizde sadece 1.5 TSI Evo da denilen 150Bg model satilmakta. Bu modelde degisken geometrili turbo bulunmasa da piston yataginda atmosferik plazma kaplama (surtunmeyi azaltici) ve sodyum dolu eksoz valfleri (eksoz valfine sogutma amaclidir, sodyum 890°C civari kaynadigindan pistonu terk eden eksoz gazindan soguktur) bulunur. Cok okuma yapmistim araci satin alirken, genel anlatim bu sekildeydi. Sodyum bilgisini ben ekledim, sogutma ozelliginin nasil calistigi bence cok ilginc :)

Ek olarak ve daha onemlisi ses konusunda yorum yapmak istedim: Aracim Haziran 2020 basinda galeriden teslim alindiktan sonra ilk uzun yol sonrasinda burada da arkadaslarin bahsettigi ve dusuk rolantide gelen takirti sesini cok abartti, 2. viteste dusuk devirde seyir halinde iken dahi (klima/havalandirma + muzik kapali) duyulur hale getirdi. Eskihisar Ankara 1 hafta harcayip cozemedi, Dogus Cankaya 13 gun harcayip motor kulagina bagladi. Motor kulagi degisimi sonrasi sorun cozuldu. Parca no: 5WA199262D. Ilk ses kilometresi yaklasik 3500'du.

Ses ornegi (sofor koltugu): https://drive.google.com/file/d/1qVlCq8NFkMmr98b6oz3qxUMrqrnyyMDb/view

Guzel gunler!

Upvote 0
Yok hocam degişken geometrili dizellerdede var benim arabam 2015 ti serviste soylediler

Upvote 0
arkadan gelen tiz ses ise 1.0TSI'da da mevcut.

Upvote 0
@Sel Hocam selamlar, ilk mesajim size cevap olmasi kismetmis. Internet'te genel raporlanana gore sadece 1.5 TSI 130Bg modellerde degisken geometrili turbo var, ulkemizde sadece 1.5 TSI Evo da denilen 150Bg model satilmakta. Bu modelde degisken geometrili turbo bulunmasa da piston yataginda atmosferik plazma kaplama (surtunmeyi azaltici) ve sodyum dolu eksoz valfleri (eksoz valfine sogutma amaclidir, sodyum 890°C civari kaynadigindan pistonu terk eden eksoz gazindan soguktur) bulunur. Cok okuma yapmistim araci satin alirken, genel anlatim bu sekildeydi. Sodyum bilgisini ben ekledim, sogutma ozelliginin nasil calistigi bence cok ilginc :)

Ek olarak ve daha onemlisi ses konusunda yorum yapmak istedim: Aracim Haziran 2020 basinda galeriden teslim alindiktan sonra ilk uzun yol sonrasinda burada da arkadaslarin bahsettigi ve dusuk rolantide gelen takirti sesini cok abartti, 2. viteste dusuk devirde seyir halinde iken dahi (klima/havalandirma + muzik kapali) duyulur hale getirdi. Eskihisar Ankara 1 hafta harcayip cozemedi, Dogus Cankaya 13 gun harcayip motor kulagina bagladi. Motor kulagi degisimi sonrasi sorun cozuldu. Parca no: 5WA199262D. Ilk ses kilometresi yaklasik 3500'du.

Ses ornegi (sofor koltugu): https://drive.google.com/file/d/1qVlCq8NFkMmr98b6oz3qxUMrqrnyyMDb/view

Guzel gunler!
Hoş geldiniz. 

Aracın motorunu wiki üzerinden okuduğumda VGT nin sadece 130hp versiyonlarında olduğu, bizim 150hp araçlarda ise konvansiyonel turbo bulunduğunu sizin yazınızdan sonra ben de teyit etmiş oldum. 

Sizdeki ses dosyası facia desek yeri, halletmeniz çok yerinde olmuş. 

Upvote 0
@Mugzy ses normal hocam da bu ses önceden yok muydu yoksa siz şimdimi fark ettiniz.

Upvote 0

Önceden dikkatimi çekmemişti hocam, 2000km civarı kapalı otoparkta fark ettim. Servis de normal olduğunu; gaz kelebeği stop ederken motorda kalan fazla havayı dışarı salıyor falan demişti.
@Mugzy sesin gelişi bir sistemin kapatılma sesi gibi zaten. 1,5 ve 150 bg. sürüşü harika bir araçtır. güle güle kullanın.

Upvote 0

Geri
Üst Alt