Koronavirüs ve Alınması Gereken Tedbirler

Devletin hava yolu Thy italyaya uçuşlarını 1 martta durduracak kadar ciddi bir durum sezinlemiş? 

Aradan 20 gün geçti

Evet oradaki öğrencilerimiz isteselerde kendi imkanlarıyla gelemeyeceklerdi ?

Bizdeki sıkıntı şaaaaak ! Uçuşları durduruyorum öğrencilerimide apar topar vatana getiriyorum önleminin savsaklanması....

Yani izolasyon/ karantina denen olaydan bahsediyoruz ama devamlı bir sirkülasyon fix!

Bir an önce kim gelecekse ivedi getirip .... Edirnden kars'a kapıyı camı kapatmamız lazım

Yani 40 gün sonra uygur türkleride burada durum vahim türkiye cumhuriyetine gelmek istiyoruz derlerse ?

Bunu şimdiden desinler ? 
Türk ırkına karşı bir antipati var. O yüzden isteseler de almazlar.

Memleket suriyeli iranlı afgan arap doldu. Büyük şehirlerde hissetmeyi bırakın , küçük anadolu şehirlerinde bile çokca görüyoruz. Derdimiz covid-19 olduğu günden beri unuttuk

Bir şekilde tüm dünyaya yayıldığı için panik durumu oluşturdu ama virüsü kapanların sadece %15 civarında belirti görülmekte ve %85 lik kısım hissetmeden atlatmaktadır.
Böyle açıklamaların hastalığın hafife alınmasına neden olabileceği yönünde ciddi endişelerim var. . 

Şu anda elimizdeki en sağlıklı veriler Çin deneyiminden elde edilenler (Kaynak:  http://weekly.chinacdc.cn/en/article/id/e53946e2-c6c4-41e9-9a9b-fea8db1a8f51).

Buna göre hastaların %80 hafif-orta düzeyde bulgu veriyor, pnömoni (zatürre) daha az görülüyor ve hastaneye yatmaları gerekmiyor. Yani hissetmeden geçirme durumu söz konusu değil, varsa da oldukça istisnai bir durum.

Hastaların %20'si daha ağır hastalık bulguları ve ciddi pnömoni ile hastaneye yatıyor, bunların dörtte biri (totalin %5'i) yoğun bakım gerektiriyor ve yoğun bakıma girenlerin yarısı da kaybediliyor. Bu çalışmada mortalite (ölüm oranı) %2.4 bulunmuş, şu sıralarda %4'e yükselmiş durumda, ama mesela İtalya'da bu oran %9. Yani tanı konulan onbir hastadan biri İtalya'da şu anda kaybedilliyor. 

Nedeni ne? Sağlık sisteminin hasta yükü ile başa çıkamayacak duruma gelmesi. Bununla ilgili çok deneyimim var, burada aktarmam doğru olmaz, ama bilin ki tüm sağlıkçılar ellerindeki tüm imkanları kullanarak savaşıyorlar ve savaşmaya devam edecekler ama hasta yükü artarsa sonuç en hafif deyimiyle iyi olmaz. 

Bunu engellemenin tek yolu da bulaşma oranını azaltmak, bu da insanların hastayla temasının tümüyle kesilmesi ile olabilir ancak. Sonuçta paranoya insanların evde kalmasını sağlayacaksa varsın olsun.  

Influenza, yani bildiğimiz grip ile kıyaslandığında ise Covid daha ciddi bir durum arz ediyor.

1. Influenza mortalitesi %0,1-0,2, Covid'in %2.3 (ABD verileridir, kaynak: https://ourworldindata.org/coronavirus#how-do-case-fatality-rates-from-covid-19-compare-to-those-of-the-seasonal-flu)
  2. Influenza hastalarında hastaneye yatış oranı %2, Covid'de %19'dur.
  3. Influenza suşları için doğal bağışıklanma oranı toplumda göreceli yüksektir ve aşısı geliştirilmiştir, güncellenerek üretilmektedir, Covid için savunmasısız, en azından şimdilik.
  4. Influenza kuluçka süresi daha kısadır (1-4 gün), Covid için daha uzundur (1-14 gün), yani fark edilmeden bulaştırma oranı daha yüksektir.   
  5. Influenza'da bir kişi 1.3 kişiye bulaştırırken bu Covid'de 2.2-3.5 kişi olarak bildirilmiştir.
Özetle hastalığın önemsizmiş gibi gösterilmeye çalışılması hata olur.

Tedbirleri elinizden geldiğince sıkı tutun ve evde kalın, şakası yok. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dün evdeydim, Eba TV uzaktan eğitime benim kızın ders programına eşlik etmek istedim. 

Beş dakika anlatım, 25dk teneffüs. Maalesef çocuklarımız açısından kayıp bir yıl olacak. Anne ve babalar eğitim konusunda fazlasıyla üstüne düşmeliyiz çocuklarımızın. 

