Fren Disklerinin Değişimi?

@adlig selam., ferodo için üreticiye ürettiği orjinal yedek parça ile pazar için ürettiği parça arasında kalite farkı olduğundan bahsetmişsiniz.,

Ate için konuşursak aynı durum geçerli mi değil mi..? 

Ate Ceramic balataların almanya dışında üretimi oluyor mu..? 

Fren diskinde (high class kalite) anlamında marka olarak Ate, Jurid veya başka X marka sizin tavsiyeniz nedir..?

Saygılar..

Bilmiyorum 105 bg araç için ne kadar gerekli ama ate nin karbon oranı daha yüksek ve söylediklerine göre daha performanslı diskleri var, fren disklerinin üzerindeki çizgiler atık tozların tahliyesine yardımcı oluyormuş ve çizgiler kaybolunca disklerin değişim zamanı anlaşılıyormuş, belki bu disklerle seramik balatalar muhteşem bir ikili olabilir😂

skoda-octavia-performans-on-fren-diski-18t-180hp-1996-2004-ate__1368013079645168.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@adlig  Aracım 1.0 tsi balatalarım azaldı. Yakın zamanda ATE seramik almayı düşünüyorum fakat sitede 1.2 ve 1.4 versiyonları var. 1.0 tsi için olan yok ? 

@adlighocam sizin firmada NGK buji de var mıydı? Piyasada NGK nın çakması çok diyorlar,  nereden alacağımızı şaşırıyoruz. 
Konya'da çok güzel yapıyorlar evet 1'e 1 :)  bizim işimiz yedek parça olduğu için bize çok telefon geliyor, elimde şu marka buji var çok uygun fiyata diye.. her malın bir fiyatı vardır, bi mal normalden çok uygun ise ya sahtedir, ya da çalıntı.. bizim onlarla işimiz olmaz.. biz bunları YETKİLİ BAYİ KANALI ÜZERİNDEN satın aldığımız için sorun yaşamıyoruz. bildiğimiz, tanıdığımız ciddi kanallardan tedarik ediyoruz, o yüzden sıkıntı olmuyor..

@adlig selam., ferodo için üreticiye ürettiği orjinal yedek parça ile pazar için ürettiği parça arasında kalite farkı olduğundan bahsetmişsiniz.,

Ate için konuşursak aynı durum geçerli mi değil mi..? 

Ate Ceramic balataların almanya dışında üretimi oluyor mu..? 

Fren diskinde (high class kalite) anlamında marka olarak Ate, Jurid veya başka X marka sizin tavsiyeniz nedir..?

Saygılar..
ATE için bu geçerli değil. Zira ATE'nin işi balata, disk üretmek değil, FREN SİSTEMİ TASARLAMAK. ATE sadece araçların balatasını değil, Kaliperlerini, Hidrolik Fren Ana Merkezlerini, Hidrvoaklarını, Fren Hortumlarını, Balata ve Disklerini, Kaliper piminden ABS sensörüne kadar hem tasarlıyor, hem de üretiyor ve kulvarı ORİJİNAL EKİPMAN. Biz daha önceleri de çok kere FERODO'nunki gibi 2 kalite olsa pazara daha uygun fiyatlı satmak istediğimizi ifade ettik ancak CONTINENTAL olarak (CONTINENTAL, ATE markasının sahibi) böyle bir üretim şekli yok.

ATE'nin çok güzel bir sunumu var, Avrupa Birliği Normlarına uygun olduğu zaman bir balata, E-Mark (R90 Sertifikası) alıyor ürünler. Bunun için minimum 13 kriteri karşılaması lazım ürünün. ATE'nin karşıladığı kriter sayısı 54. Çünkü ATE'nin direk hedef kitlesi OE Pazarı..

Fren diskinde ATE'nin haricinde ORİJİNAL diyorum :) Jurid de iyi ürün, ancak onun da farklı kalite ürünleri var. Bazen Orijinal Servis mallarında Jurid de çıkıyor ama kalitesi Aftermarket ürünlerden çok farklı. Zaten yüksek kaliteli Jurid'in de fiyatı ATE ile aynı seviyelerde olur. Bir fren diskinin aracın üzerinde çok uzun süre kaldığını düşünürsek, bence alırken iyisini almak lazım.. iyisini alıp uzun süre kullanmak..

