2200-2500 Devirde Gelen Trim Ses

muratt

Üye
İsim
Murat
Merhaba arkadaşlar,

Aracım 2014 model 69.000km’de 1.6 tdi manuel ve birkaç aydır devam eden bir sorunum var. Araç rölantide veyahut hareket halindeyken bile gaza bastığımda 2200-2500 devir aralığında trim ses geliyor. 3000 devirde ayağımı gazdan kestiğimde devir saati yine 2500 bandına düştüğünde o ses geliyor. Sanki aracın sağ tarafından torpidodan geliyormuş gibi düşünüyorum ama kulak kabarttığımda “tamam burası” diyemiyorum. Daha çok 1. ve 2. Viteste duyuyorum bu sesi ve bu aralar çok fazla kafaya takmaya başladım. Aynı sorunu yaşamış veya tecrübe etmiş olan varsa yardımcı olabilirse sevinirim.

Benim sorunum tam olarak şu videodaki durum; 

Ben 1000 devirde sesi duymuyorum ama 2000 devirin hemen üzerinde aynı sese maruz kalıyorum.

Upvote 0

Hocam aynı sorun bendede var ama hiç kafaya takma dizele biniyosak böyle abuk subuk sesler motor sesi oluyo şu saatten sonra en mantıklısı tsi

Upvote 0
Seslere karşı benimde takintim var

Bende bagaj tarafindan bozuk yolda tiktik ses geliyor henüz çözemedim

Şimdilik muzik sesini yükselterek duymamaya calisiyorum

Upvote 0
34 dakika önce, muratt yazdı:

Benim sorunum tam olarak şu videodaki durum; 

2000 devirdeyken klima açıp, üfleme yaparken yönlerini değiştirerek deneyin. Bir de ön cam buğu çözmek için olan ızgaraya elinizle baskı uygulayın. 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Klima yönlendiricilerden gelebilir. 

Ses geldiğinde klima açın yani fanı. Sadece aşağı yani ayak üflemeye yönlendirme tuşuna basın. Sesi takip edin. 

@ogzogz Yarın bir de o şekilde denerim. Sanki böyle tel gibi bir parçanın titreyerek bir yere çarpma sesini andırıyor. Gaza bastıkça o sarsıntıyla yapıyor gibi. Anlam veremedim.

2000 devirdeyken klima açıp, üfleme yaparken yönlerini değiştirerek deneyin. Bir de ön cam buğu çözmek için olan ızgaraya elinizle baskı uygulayın. 

Yarın ilk fırsatta deneyeceğim. Teşekkürler...
@muratt daha önce de yazmışım fark etmeden. Bir de fren pedali üzerinde  L şeklinde demir var. Ona da bir iki defa asılıyormuş gibi yapıp bırakın. Bıraktıkça bi zonglama sesi çıkarır. Dış ayna kapaklarına bakın.zamanla boşluk oluşabiliyor. 

Upvote 0
aynı sorun bende de tam 1900 devirde oluyor. 1900 devirin üstüne çıkınca  veya altına inince geçiyor veya ısınınca geçiyor. sağ tarafta torpidonun oralardan geliyor gibi geldi bana. bu arada ne kadar çok kişi de varmış bu ses sorunu.

Upvote 0
aynı sorun bende de tam 1900 devirde oluyor. 1900 devirin üstüne çıkınca  veya altına inince geçiyor veya ısınınca geçiyor. sağ tarafta torpidonun oralardan geliyor gibi geldi bana. bu arada ne kadar çok kişi de varmış bu ses sorunu.
Az önce kaydettim. Benim aracın durumu bu... Bana sorarsanız bencede sağ bölümden.  

Upvote 0
@muratt sağ (yolcu)ayak üflemeleri elinizle (torpidonun altından)  kontrol edin gaza basarken

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
@muratt Siz bence yukarıda yazdığımı dikkate alın, benim zamanında çıkan sese çok benziyor. 

Şöyle emin olabilirsiniz, bir kişi gaz verirken ses çıkarken diğer kişi dışardan sağ ön yolcu kapısının orada aracın altını elinizle bastırın yukarı doğru, ses kesilirse benim dediğimden kaynaklanıyordur.

Upvote 0
@muratt Aynı ses benim araçta hiç işlem olmamasına rağmen geliyor ondan olucağını düşünmüyorum

Upvote 0
Ses tam olarak aynı şekilde gibi :)  Daha önce (7-8 ay önce) kapı sacında işlem olmuştu. Sökme takmadan dolayı acaba kapı içinde bir şeyden mi titreşim oluşup bu ses geliyor bilemedim. 
SAnmıyorum dostum aynı ses hiçbir işlem olmamasına rağmen benim araçta da geliyor uzun süredir. Hatta neredeyse 0 alındığından beri diyebilirim bence kronik bir ses servis de bişey diyemedi zaten sorunca.

Upvote 0

@muratt Siz bence yukarıda yazdığımı dikkate alın, benim zamanında çıkan sese çok benziyor. 

Şöyle emin olabilirsiniz, bir kişi gaz verirken ses çıkarken diğer kişi dışardan sağ ön yolcu kapısının orada aracın altını elinizle bastırın yukarı doğru, ses kesilirse benim dediğimden kaynaklanıyordur.
Hocam, sizin yazdığınız kesinlikle aklımda. Fakat özellikle ya bu durum için servise gitmem gerekiyor. Ya da bir iki ay sonra aracın bakımı geliyor. O esnada kontrol ettiririm diye düşünüyorum. Yoksa her birininizin tecrübesi benim için değerli ve dikkate alıyorum. Tekrar teşekkürler hocam. 

Upvote 0

Geri
Üst Alt