Akü konusu (Corona Virüsü)

krym

Katılımcı Üye

İsim
hakan
Araç
MK8 GTI
Merhaba Arkadaslar,

Malum korona virüsü dolayisiyla arabalar hareket etmiyor, daha önce basima hic böyle birsey gelmedigi icin bu konuda bilgisiz oldugumu farkettim. Bu konuda bilgisi olan arkadaslar tecrübelerini paylasirsa sevinirim

Araba uzun süre hareketsiz kaldiginda akü kac günde biter ?

Akü bitmesini önlemek icin arabayi nekadar süre rolantide calistirmak gerekir? (uzun süre arabayi calistirmadigimizi farz ederek)

Uzun süre sonra ilk calistirmada dikkat edilmesi gereken konular var mi?

Akü kutup baslarini sökmek uygunmudur? Sökerken dikkat edilmesi gereken birsey varmidir?

Moderatör tarafında düzenlendi:
@krym Hocam Araba uzun süre hareketsiz kaldiginda akü şu kadar günde tamamen bitmesini kimse tahmin edemez.      
Benim şahsi fikrim aracın rölantide çok çalışması taraftarı değilim, aracın çok azda olsa bir kaç km hareket etmesi taraftarıyım. 
aracı ilk çalıştırırken kontağı açıp biraz beklemek yada kontağı bir kaç kez kapatıp tekrar açtıktan sonra çalışması daha doğru  olacağını düşünüyorum. 

Zor soru hocam

Bence %100 sağlıklı bir akü 2 ay süre de ilk marşda calisir diye tahmin ediyorum

Akünün kaç yillik olmasi performansi ne durumda hava şartlari etkenlerden dolayi degiskenlik gösterir

Motosikletim uzerinde fabrikanin aküsü var 2016 karkış zamanı 2 ay civari yatti ilk marşda almıştı

Rolantide motosikletler Aküyü sarj etmiyor motor modeline göre belli bir devirde ancak şarj başlıyor arabalarda da aynidir diye düşünüyorum.

Arada site etrafında dönüyoruz bitmesin diye acil durum olur diye hazırda bekletiyorum . Hafta bir çalıştırmak iyi olur düşüncesindeyim 

Bende az km. yaparım haftada 40 km gibi. 2016 ve ilk aküsü, kapalı garajımda durur. Durum böyle iken son 4 aydır her şeye rağmen periyodik olarak ayda bir 12 volt ile şarj aletine bağlayıp 24 saat tutuyorum. Bağlarken 12.38 iken şarjdan sonra 13.60 oluyor. Bu şekilde önlem alıyorum. Bilgilerinize. Zaten kumanda ile kapatıldığında malum araç kendini uyku moduna alıp en az sarfiyat çekmekte. Eski sistem araçlarda kutup başı çekilebilir (şahin, doğan gibi) fakat bizimkilerde maalesef çekilmez elektroniği bol olmasından.

Ben de dün sabah şarja taktım 12 saatte doldu. Şuan da üzerinde takılı vaziyette. Eksilme olduğunda şarja devam ediyor.

BDV090.jpgAracının yakınlarında priz olanlara tavsiye ederim. Şarj aletleri arasında en uygunu.Geçtiğimiz yaz almıştım. Ayda 1 şarj ediyorum. Araç akü yüzdesi 80 civarı şarja takınca 6 saatte %100 yapıyor. Memnunum.

@ogzogz Hocam akü şarj cihazını geçtiğiniz yaz ne kadara almıştınız öğrenebilir miyim özel değilse 

şöyle bir bilgi vereyim, 6 yıllık akü, bir ay boyunca araba yattıtan sonra ilk marşta çalıştırmıştı. Yani ole kolay kolay bitmez bence.

Net bir zaman söylemek imkansız olacaktır.

Akü değerlerinize bağlı olmakla birlikte( yeni Akü ve Amper değerleri farklı olması)

Araçta Alarm, park modun,da kamera vb varsa ------ birkaç gün ile 2,3 hafta arası

Hava şartlarıın olaya katkısı ( soğuk havada yada soğuk ortamda bulunan araçlar da Akü boşalma hızı daha fazladır.)

Otomobilin hareketsiz park halinde bekleme süresi (Hiç çalıştırılıp kapanmayacaksa) Eniyi şartlarda 2-3 Ay Sürebileceği gibi Hiç bir önlem alınmamış ve Akü eski ve değerleri düşük seviyede ise 3-5 hafta sonra tükenme durumuna gelebilir.

Burada En önemli olan Akünün Durumu ve Kalitesi. Paylaştığım sayısal veriler kesin olmamakla birlikte genel tecrübe edilmiş  ortalaama verilerdir. :)  

Kendi Eski Aracım 2015 MK7 .golf için,Araç 3 yaşında iken; 2018 yılında  30 gün ayrı kalmıştım  hiç çalışmamıştı, İlk marşta sorunsuz çalışmıştı  (y)

( Sıfır model satılmayı bekleyen araçlar hiç dokunulmadan aylarca Bayii depolarında kalmakta) 

Ekli dosyayı görüntüle 29454Aracının yakınlarında priz olanlara tavsiye ederim. Şarj aletleri arasında en uygunu.Geçtiğimiz yaz almıştım. Ayda 1 şarj ediyorum. Araç akü yüzdesi 80 civarı şarja takınca 6 saatte %100 yapıyor. Memnunum.
Sürekli %100 şarjın akü sağlığı açısından bir zararı var mı acaba ?

@ogzogz Merhaba,

Biraz yabancı kalmışım bu tarz olaya kullanımına bakmalı. Akü için spreyler var kullandınız mı?

Geri
Üst Alt