Fransa'nın Marsilya Üniversite Hastanesinde yapılan testlerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan klorokin ilacının koronavirüs tedavisinde etkili olduğu sonucuna varan Profesör Didier Raoult'un ölüm tehditleri aldığı belirtildi. KLOROKİN

Sokağa çıkma yasağı gelmeli bir an önce ondan sonra ev ev gezilmeli bunun başka çaresi yok. İnsanlar işten atılma korkusu ile hala işe gidiyor. doğuda arkdaşlarımı arıyorum günlük yaşantıya devam ediyorlarmış Allahım ya... Araya da kanal istanbul istanbul sıkıştırılıyor yani anlayamıyorum...

Fransa'nın Marsilya Üniversite Hastanesinde yapılan testlerde sıtmayı önlemek ve tedavi etmek için kullanılan klorokin ilacının koronavirüs tedavisinde etkili olduğu sonucuna varan Profesör Didier Raoult'un ölüm tehditleri aldığı belirtildi. KLOROKİN
@Nature and cars  resmi gazetesinde yayınlanlanmış tedaviler başlamış

https://www.milliyet.com.tr/dunya/sitma-tedavisinde-basvurulan-klorokinin-corona-viruse-karsi-kullanimina-izin-verildi-6175018

Türkiye 16. gün vs İtalya 16. gün

İtalya vaka sayısı/ölum : 1701/41
Türkiye vaka sayısı/ölüm : 3629/75

Mesaji yanlis okudum duzeltiyirum kusura bakmayin

Türkiye 16. gün vs İtalya 16. gün

İtalya vaka sayısı/ölum : 1701/41
Türkiye vaka sayısı/ölüm : 3629/75
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Aktekin'in bu yorumunu dikkate almak biraz rahatlatabilir (hoş bende işe yaramadı ama olsun):

"25 Mart 2020’yi 561 yeni vaka ile kapattık. Bu insanlarda biraz ürküntü yaratmış olabilir. Ancak açıklaması var. İlk defa 5 binin üzerinde test yapıldı. Artık sadece yurt dışı temaslılara değil, şüpheli belirti veren kişilere de test yapılıyor. Yani artık “yerli vaka” dediğimiz, sokakta dolaşan virüsün neden olduğu hastalar da saptanıyor. İki haftadır bu kişilere test yapılmadığından (vaka tanımı gereği), birikmiş bir tanı konmamış hasta stoğu var. Birkaç gün yüksek rakamlara hazırlıklı olalım. Bu stoğun eritilmesiyle vaka artış hızımız yine bir kaç gün önce olduğu gibi yavaşlayabilir. Öte yandan toplumda var olan vakalar saptanıyor ve kontrol altına alınıyor, yakınlarına test yapılıp hastalar yakalanıyor. Vaka sayısı artıyor ancak bunu hastalığı yayma potansiyeli olan ve kontrol altına alınan kişi sayısı artıyor şeklinde okumakta fayda var."

Allahtan vw aşı çalışması yapmıyor!

Zayıflatılmış antijeni (aşıyı) hayrına gönderir insanlığa 

Ama antikor salınımı için aktivasyon parası ister ! 

App corona play ! 

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Öğretim Üyesi Prof.Dr.Mehmet Aktekin'in bu yorumunu dikkate almak biraz rahatlatabilir (hoş bende işe yaramadı ama olsun):

"25 Mart 2020’yi 561 yeni vaka ile kapattık. Bu insanlarda biraz ürküntü yaratmış olabilir. Ancak açıklaması var. İlk defa 5 binin üzerinde test yapıldı. Artık sadece yurt dışı temaslılara değil, şüpheli belirti veren kişilere de test yapılıyor. Yani artık “yerli vaka” dediğimiz, sokakta dolaşan virüsün neden olduğu hastalar da saptanıyor. İki haftadır bu kişilere test yapılmadığından (vaka tanımı gereği), birikmiş bir tanı konmamış hasta stoğu var. Birkaç gün yüksek rakamlara hazırlıklı olalım. Bu stoğun eritilmesiyle vaka artış hızımız yine bir kaç gün önce olduğu gibi yavaşlayabilir. Öte yandan toplumda var olan vakalar saptanıyor ve kontrol altına alınıyor, yakınlarına test yapılıp hastalar yakalanıyor. Vaka sayısı artıyor ancak bunu hastalığı yayma potansiyeli olan ve kontrol altına alınan kişi sayısı artıyor şeklinde okumakta fayda var."
Hocam ben dün haberlerde izledim, Bağcılar ve Esenyurt meydanı...

İnsanlar hala kol kola iç içe, sanki festival havası var.

İlgili bakanlıklar bilim kurulu işin ciddiyetinde kabul ediyorum ancak bizim insanımız özür diyerek söylüyorum gerçekten geri zekalı.

Geri
Üst Alt