Madrid jant üzerinde oluşan lekeler

İsim
Mehmet Fırat Akarsu
Değerli dostlar hepinize iyi forumlar dilerim. Malum kış aylarının son bulmasıyla yazlık lastikler geçiş yaptım. Kışlık lastikler farklı bir jant ile kullanıyorum yazlık lastiklerimi de  madrid jant üzerinde kullanıyorum ancak bu gün lastikleri poşetlerinden çıkarttığım resimdeki lekeler dikkatimi çekti. Ne yaptıysam çıkartamadım. Bu lekeler nedir neden oluşmuş olabilir? Güzelim madrid jantlar boyatmak istemiyorum bunun boyamadan farklı bir çözümü var mıdır? 

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

IMG_20200322_153909.jpg

IMG_20200322_153913.jpg

IMG_20200322_153916.jpg

Kil denedin mi? uzun zamandır jantımın üstünden  geçmeyen siyah bir leke vardı. dün aracıma kil uygulaması yaptım. en son da jantta o lekede kullandım kolayca çıktı.

Vw bora’da bbs jantlar vardı böyle olmuştu onlarda,2004 yıllarında, jantların üzerinde vernik gibi bir tabaka vardı o kalkmıştı,pul pul.

Değerli dostlar hepinize iyi forumlar dilerim. Malum kış aylarının son bulmasıyla yazlık lastikler geçiş yaptım. Kışlık lastikler farklı bir jant ile kullanıyorum yazlık lastiklerimi de  madrid jant üzerinde kullanıyorum ancak bu gün lastikleri poşetlerinden çıkarttığım resimdeki lekeler dikkatimi çekti. Ne yaptıysam çıkartamadım. Bu lekeler nedir neden oluşmuş olabilir? Güzelim madrid jantlar boyatmak istemiyorum bunun boyamadan farklı bir çözümü var mıdır? 

Değerli yorumlarınız için şimdiden teşekkür ederim. 

Ekli dosyayı görüntüle 29266

Ekli dosyayı görüntüle 29267

Ekli dosyayı görüntüle 29268
Elinizle be tırnağınızla o leke dediğiniz şeyi kontrol edin şayet üzerindeki vernik atma yaptıysa geçmez., 

Çıkmayan inatçı bir leke ise bir tane detay kili alıp şampuanlı su yardımıyla o leker çıkar., ekstradan demir tozu temizleyici de kullanabilirsiniz..

Vernik zarar görmüş sanırım,

aşındırıcı polisaj denenebilir, çıkarmazsa zımpara ve yeni vernik gerekecektir.

vernik atmış

aynı durumda benim madrid'lerim

çözümü var ise bende merak  ediyorum

yoksa da plastidip boya ile boyamayı düşünüyorum

takipteyim..

Vernikleri atmış Resimlerden  anladığım kadarıyla. Tamamen verniklerden kurtulmanız ve yeniden vernikletmeniz gerekebilir. Bunu yapmak hem çok pahalı olacaktır hemde bunu yapabilecek Usta bulmak çok zor olacaktır. 

Lekeleri çıkar mı bilmiyorum ama benimde aklıma direkt plasdip sprey boya geldi. Benim jantlarda'da kaldırıma sürtmekten izler var. Müsait bi zamanda plasdip sprey uygulamayı düşünüyorum. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Sanki jantlar tel fırça yada bulaşık teliyle işlem görmüş gibi,vernik atmasını anladım da bu çizikler normla değil. Araç bir kuma saplansa,yada kar ve buz karışık bir yere batıp uzun uzun patinaj yapsa böyle çizikler oluşur. Dikey çizikler var,patinaj işi değil gibi. Sanayide zımpara ve boya ile yeni gibi olur. Kırık yoksa problem yok.

CCA69E58-8B98-47F2-ACFC-0C63EE760E86.jpeg

@doganersin plastidip tek çözüm galiba şuan yapmayı düşündüğüm bazı detaylar vardı onları hayata geçiricem artık :)

Çıkmayan bir leke olarak düşünüp (bence çıkmayacak) aklıma gelen çözümler

1- Madrid jantlar face machined yani aslında tamamen siyah olan bir jantın dış yüzeyi işlenerek, mesela CNC makinesinde böyle bir hal alır. İşini bilen bir tezgahta tekrar sıfıra gibi yapılabilir. Çok girintili çıkıntılı yüzeyi yok, mm olarak alacak. Yüksek işçilik ve yapılabilecek yer zorluğu var. Sonuç orjinalin aynısı.

Profilinizde Ankara'da yaşadığınızı düşünerek aşağıdaki yerler ile iletişime geçebilirsiniz:

-DBY Detailing
-Vintage Detailing
-Detayciadam

Plasdip neden önermiyorsun hocam? Videolarını hep izledim ama ya ben kaçırdım yada sen bahsetmedin neden olduğunu? 

-Mat

-Vernik atarsaniz max 1 hafta kaliyor parlaklik.’

-Ufak yikama, basincli su makinesinde kopuyor.

-Politech tinerle cikti, kimi kismi soyulurlen bazi yerler kalkmiyor.

-Portakal kabuğu gorunumlu boya sekli

Geri
Üst Alt