VAG E-Ses Nedir ? Bluetooth Zil sesi kısmı

Recep_Gul

Paylaşımcı Üye

İsim
Recep
Merhaba arkadaşlar, 2 Sorum olacak sizlere;

1-En son ne zaman kontrol etmiştim hatırlamıyorum ama bugün fark ettim Telefonu bluetoot ile bağladığımda araca, Telefon çaldığında extra'dan araç menüsünde de Zil sesi Tonunu seçebiliyordum, bugün baktım o ayar yok olmuş. Laptop'u alıp araca bağladım long coding'den girdim short coding'den çıktım ama herhangi bir ayar bulamadım. Bahsettiğim Zil sesi seçeneği sol resimde "Bluetooth Ses" seçeneğinin altında yer alıyordu! Bilgisi olan bilgilendirise sevinirim.

20200213_142342.jpg20200213_142330.jpg

2- Bu bir sorun değil aslında SORU (?) Birinci soruda bahsettiğim olayı araştırırken kodlama ekranında şöye bi ayar gördüm. Kodamasını yaptım fakat resimdeki gibi bir hata verdi. Acaba bu özellik Elektrikli araçlar içinmiydi ? yada bu hangi opsiyon  oluyor ?

111.jpg20200213_150018.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
Bildiğim kadarıyla yapay egzoz sesi veren sistemin aracınızda bulunduğunu gösteren bir ibare.

Sound actuator e golfte etrafa ses yayıyor . Elektrikli araba çok sessiz olduğu için . 

Bildiğim kadarıyla yapay egzoz sesi veren sistemin aracınızda bulunduğunu gösteren bir ibare.
Teşekkürler bilgi için, fakat ahmet hocamın da dediği gibi o modül bende yok sanırım, yada varsada tam kodlamayı yapmadığım için hata alıyorum. 

Peki bluetooth olayı hakkında bilginiz var mı hocam? 

Elektrikten ziyade golfR-GTD-GTİ gibi araclarda sportif egzoz sesi icin var. Bu gtd de opsiyon mesela, digerlerinde standart. Mekanik olarak sesin frekansini degistiren sey aracinizda yok, kodlasanizda hicbir fayda etmez.

Bluetooth olayini bilmiyorum, zil sesim neyse o caliyor bende hic degistirme ihtiyaci hissetmedim

Elektrikten ziyade golfR-GTD-GTİ gibi araclarda sportif egzoz sesi icin var. Bu gtd de opsiyon mesela, digerlerinde standart. Mekanik olarak sesin frekansini degistiren sey aracinizda yok, kodlasanizda hicbir fayda etmez.

Bluetooth olayini bilmiyorum, zil sesim neyse o caliyor bende hic degistirme ihtiyaci hissetmedim
Eyvallah mert hocam sağolasın :)  Ya bakma bende hiç değiştirmedim bile, ama önceden varken şimdi yok olunca sebebini merak etmiştim. Yoksa çokta önemli birşey değil benim için. 
Bir kaç çeşit zil sesi vardı araçın çalması için ben başasını seçsemde yine kendi bilgiğini okuyordu bırakmıştım. Yoksa dediğiniz gibi telde ne çalıyorsa arabada da o çalıyor.

E -Ses kısmına gelince de,  niye hata aldım diye konuyu açmadım zaten, o modülün bende olmadığına emindim, sadece merak işte hocam, her araca Laptop u bağladığımda yeni şeyler keşfetmeye çalışıyorum. Mesela şans eseri hız göstergesinin oraya pusulayı getirdim, ama araçta navi olmadığı için hizmet dışı uyarısı veriyordu :) tekrar geri kapattım. Maksat bilgi sahibi olmak 

Merhaba tekrar, ben sorun olarak algilamadim zaten soru olarak sormusunuz :) 

Elektrikli araclarda sanirim su an sadece porsche taycan S ‘de var yapay ses olayi.Oda aracın icine vermek icin. Diger elektrikli araclarda yok. Ben sanirim dediginiz icin oyle belirtme ihtiyaci hissettim.

Opsiyonlarida sordugunuz icin gtd de opsiyon, R ve gti’da standart diye belirttim :) Aracinizda bu cihaz olmadigi icinde kodlama ile açılmayacağıni mekanik parca gerektigini belirttim ama siz zaten olmadigini biliyormusunuz.

Ayrica ben hoparlor saniyordum ama degil ogreneli cok olmadi, bu soundactor yapay ses vermiyor. Aracin kendi urettigi sesin frekansini degistirerek yuksek ses veriyor. Yani olagan motor sesini isleyip, frekansini degistiriyor

Bluetooth ile ilgili problemi çözdüm, dediğim gibi çok önemli Bi olay değildi ama şans eseri buldum. 

Çözümün araç ile alakası yok, sorun telefonun bluetooth'unda gelişmiş ayarlar kısmında işaretlediğim bu kısım açık kalmış standart olarak. Sanırım telefona gelen son güncelleme ile alakalı bir durum. Bu ayarı kapatırsanız olay çözülüyor. 

20200217_181155.jpg

Geri
Üst Alt