Yeni araç DSG şanzıman Sorunsalı

Optimus

Üye
İsim
Serdar
Merhaba, 

Yeni aldığımız aracın dsg vites topuzu N'den D'ye geçiş hafif kemikli/tırnaklı geçiş yapıyor. Diğer hertürlü konuma geçiş takıntısız. Bir önceki yeni aldığımız Golf'de de  aynı şekilde P'ye geçiş hafif tıklayarak geçiyordu. Bu bir problem mi bu durumu yaşayan oldumu. Yorumlarınızı bekliyorum tşk.. 

Merhaba, 

Yeni aldığımız aracın dsg vites topuzu N'den D'ye geçiş hafif kemikli/tırnaklı geçiş yapıyor. Diğer hertürlü konuma geçiş takıntısız. Bir önceki yeni aldığımız Golf'de de  aynı şekilde P'ye geçiş hafif tıklayarak geçiyordu. Bu bir problem mi bu durumu yaşayan oldumu. Yorumlarınızı bekliyorum tşk.. 
Merhaba Hocam.

Bunu bir video çekerek, daha sağlıklı bilgiler olsa daha iyi olurdu düşüncesiyle birlikte, Aracınızın (DSG ) vites geçişlerinin hepsi aynı ses ve aralıkta olması sağlıklı olduğunun bir nevi göstergesidir. Aracınızın park edilme durumu, pozisyonu, yüklü olması  vb durumları önem arz eder.  Ayrıca Sadece P ve R geçişlerinde mandal kullanmak daha saglıklı olacaktır. 

@Ender Bilgi için teşekkür ederim Hocam.Araç sıfır sadece D'ye geçişte bir hafif tıklama/takıntı yapıyor.Düz zemin dahil.Bir müddet bekleyip,devam etmesi halinde servise götürmeyi düşünüyorum.

@Optimus @Optimus benim de 3 ay önce sıfır aldığım golf aracımda en başta farkettiğim sorun bu oldu. R ye aldığımda ufaktan tık sesi ilk sürüşümde dikkatimi çekti. Sonrasında tak diye geçişe dönüştü. 1000km sonrasında kalkışlarda dişli sürtme sesi gelmeye başladı. Özellikle trafiğe girdiğimde dur kalklarda. 1200km de servise gittim anlattım durumu. Kavrama olabilir dedi usta hiçbir işlem yapmadı. Çok yeni araç devam ederse getirin dedi. 2500 km de dayanamadım artık sürtme sesine başka usta imkansız dedi yeni dgs bu vs dedi. 3.kez artık video kayıt aldım gittim. Şuan şanzıman değişme kararı almışlar almanya fabrikaya sipariş vermişler. Coronadan dolayı 2 haftadır serviste beklemede aracım. Umarım sizde böyle büyük bir sorun olmaz. 

@ack937 Öncelikle geçmiş olsun Hocam.İnşallah aynı sorun olmaz.Bende 1.000 km.kadar beklesem mı bilemiyorum.Bu araçlar ya yolda gelirken çok hor kullanılıyor zarar veriyorlar.Ya da son kontrollerde bariz hataları eş geçiyorlar.Gonderdikleri yerde halledelir mantığı.Bundan önce yaklaşık 7_8 aracım Vw gurubuydu onlarda da ufak tefek sorunlar yaşadım görmemezlikten geldim.Bu gurubun aracı artık bir daha kesinlikle almam tavsiye etmem.Sıfır araçta şanzıman değişimi ne demek.O zaman bu aracı satış için niye gönderiyorsunuz.Ben bu sorunu sıfır araba alıyorken daha aracı yurutmeden farkına variyorsam satış öncesi test sürüşleri niye var o zaman.Şimdi uğraş dur bakalım.Bilgi için teşekkür ederim.Saglikli günler dilerim herkese.

@Optimus beklemeyin hocam benim gibi. Hemen gidin şikayetinizi dile getirin sorunu buldurun çözümletin. Ben de bulaşmayacam bundan sonra bu gruba. Sağlıklı günler. 

