1.0 TSİ Orta Susturucu İptali (3 silindir motor)

farukal

Katılımcı Üye

İsim
Faruk AL
Herkese iyi akşamlar dilerim. 
1.0 tsi 3 silindir motor aracımın egzoz sisteminde bir değişiklik yapmak istedim. Amacım hoş bir hırıltı ve gaza bastığımda üst devirlerde bir miktar ses almaktı. Krom boru işine girmeden orta susturucu iptali yaptım. Kat veya son susturucu söktürmedim. Çünkü o işlemleri yapınca çok yüksek bir ses çıkıyor. Hem ben sevmiyorum hem etrafı rahatsız etmek istemiyorum. 

Biz orta susturucunun egzoz tarafını kestik motor tarafını ise vida şeklinde kelepçeledik. Egzoz tarafı ise kaynak yapıldı. Düz boru ile ara geçiş sağlandı. Motorun 3 silindir olmasıda bu tatlı sesi almamıza yardımcı oldu. Videoyu bırakıyorum. Merak edenler için cold start ve yolda gelen sesinide sonra çekebilirim. 

KULAKLIKLA DİNLEMEK TAVSİYEMDİR :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
@farukal böyle ses çıkıyor birisi gelip sorsa kaç motor diye cevap 1.0 fındık motor ahaha 😂

@Musaaksoy Merhabalar Musa bey motorda iyileştirmelere gideceğim. Soft bir yazılım+açık hava filtresi ve araca özel turbo yaptırmayı düşünüyorum. Stock haldeyken 1.6 dizelleri üzen bu motor için hiçte aslında abest olmayacak bir ses olduğunu düşünüyorum teşekkürler :)

Ses çok güzel. İbiza var arkadaşımda gazlayınca sesi tatlı geliyor bana. Güzel günlerde kullan hocam.

@krym yollarda 3.0 motor ve daha aşağısı yok dediğiniz gibi :)  

@İlker34 evet ibiza araçlarda da çok hoş oluyor. Çok teşekkür ederim ilker hocam

Yavru 6 silindir lakabının hakkını şimdi tam manasıyla vermişsiniz maşallah :)

@DuzboruDownpipe haha :D  sesin tatlı çıkmasında direkt 6 silindirin bölünmüş hali olmasının büyük etkisi var teşekkürler  :masallah:

Güzel olmuş yazılım+filtre yakışır dediğin gibi  (y)

22 dakika önce, farukal yazdı:

Herkese iyi akşamlar dilerim. 
1.0 tsi 3 silindir motor aracımın egzoz sisteminde bir değişiklik yapmak istedim. Amacım hoş bir hırıltı ve gaza bastığımda üst devirlerde bir miktar ses almaktı. Krom boru işine girmeden orta susturucu iptali yaptım. Kat veya son susturucu söktürmedim. Çünkü o işlemleri yapınca çok yüksek bir ses çıkıyor. Hem ben sevmiyorum hem etrafı rahatsız etmek istemiyorum. 

Biz orta susturucunun egzoz tarafını kestik motor tarafını ise vida şeklinde kelepçeledik. Egzoz tarafı ise kaynak yapıldı. Düz boru ile ara geçiş sağlandı. Motorun 3 silindir olmasıda bu tatlı sesi almamıza yardımcı oldu. Videoyu bırakıyorum. Merak edenler için cold start ve yolda gelen sesinide sonra çekebilirim. 

@Musaaksoy Hocam çok hoşuma giden bir söz var;

El alem ne der? Sözü kadar duvarları yüksek bir hapishane var mı?

Boş verin milletin soracağı soruları, siz 1.2 aracınızla mutlusunuzdur, bir başkası 1.0 aracıyla...

2.0 aracın lüks olduğu bir ülkedeyiz, su şişesi kadar hacimlere takılmaya gerek yok. :)

benim bu konuyla alakalı bir fikrim var. orta susturucuya motordan gelen boruya varexteki gibi elektronik vana(cam kaldırma motoru) takmak. orta susturucunun yanından 40cm boru geçirip havayı aşağa atacak şekilde bıraksam yeter. canım istediği zaman orjinal egzosu açıcak kapatıcam. Bir makinacı olarak bunu yapıp adınıda turex koyup patent alacağım :)   :)  

@Musaaksoy Merhabalar Musa bey motorda iyileştirmelere gideceğim. Soft bir yazılım+açık hava filtresi ve araca özel turbo yaptırmayı düşünüyorum. Stock haldeyken 1.6 dizelleri üzen bu motor için hiçte aslında abest olmayacak bir ses olduğunu düşünüyorum teşekkürler :)
1.6 TDI 90 HP ile yarışırsa dizelleri üzer 🙂

Geri
Üst Alt