Bilmiyorum 105 bg araç için ne kadar gerekli ama ate nin karbon oranı daha yüksek ve söylediklerine göre daha performanslı diskleri var, fren disklerinin üzerindeki çizgiler atık tozların tahliyesine yardımcı oluyormuş ve çizgiler kaybolunca disklerin değişim zamanı anlaşılıyormuş, belki bu disklerle seramik balatalar muhteşem bir ikili olabilir😂

Ekli dosyayı görüntüle 30954
çok da güzel olur :)  daha önce eşimin Golf 6 1.4 TSI'na koymuştum, ama koyduktan 5-6 ay sonra da sattım.. gitti diskler balatalar aracın üzerinde :)

@adlig  Aracım 1.0 tsi balatalarım azaldı. Yakın zamanda ATE seramik almayı düşünüyorum fakat sitede 1.2 ve 1.4 versiyonları var. 1.0 tsi için olan yok ? 
var aslında ama sitede kategori açarken maalesef bazıları eksik kalmış.. ben güncellenince haber veririm size ;)

bir disk  kaç balata yer

yada  kaç balata bir disk yer  ? 

ey edip adanada pide ye  (tersten düzden  aynı) 

sonuçta  karşılıklı 2 yüzeyin birbirine sürtülmesi olayı 

şu ana kadar  120 bin den aşağı biten disk  olayına rastlamadım araçlarımda. (astra /corsa vs vs vs ) 

2 ay önce değiştim bende Textar taktım ne ses ne soluk yağmur kar kış farjetmiyor 

bir disk  kaç balata yer

yada  kaç balata bir disk yer  ? 

ey edip adanada pide ye  (tersten düzden  aynı) 

sonuçta  karşılıklı 2 yüzeyin birbirine sürtülmesi olayı 

şu ana kadar  120 bin den aşağı biten disk  olayına rastlamadım araçlarımda. (astra /corsa vs vs vs ) 
:) eskiden balatalar 40bin giderdi, içerisindeki kanserojen maddeleri çıkarttıkları için mesafeleri kısaldı.. ben kendim çok agresif kullanıyorum elime geçince ne araba olursa olsun, ona rağmen minimum 20bin gidiyor. ama tabi bu sizin koşullara bağlı tamamen.. uzun yol / kısa yol, ortalama eğim, ortalama yük durumu...vs. bunlar hep etkiler.. balatalar genelde 20-30 bin arası gider ama normal şartlar altında.. ortalama 3 balatada 1 disk değişir.. ama tekrar ediyorum, gidip de track day'lerde piste çıkıp gazlarsanız o gün bile bitebilir, tecrübe ile sabit :)

2 ay önce değiştim bende Textar taktım ne ses ne soluk yağmur kar kış farjetmiyor 
Textar da marka olarak iyidir, ancak onun da çeşit çeşit kalitesi var maalesef.. bir de performansı ses ile ölçmeyin.. Çin malı balataların yüzde 90'ında ses yok, çünkü sürtünme de yok, düm düz gidiyor :)  

NOT: Çin malı balata demek kötü balata demek değildir, ancak fiyatı ucuzlatmak için ucuz malzeme kullanıyorlar, standart hamur tercih ediliyor, araca özel hamur yok, o yüzden genelinde performans düşük oluyor.. 

@adlig vallahi hocam frenlemede Bi sorun yok da öylede birsey varsa günahları boyunlarına sonuçta anlamayız etmeyiz hamurundan suyundan 

@adlig Bir fren diskinin aracın üzerinde çok uzun süre kaldığını düşünürsek, bence alırken iyisini almak lazım.. iyisini alıp uzun süre kullanmak..(Bu cümleler benim düşüncelerim :D )

@adlig vallahi hocam frenlemede Bi sorun yok da öylede birsey varsa günahları boyunlarına sonuçta anlamayız etmeyiz hamurundan suyundan 
yok yani onu demek istemedim :)  Textar'ın da referanslarında yazar kalite kodları falan var. her ürünün en iyi kalitesi gelmiyor demek istedim.. frenlemede zaten normalde sıkıntı olmaz.. genelde ard arda yapılan frenajlarda, fren ısındığında belli eder aradaki farkı ;)

@adlig hocam özetle Golf aracımıza Kaliteli  bir disk balata alalım dediğimizde senin önerin hangi marka olur? Ate, Jurid vs. 

Geri
Üst Alt