Sifir aracta fatura bedeli sonrasi elden odeme

chemdemir

Üye
İsim
Emr-
Isyerinden bir arkadas sifir arac aliyor. Faturasinin tamamini oduyor. Bayi teslimatta ekstra elden para istiyor. Baslangicta anlasilan fiyat o sekilde ama aracin faturasi otv dilimine girsin diye dusuk gosteriliyor. Bu durumda elden parayi vermez ise faturasi kesilip bakiyesi odenen araci vermeme sanslari var mi? Bu durumda nasil bir yol izlenmeli? Acikcasi kayit disi bir vergi kacakciligi oluyor. Burada alici da suclu oluyor bir nevi.

@chemdemir Arabanin parasini havale ile mi gönderdi yoksa onuda mi elden verdi? yani ödenen ana para kayitli mi?

@chemdemir bes kurus extra para vermeden arabasini alir, elden para istediklerini de gizli kamera ile kayit altina alirsa, arabasini bedavaya getirebilir, sorun cikartirlarsa bir avukatla savciligia basvursun

Bu yöntemi ayışığı hondada pervasızca dile getirdiklerine şahit olmuştum. Bu tamamen hukuksuz bir iş, CİMER üzerinden Ticaret Bakanlığı'na ve Hazine ve Maliye Bakanlığı'na durumu bildirirseniz vatandaş olarak üzerinize düşeni yapıp vicdanınızı rahatlatmış olursunuz. 

Veya sonradan ödediğiniz tutar için de fatura isteyin, böyle bir durumda tahminimce sizden KDV bedelini de talep edip fatura keserler. 

@frknyldrm Sonradan ödenen tutar için fatura istenirse , ne faturası istenecek ki? Hangi mal ya da hangi hizmet?

Anlasilan rakamdan farkmi cikti o nasil oluyorki bide izmirdesiniz sanirim sifir arac hangi bayide var. 

Yavvv ben soruyu 13 kere okudum problemi anlamadım ...

Sayısalcıyım aslında !

Herkes anladımı şimdi  olayı,?

Bir tek benmi .......???

Moderatör tarafında düzenlendi:
Yavvv ben soruyu 13 kere okudum problemi anlamadım ...

Sayısalcıyım aslında !

Herkes anladımı şimdi  olayı,?

Bir tek benmi .......????
Hocam aracın vergisiz fiyatı 120bin TL yi (vergi dilimleri degistimi bilmiyorum ama hatirladigima göre yaziyorum) sanırım az bir şekilde geçiyor ve %60 ÖTV ye geçiyor.

%50 ötv dilimine girsin diye faturada oynama yaparak fiyatı 120 nin altında gösteriyorlar. Ne kadar tutar da indirim, değişiklik yapıldıysa  o tutarı elden istiyorlar satın alan arkadaştan. 

@KaiZeN

kasıklarıma ağrı girdi yani ... (sağ-sol)

gurur yaptım 

anlamıyorum ! 

bu kadar  cahilmiyim  acaba ? 

hayatımda böyle bişey görmedim ?  

şaka yapmayın ?  

gerçekten herkes  durumu bu açıklanan şekliyle anladımı ??  

@KaiZeN

kasıklarıma ağrı girdi yani ... (sağ-sol)

gurur yaptım 

anlamıyorum ! 

bu kadar  cahilmiyim  acaba ? 

hayatımda böyle bişey görmedim ?  

şaka yapmayın ?  

gerçekten herkes  durumu bu açıklanan şekliyle anladımı ??  
Şaka yaptığınızı düşünüyorum ama yine de yazıcam.

Aracın vergisiz fiyatı 121.500tl diyelim bu şekilde araç %60ötv dilimine giriyor. Ama bayi vatandaşın cebinden daha az para çıksın ve aracın fiyatını düşürdün diye 2.000tl sözde indirim yaparak aracın vergisiz fiyatını 119.500tl olarak gösteriyor ve araç %50 ÖTV diliminden fatura düzenlenmiş oluyor. Aradaki 2.000tl yi de alıcıdan rica ediyor. Aslında alıcının cebinden ekstra 14.000-15.000tl daha fazla çıkacakken ÖTV+KDV için 2.000tl ye bu işi halletmiş oluyor.

Etikmidir en başta alıcıya bu durum söylenmişmidir ve kabul edilmiş midir bu şekilde işlem yapılması tartışılır..

Durum alıcıya baştan açıklandı mı acaba?.

yanniii 

bir araç alırken anlaşılan fiyat önemli ? 

kaçtan anlaşıldı ? 

örneğin   212500 ???

benim cebimden 212500  den 1 kuruş fazla para çıkmayacak yani 

fatura ?  

bayi  biz  yanlışlıkla  ötv yi  %50 den hesaplayıp 212500 teklif vermişiz 

%60 olması gerekiyormuş bu  nedenle  + 10 bin lira daha para mı istiyor?

eğer durum bu ise ? 

konunun başlığı  aynen şöyle anlatılabilir di ?  ( 3 kelimeyle   fatura  / ötv / möteve  falan hiç karıştırmadan

Bayi anlaştığımız fiyattan caydı yani  yavşaklık yaptı (yavşak kelimesi kim 500 bin ister yarışmasında sorulmuş bir soru olduğundan direk yazdım ... kelime anlamı : Bit yavrusudur)

yani bu bayi anlaşılan fiyattan cayıp  milleti enayi yerine koyan bir bayi işte ? 

niye cayıyor ? 

daha yüksek fiyattan hazır başka müşteri bulduğu  için ?

@KaiZeN doğrumu ? 

Netlestircek olan @chemdemir hocam ama gidip 10 bin TL isteyeceğini düşünmüyorum birkaç bin TL yi geçmezdir.

Fatura kesildiğinde göre ÖTV alıcı adına ödenmiştir. Bundan sonra bayinin başka kişiye satma gibi bir şansı olabileceğini düşünmüyorum.

Geri
Üst Alt