@ack937 Haklısınız Hocam belki düzelir diye beklerken bir de kullanıcı hatası diye ihaleyi bana yıkmaya çalışabilirler. Aracı Cumartesi aldık Pazartesi servisdeyiz hayır olsun inşallah.Ne diyeyim demek ki uzak durmak lazım almamak lazım sonra böyle uzerler ugrastirirlar.Hayirli günler.Size de kolay gelsin yakın zamanda çözülür inşallah.

@ack937 Öncelikle geçmiş olsun Hocam.İnşallah aynı sorun olmaz.Bende 1.000 km.kadar beklesem mı bilemiyorum.Bu araçlar ya yolda gelirken çok hor kullanılıyor zarar veriyorlar.Ya da son kontrollerde bariz hataları eş geçiyorlar.Gonderdikleri yerde halledelir mantığı.Bundan önce yaklaşık 7_8 aracım Vw gurubuydu onlarda da ufak tefek sorunlar yaşadım görmemezlikten geldim.Bu gurubun aracı artık bir daha kesinlikle almam tavsiye etmem.Sıfır araçta şanzıman değişimi ne demek.O zaman bu aracı satış için niye gönderiyorsunuz.Ben bu sorunu sıfır araba alıyorken daha aracı yurutmeden farkına variyorsam satış öncesi test sürüşleri niye var o zaman.Şimdi uğraş dur bakalım.Bilgi için teşekkür ederim.Saglikli günler dilerim herkese.
Yazdıklarınıza sonuna kadar katılıyorum, vag grubu araç alınacaksa manuel alınmalı gerisi hikaye, şu an aracım manuel fakat golf 8 i manuel getirmezlerse ben başka markalara yönelirim umrumda değil açıkcası.

@bf417 Sağolun,fakat ben düz vites bile dahil olmak üzere almam artık.Hemen hemen yılda bir araç değiştiren biri olarak.Bir markadan bir insan bu kadar soğutulur.

@bf417 Sağolun,fakat ben düz vites bile dahil olmak üzere almam artık.Hemen hemen yılda bir araç değiştiren biri olarak.Bir markadan bir insan bu kadar soğutulur.
Çok haklısınız, 200bin para say 1000 km de araç serviste 2 hafta beklesin akıl alır gibi değil corona yüzünden parça tedariği de sıkıntılı gerçekten yazık, bmw mercedes vs şanzıman böyle mi bilmiyorum fakat otomatik yarı otomatik her neyse bende vw yüzünden manuel harici fobi oluştu.

2019 model olduğu için aracım ve stokta bu model kalmadığı için değişim yapamadıklarını söyledi doğuş grubu. Para iade teklif ettiler kabul etmedim. Şanzıman değişimi istedim. Daha iyi olacağını iddia ediyorlar bu şanzımanın. Bakalım yaşadık bi talihsizlik. Ben de bunlar yüzünden korkar oldum manuel tercihim olacak bundan sonra. 

2019 model olduğu için aracım ve stokta bu model kalmadığı için değişim yapamadıklarını söyledi doğuş grubu. Para iade teklif ettiler kabul etmedim. Şanzıman değişimi istedim. Daha iyi olacağını iddia ediyorlar bu şanzımanın. Bakalım yaşadık bi talihsizlik. Ben de bunlar yüzünden korkar oldum manuel tercihim olacak bundan sonra. 
Aracınız zaten 2019 model 2015 olsa parçada iyileştirmeler vardır diyeceğim ama bu servistekilerin ağzında olan her kavrama değiştirene aöyledikleri yalanlardan biri ne olacak ben size söyleyim sürekli ha bozuldu ha bozulacak endişesiyle ki çok haklısınız bakımları serviste yaptıracaksınız belki 5 binde belki 50 binde yine sıkıntı çıkaracak belki siz satacaksınız alanın başına bela olacak. Cidden böyle sıkıntılı şanzımana sahip olmasına rağmen bu kadar çok satılmasına anlam veremiyorum. Bana belki dsg kullanıcısı olan arkadaşlar karşı çıkacaklar her markada böyle sorunlar var diye elbette ki var fakat bu sorun depo kapağı silecek kapı kolu değil, ben ne a serisinde ne 1 serisinde ne ford ne toyotada honda da bu duruma rastlamadım mekanik ve motorda bu denli yüksek oranlı hata kabul edilemez. Kuruysa ıslak yap tam otomatik yap kardeşim yazık günah bu insanların parasına. 

