ANKET- Neden dizel neden benzin?

Kimde dizel kimde benzinli var?

• Dizel

Kullanılan: 41 25.2%
  • Benzin

Kullanılan: 120 73.6%
  • Tüp taktım

Kullanılan: 0 0.0%
  • Dizel aldım pişmanım

Kullanılan: 2 1.2%
  • Benzinli aldım pişmanım

Kullanılan: 4 2.5%

• Kullanılan toplam oy
    163

benzinli ile dizelin yıllık bakım ücretleri ne kadar?

yusuf dedi:
@enpisagor

Hocam hesabınız güzel. Buraya eklemeniz gereken şeyler var.

- Eğer alırken alan kişi kredi çekiyorsa faiz farkı

- Kasko fiyat farkı
Sigorta ve vergi varkı da var. Bakım masraf farkı da var.

Ben benzinli tsi jettami satıp dizel golf aldım. Onu bunu bilmem. Tamamen şehir içi 230 tl yakıt ile 600 km yol giderken şimdi 175 tl yakıt ile 800 km gidiyorum. Bu mutluluk bana yeter. Ve yılda max. 15000 km yol yapıyorum. Daha önce hiç dizel araç sahibi olmamıştım. Dizel almaya ise yazın arkadaşımın aracıyla gittiğim italya gezisinden sonra karar verdim. Koca italya ve balkanları geçtik araba ile 900 tl yakıt aldık. Tabi fiyat farklılıkların da etkisi var ama ortalama fiyatlar bize yakın idi. 

SM-N9000Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

mandufla dedi:
Ben benzinli tsi jettami satıp dizel golf aldım. Onu bunu bilmem. Tamamen şehir içi 230 tl yakıt ile 600 km yol giderken şimdi 175 tl yakıt ile 800 km gidiyorum. Bu mutluluk bana yeter. Ve yılda max. 15000 km yol yapıyorum. Daha önce hiç dizel araç sahibi olmamıştım. Dizel almaya ise yazın arkadaşımın aracıyla gittiğim italya gezisinden sonra karar verdim. Koca italya ve balkanları geçtik araba ile 900 tl yakıt aldık. Tabi fiyat farklılıkların da etkisi var ama ortalama fiyatlar bize yakın idi. 

Dizel aracın psikolojik rahatlığı yetiyor herşeyden önce,  2 haftadır babamın dizel Focus bendeydi, Sivasa git içinde 2 hafta gez vs sadece 110 lira yakıt aldık, normalde benim bravaya haftada kesin 100 lira atıyoruz, TSI motorda ayağına hakim olduğun sürece tutumlu ama yakmasın diye de aracın tadını çıkaramayınca ne anlamı kalıyor

fcsrn dedi:

Dizel aracın psikolojik rahatlığı yetiyor herşeyden önce,  2 haftadır babamın dizel Focus bendeydi, Sivasa git içinde 2 hafta gez vs sadece 110 lira yakıt aldık, normalde benim bravaya haftada kesin 100 lira atıyoruz, TSI motorda ayağına hakim olduğun sürece tutumlu ama yakmasın diye de aracın tadını çıkaramayınca ne anlamı kalıyor
Hocam dizel aracla dip gaz gez 6-7 yi cok gecmez. Ama benzinli aracta hic bu kadar rahat bi sekilde gezemiyordum hep aklimda cok yakacak endisesi hakim oluyordu. Ayagina hakim olunca tsi lar cok iyi yada trafiksiz guzergahta kullaninca. Ama bu sartlarin disinda kullaniyorsaniz kesinlikle dizel tercihim olur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

@ansolak

TSİ için de şöyle bir durum ekleyeyim. En dip gaz yaptığımda 170-180 Giderken dahi gördüğüm değer 7.9 oldu benim 30-40 km sonunda. TSİ varken 15.000 km altı yapan hiç kimseye Dizel al demem ;)

Benzinli motor benim gözümde opsiyon gibi. Trim sesi duyunca nasıl siniri bozuluyorsa insanın ben de dizeldeki titreşimi ve yüksek devirde gelen sesi duyunca sinirim bozuluyor. Hele uzun yolda bir süre sonra baş ağrısı yapıyor.

Demem o ki araç alırken ilk opsiyon benzinli olmalı ;)

Tabi bunlar sadece benim şahsi fikrim ;)

Benzinli alincaksa 1.2 tercih edilmeli ama denildigi gibi dizel i uzun km ler yapilcaksa alinmali

@muslumbingollu Hocam Adana'ya ulaştım. 345km'nin ortalaması 5.2 lt olarak kayıtlara geçti. Yola çıkarken depoyu fulledim ve Adana'ya girer girmez tekrar fulledim. 19 litre yakıt aldı. Yol bilgisayarı verisine  göre 18 litre yakıt harcamış olmam lazımdı.

Pompacı ile tartıştık bu durumu :) kendisi şöyle bir açıklama getirdi.

Benzin doldurulurken köpürürmüş, pompanın ucundaki sensör köpüğü algılayınca da duruyormuş. İlk dolduruşumda depoda ne kadar benzin olduğunu sordu bomboştu dedim. O zaman çok köpürmüştür erken durmuştur şimdi biraz daha geç durdu dedi :)

Konya'dan Adana'ya 80 TL ödeyerek gelmiş oldum.

1km'de 23,5 kuruş yakmış. Bundan iyisi 1.2 TSI [emoji4]

697cc623364e696f0d0a0fcb4c7245db.jpg

Asıl yola çıktıktan sonraki kayıtlar şu şekilde. Yakıt aldıktan sonra 10-15 km kadar şehiriçinde dolaşmıştım.

f29e544d9c2da72ef16e48d44d0fbba4.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
ansolak dedi:

Hocam dizel aracla dip gaz gez 6-7 yi cok gecmez. Ama benzinli aracta hic bu kadar rahat bi sekilde gezemiyordum hep aklimda cok yakacak endisesi hakim oluyordu. Ayagina hakim olunca tsi lar cok iyi yada trafiksiz guzergahta kullaninca. Ama bu sartlarin disinda kullaniyorsaniz kesinlikle dizel tercihim olur.

SM-N910C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
İki hafta önce ptesi günü Amasyadan Sivasa gittim dizel Focusla, çoğu zaman 140-180- bandında gittim, bir ara dizel jettayla kapıştık 15dk felan, o ara sert virajlar hariç dipgaz gittim, Sivasa vardığımda ort hız 116km, ort tüketim 6.9du, benim bravayla öyle gittiğim zaman net yarım depo benzin içiyor, Golfü denemedim ama onunda 8.0litre civarı olacağını düşünüyorum o basmaya

Geri
Üst Alt