Fren Disklerinin Değişimi?

Baho_34

Katılımcı Üye

İsim
Mert Bahadır
Aracım 2013 Model Aralık Trafik çıkışlı ve 79 bin km de. Kendi aracınızda fren disklerini değiştiren kaç bin km de degiştirdi ve Yetkili Servis mi yoksa özel servisi tercih ettiniz merak ediyorum? Ve ücret olarak ne kadar ödediniz? Saygılarımla.

Aracım 2013 Model Aralık Trafik çıkışlı ve 79 bin km de. Kendi aracınızda fren disklerini değiştiren kaç bin km de degiştirdi ve Yetkili Servis mi yoksa özel servisi tercih ettiniz merak ediyorum? Ve ücret olarak ne kadar ödediniz? Saygılarımla.
Aracım 2013 model 81 bin km yi geçtim

Ben de henüz değişmedim

1 ay önce muayeneden sorunsuz geçti

Fren kullanım sıklığınız benimki gibi az ise uzun ömürlü olacaktır.

@Kysr038 Muayene kağıdın da ön ve arka akslarda yazan sapma değerleri vs neydi hocam? Fren değerkeri 100 ün üstünde miydi? Min. ne kadar olmalı bilmiyorum gerçi de.

@Kysr038 Muayene kağıdın da ön ve arka akslarda yazan sapma değerleri vs neydi hocam? Fren değerkeri 100 ün üstünde miydi? Min. ne kadar olmalı bilmiyorum gerçi de.
o ölçüm sonuçları Frenleriniz için gerçek bir veri niteliği taşımaz hocam.  oradaki durum TÜVTÜRK için geçerli optimal değerleri göstermektedir. Araç ıslak ise yada fren disklerinde yağ toz vb şekilde ölçüm yapılmışsa hatalı veri çıkacaktır. En sağlıklısı Gözle ölçüm ve Servis sorgusudur. Zaten sizlerde Frende ki yumuşama ve tutma durumunu tecrübe etmiş olarak en iyisini sizlerde bilebilirsiniz.

Bu tamamen aracı kullanan kişinin kullanım tarzına göre değişir., 40binde biter 100 üstü km de biter., en sağlıklı yöntem gözle kontrol.. 

Aracınız 7 yaşını doldurduysa serviste yedek parça ve buna bağlı işçilikte %30 zubizu indirimi yapıyorlar.. 7 yaşını doldurmadıysa %25 

Serviste 2 tip orjinal yedek parça var (fren diski ve fren balatası için konuşursak);

-Orjinal yedek parça 

-Eco seri orjinal yedek parça 

Eco seri biraz daha ucuz olur ama kullanım ömrü ve kalitesi de doğal olarak daha düşük., 

Servisten fiyat almanızı öneririm., Fren gibi hayati önemi olan bir parçada Eco seri parça önermem., 

Takacakları parça eco seri ise bunu nasıl anlarım derseniz., bunu size zaten baştan söylerler hangisini takalım diyee., yada seçenek olarak size sunarlar., Siz de faturadaki parça koduna bakarak ne taktıklarına öğrenebilirsiniz., 

Parçanın kodu JZW ile başlıyorsa bu Eco seri olduğu anlamına gelir..

Mekanik aksamda her zaman oem parça hem avantajlı hemde daha güvenlidir.

Geçtiğimiz yıl ön fren balatalarım bittiğinde 200-300 tl kar edeceğim diye önce feredo sonrada bosch marka fren balatası taktım. İkiside ötme yaptı. Bir türlü sesten kurtulamadım. Bu iki balata deneme süresinde ise 50bin km’deki aracımın ön disklerini yedi. Sonra sese dayanamadım. Eskişehir’de yetkili servis olan Asil Otomotiv’e gittim. Önce balatayı söktüler. Bana gösterdiklerin de balatalarımın kener kısımlarının diske oturması için traşlandığını gördüm. Daha sonra diske baktığımızda özellikle kenar kısımları oldukça yıprandığını gördüm. Komple disk ve balata değiştirdim. Arabanın frenleri yağ gibi oldu. Bu sebeple mekanik aksamda her zaman orjinal parça özellikle fren gibi hayati önem taşıyan bir sistemin parçası ise.

@Kysr038 Tamam hocam. Bi sorun yok. Arka balata vs ileri de değiştirirsiniz. Sapma artması risk olur. Usta bakar zaten. 

@ycetin Ferodo aslında iyidir. Disk kötü olmuşsa balatayı da olumsuz etkiledi acaba?

Geri
Üst Alt