Aracınız zaten 2019 model 2015 olsa parçada iyileştirmeler vardır diyeceğim ama bu servistekilerin ağzında olan her kavrama değiştirene aöyledikleri yalanlardan biri ne olacak ben size söyleyim sürekli ha bozuldu ha bozulacak endişesiyle ki çok haklısınız bakımları serviste yaptıracaksınız belki 5 binde belki 50 binde yine sıkıntı çıkaracak belki siz satacaksınız alanın başına bela olacak. Cidden böyle sıkıntılı şanzımana sahip olmasına rağmen bu kadar çok satılmasına anlam veremiyorum. Bana belki dsg kullanıcısı olan arkadaşlar karşı çıkacaklar her markada böyle sorunlar var diye elbette ki var fakat bu sorun depo kapağı silecek kapı kolu değil, ben ne a serisinde ne 1 serisinde ne ford ne toyotada honda da bu duruma rastlamadım mekanik ve motorda bu denli yüksek oranlı hata kabul edilemez. Kuruysa ıslak yap tam otomatik yap kardeşim yazık günah bu insanların parasına. 
Değerli Hocam, bu  yorumunuza maalesef katılamayacağım 

Günümüzde DSG Sorunlu bir ŞANZUMAN  değildir diyor;  İddia ediyorum ki TR şartlarında en iyi Otomatik (1)Şanzuman DSG dir  (y)

Serilik, konfor,  ok servis olarak ise Ülkemizde hak etmediği Ciddi Eleştirilere maruz kalmakla birlikte Forumda takipçilerimiz dahil Hiç kimsenin bu karalanan DSG için  8-10 bin tl masraf harcadığına da şayit olmadım . Bu konuyu teorik ve bilimsel olarak da enine boyuna konuşabiliriz aslında ama çokça vakit alacaktır. Çokça fikir çatışması da çıkacaktır :)  Şansumanda da bugüne kadar kırılma yıpranma olmamakla birlikte sadece Mekatronik kısımda iyileştirmelere yazılımlar yada değişimler söz konusu olup VW DSG şanzumanının Arkasında Durmaktadır. Kaldı ki Garanti kapsamında ki araçlar için Bedelsiz diğerleri için ise İYİ NİYET adı altında işçilik ücreti alarak çözümler sunmuştur. VW bizim Aile Şirketimizolmadığı gibi Benim de Ticari Bir kaygım yoktur. Bu durumu  başlı başına  bir Konu olarak paylaşmayı çok ça düşündüm forumumuz da Lakin Çok farklı durumların ortaya çıkabileceği Düşüncsiyle Sürekli erteledim diyebilirim. 

(1)Özetle Ulaşabilirlik ve kullanım konforu( Seri ve Sürüş keyifi) ve ekonomisi gibi temel faktörler göz önüne aldığımızda TR de DSG çok iyi bir seçenektir . Araçlarımız bu şanzumanı kullanmasa da aynı şeyi ifade ederdim bundan emin olabilirsiniz . 

Son olarak Bu konuyu çok Güzel ifade etmiş olan Çoğumuzun da Tanıyor olabileceği ANLATAN ADAMLAR dan dinleyelim derim. Linki bırakıyor Keyifli Forumlar diliyorum.

@Ender Ustadim

2014 model 55.000 km aracim iyi niyet garantim yok dsg sorun cikartmasindan korkmuyor degilim

Basimiza gelirse yetkili servis veya özel servisde ortalama maaliyet bilginiz var mi?

Geri
Üst Alt