Aracım hangi motor teknolojisini kullanıyor?

Rx7

Üye
İsim
Yasin
Selamun aleykum. Astra j aracimi satip 2015 model manuel 1.4tsi golf 7 aldim. Açıkcası gayet memnunum. Yakit tuketimide j ye gore cok iyi. Ama aklımı kurcalayan bir konu var. Aracım 122 hp mi 125 hp mi ? 
Ruhsatta 90 kw yani 122 hp geciyor. Bazi yerlerde 2014te 122liklerin uretimi durdu 2015ler 125lik yaziyor. 
Aracin arkasinda bm teknologi yaziyorsa 125hp liktir diyorlar. (Evet bmt yaziyor). 
start stoplu  

Yakit tuketimim İstanbul şehir ici ortalama hiz 20/25 civarlarinda 6.5lt leri pek gecmiyor. 
Bana yardimci olursaniz sevinirim. Hayirli geceler. Gerekli lazim bilgi varsa vereyim. 

MErhaba Hocam, Yeni aracınız hayırlı olsun.

Aracınızın modeli 2015  ve 122 hp ise 2015 haziran öncsi üretim büyük ihtimalle. 2015 Haziran Ayı sonrası üretimlerde Euro6 motor ugulamasına geçilmiş olup 1.4 TSI motor 125 hp olarak güncellenmiştir. Aslında Motor aynı olsa da bu şekilde bir değişim vw tarafından yapılmıştır. Burada Kritik tarih  ÜRETİM TARİHİ dir AracınTrafiğe Çıkış tarihini baz almak doğru olmayacaktır.

Upvote 0
Her iki motor da yeni nesil (2007 sonrası) EA211 ailesinden. VW kayıtlarına göre Nisan 2014'e kadar CMBA kodlu 90 kW/122 PS'lik motor kullanılmış, bu tarihten sonra CZCA kodlu 92 kW/125 PS'lik motor. Yapısal olarak farkları bildiğim kadarı ile yok, ancak yazılımla iyileştirme yapılmış, Euro 6 uyumu için emisyon düşüşü ve pazarlama için güç artışı yönünde. Her ikisinin de günlük kullanıma bir fark olarak yansıyacağını düşünmüyorum. Varsa araç tescil belgesinde motor kodu yazılı olabilir. 

Özetle motorunuz ne ise ne, iş ki keyifle güzel günlerde kullanın...

Upvote 0
Benimde ruhsatta kitapçıkta 90 kw yaziyor ama hasar sorgulama , servis sorgulamasinda bmt 125 lik yazıyor degisik :)

Upvote 0
Selamun aleykum. Astra j aracimi satip 2015 model manuel 1.4tsi golf 7 aldim. Açıkcası gayet memnunum. Yakit tuketimide j ye gore cok iyi. Ama aklımı kurcalayan bir konu var. Aracım 122 hp mi 125 hp mi ? 
Ruhsatta 90 kw yani 122 hp geciyor. Bazi yerlerde 2014te 122liklerin uretimi durdu 2015ler 125lik yaziyor. 
Aracin arkasinda bm teknologi yaziyorsa 125hp liktir diyorlar. (Evet bmt yaziyor). 
start stoplu  

Yakit tuketimim İstanbul şehir ici ortalama hiz 20/25 civarlarinda 6.5lt leri pek gecmiyor. 
Bana yardimci olursaniz sevinirim. Hayirli geceler. Gerekli lazim bilgi varsa vereyim. 
Ortalama 20km hızda 6.5lt diyorsunuz, emin misiniz? 

Upvote 0
Aracinizin ilk muayene tarihi fabrikadan ciktigi tarihten 3 yil sonrasidir diye biliyorum. Ona gore hesap yapabilirsiniz. Haziran oncesi ise 122 Hp sonrasi ise 125 Hp dir hocam.

Upvote 0
Ruhsatta motor numarası yazar oradan bakabilirsiniz.

Upvote 0
Yakıt tüketimi açısından en ideal sürüş pozisyonu dümdüz bir yolda sürekli sabit hızla giderek elde edilebilir. Bu optimal koşullar da ancak fabrika ortamında yaratılabilir, gerçek hayatta söz konusu olamaz. 

Burdan yola çıkarak yukardaki en ideal sürüş şartları varmış gibi düşünüp 20km/s hıza sabitleyip mümkün olan en düşük devirde gitsek dahi inanıyorum ki çooook rahat 6.5lt üzerine çıkacaktır. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt