Bagajımı Su Bastı (ÇÖZÜLDÜ)

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Merhabalar herkese 🖐 Aracim Golf 7 2013

Kisaca anlatmam gerekirse. Arka koltukta bir islakli vardi. Eşime yagmurda montunu koymussun butun suyu buraya akmış diye soylenmistim :)  Gel zaman git zaman arkadaş koltuk kurumuyor.? Oto kuafore gittim guzelce temizligini yaptirdim. Ertesi gun oturanlarin hepsi pantolonumuz islandi diye söylenmeye basladi :)  yine gittim ayni oto kuafore, abi sungere islemisse agirlik bindikce kusma yapar dedi herneyse sorunu onemsemedim yine temizlettik. Derken gecen gun uzun yola cikarken malum bagaj pek buyuk sayilmaz  :)  valizler elimde arabayi yukleyecegim , stepne bolumune ivir zivirlari koyayim diye bir kaldirdim ki 3 parmak su dolu 😱 

Bagajim bir yerden su almış ve aracimi evin orda bayir aşağı biraktigim icin o su hep arka koltugun minderine işlemiş. Koltuk sungeri kurur kumasida temizlenir sıkıntı degil. Ama bu su nerden geldi ?

Kendi kanaatimce yagmurlu havalarda sunroofun arkasini açtim birkaç kere hava gelsin diye . İceri su akmiyor tabiki :)  heralde ordan giren suyun bi tahliye borusumu var artik o mu tikandi yoksa bu yaptığım yanlis bi hareket mi diyecemde cogu kisi yagmurda kullanirken sunroofun arkasini kaldiriyor. 

Herneyse sizce bu yaptığım hareketten dolayi midir yoksa golfun bagajini nerden nasil niye su basar yardimci olursaniz sevinirim teşekkürler 🙏🏼 

8864987D-6575-405F-AC66-081E0C49071C.jpeg

50CC15BA-D65D-4A8D-9A1F-F836750C8601.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@rizalion @HONEY şimdi kimileri tamponu sokerek yapmis kimisi bagaj ic dosemesini sokerek sizce nasil yapmak daha kolay olur 

Upvote 0

[mention=16379]rizalion[/mention] [mention=11839]HONEY[/mention] şimdi kimileri tamponu sokerek yapmis kimisi bagaj ic dosemesini sokerek sizce nasil yapmak daha kolay olur 
Ben yapmadim kolay olan ic dosemeyi sökerek olabilir ama oraya erisip sağlıklı silikon çekmek zor olabilir

Benim tamponu komple boya ve menfezleri silikonladi usta hepsini 250 tl yaptı mecidiyekoy dere de yeri orayı önerebilirim

Telini verim istersen geçen haftalarda golf 7 beyaz da aynı işlem yapmissiniz de senin sadece silikon işi oldugundan cok tutmayabilir ara fiyat al istersen

Upvote 0
Ben yapmadim kolay olan ic dosemeyi sökerek olabilir ama oraya erisip sağlıklı silikon çekmek zor olabilir

Benim tamponu komple boya ve menfezleri silikonladi usta hepsini 250 tl yaptı mecidiyekoy dere de yeri orayı önerebilirim

Telini verim istersen geçen haftalarda golf 7 beyaz da aynı işlem yapmissiniz de senin sadece silikon işi oldugundan cok tutmayabilir ara fiyat al istersen
Hocam peki kontrol ettiniz mi 1 haftada hic su sizmasi var mi

Upvote 0
Hocam peki kontrol ettiniz mi 1 haftada hic su sizmasi var mi
2 hafta falan oluyor yaptirali bu arada deli gibi yağmurlar yağdı bende merak ediyordum

Dün kontrol ettim kupkuru

Upvote 0
Numarayi atarsan sevinirim hocam bi fiyat alayim ozaman

Upvote 0
@oguzkaanvolkan 

Tamponun tamamını sökmelerine gerek yok. Önce suyu hangi taraftan aldığını bagaj kapalıyken çeşme hortumuyla araka stop lambasının üst kısmından tutun. Hangi taraftan alıyorsa suyu çamurluk içlerinde tanponun vidaları var. Yarısını söktürseniz yeter tanponun zaten biraz çekince tanponu yan taraftakı havalandırma plastikleri çıkıyor ortaya. Bide iç trimlerinden bi kaçını söküyorlar. Orayı görebilmek için. Hatta tekrar söktükten sonra suyla kontrol edin sızmayı görceksiniz. O plastiği güzelce çıkartıp eğer çatlak yada kırık varsa tapıştırıcıyla güzelce yapıştırtın. Yoksa zaten işiniz kolay. Parçayı çıkarıp tam orda su aldığı yerde bir plastik tıpa var. Onu matkapla deldirin kesinlikle. Tekrar girme ihtimali olursa aşağıya aksın su. Sonrada silikonu bolca parçanın kenarlarına bide kaportaya oturcağı yere çalın. Sonrada oturtun havalandırma plastiğini. Sonrada aynı sırayla toplayın parçaları tanponu. Bence bu işlemi herhangi bir kaporto uzmanı sanayide kolaylıkla yapar. Ben antalya kumluca sanayisinde yaptırdım sadece 100 tele aldı işçilik. Senin asıl sıkıntı koltuğu temizleyip kurutman. Hatta aracın tabanına bile su birikmiş olabilir. Aracın komple tabanını kontrol et nem ıslaklık varmı diye. Bende allahtan su tabana kadar inmemiş. Arka sağ koltuğun ordan tabana doğru yönelmiş orda kalmış. Koslalı suyla katman katman temizleyip iyice kuruttum. Ben yazın yaptığım için bu işlemleri rahatca kurutabildim. Güneşe bıraktım. Koltuğu yine çıkardım güzelce koslalı suyla temizledim ve güneşte kuruttum. Bu havada kurutma işi zor olcaktır ve kurutamazsan her zaman koku olacaktır. Ben allahtan yaza denk geldi kurutmada sıkıntı yaşamadım ve hiçbir koku kalmadı araçta. Sizin sorun kesinlikle benimkinle aynı. Başka yerde arama sorunu. Koltuğun altına başka şekilde su gitme şansı yok. Eğimden felan değil. Yedek lastiğin ordan atlamıyor su. Suyun havalandırmadan girdikten sonra yendan yandan gideceği yol var orda. Suyun bi kısmı bagaja gidiyor bir kısmıda koltuğun altına. Oradanda arabanın tabanına. 

Upvote 0
@oguzkaanvolkan 

Tamponun tamamını sökmelerine gerek yok. Önce suyu hangi taraftan aldığını bagaj kapalıyken çeşme hortumuyla araka stop lambasının üst kısmından tutun. Hangi taraftan alıyorsa suyu çamurluk içlerinde tanponun vidaları var. Yarısını söktürseniz yeter tanponun zaten biraz çekince tanponu yan taraftakı havalandırma plastikleri çıkıyor ortaya. Bide iç trimlerinden bi kaçını söküyorlar. Orayı görebilmek için. Hatta tekrar söktükten sonra suyla kontrol edin sızmayı görceksiniz. O plastiği güzelce çıkartıp eğer çatlak yada kırık varsa tapıştırıcıyla güzelce yapıştırtın. Yoksa zaten işiniz kolay. Parçayı çıkarıp tam orda su aldığı yerde bir plastik tıpa var. Onu matkapla deldirin kesinlikle. Tekrar girme ihtimali olursa aşağıya aksın su. Sonrada silikonu bolca parçanın kenarlarına bide kaportaya oturcağı yere çalın. Sonrada oturtun havalandırma plastiğini. Sonrada aynı sırayla toplayın parçaları tanponu. Bence bu işlemi herhangi bir kaporto uzmanı sanayide kolaylıkla yapar. Ben antalya kumluca sanayisinde yaptırdım sadece 100 tele aldı işçilik. Senin asıl sıkıntı koltuğu temizleyip kurutman. Hatta aracın tabanına bile su birikmiş olabilir. Aracın komple tabanını kontrol et nem ıslaklık varmı diye. Bende allahtan su tabana kadar inmemiş. Arka sağ koltuğun ordan tabana doğru yönelmiş orda kalmış. Koslalı suyla katman katman temizleyip iyice kuruttum. Ben yazın yaptığım için bu işlemleri rahatca kurutabildim. Güneşe bıraktım. Koltuğu yine çıkardım güzelce koslalı suyla temizledim ve güneşte kuruttum. Bu havada kurutma işi zor olcaktır ve kurutamazsan her zaman koku olacaktır. Ben allahtan yaza denk geldi kurutmada sıkıntı yaşamadım ve hiçbir koku kalmadı araçta. Sizin sorun kesinlikle benimkinle aynı. Başka yerde arama sorunu. Koltuğun altına başka şekilde su gitme şansı yok. Eğimden felan değil. Yedek lastiğin ordan atlamıyor su. Suyun havalandırmadan girdikten sonra yendan yandan gideceği yol var orda. Suyun bi kısmı bagaja gidiyor bir kısmıda koltuğun altına. Oradanda arabanın tabanına. 
cok sagolun bilgilendirme icin . Koltugu sokup sungerini el ile sikabildigim kadar siktim ve fon makinesiyle kuruttum. Gerci yine su aldi ama silikonu cektikten sonra eve cikaricam arka koltugu :)  kalorifere dayiycam artik ne zamana kurursa alirim . @rizalion her usta yaparda onceden yapmis biri yapmasi daha garanti olur diye bulent @HONEY hocadan numarayi aldim sagolsun pztsi sabahtan giderim ustaya 

Upvote 0
Telini verdiğim usta hortumla tepeden su akıtıp yeri tespit ediyor direk menfezlere odaklanmayin nadirde olsa belki sizin stop arkası çıkabilir

Stoplarin arkasından da su alabiliyormus

Menfezden cikarsa sorun mutlaka her iki tarafida saglamlastirmak lazim ilerki zamanda diğeri de sorun cikarabilir

Upvote 0
Telini verdiğim usta hortumla tepeden su akıtıp yeri tespit ediyor direk menfezlere odaklanmayin nadirde olsa belki sizin stop arkası çıkabilir

Stoplarin arkasından da su alabiliyormus

Menfezden cikarsa sorun mutlaka her iki tarafida saglamlastirmak lazim ilerki zamanda diğeri de sorun cikarabilir
Konustum hocam sizi hatırladı 200 tl diyo :)  dedim bulent hocaya 250 ye tamponuda boyamissiniz o bi tanidik vasitasiyla geldi su isi sonradan cikti dedi biraz konustuk. Bakalim cars yada pers gitmeye calisicam yanina

Upvote 0
Konustum hocam sizi hatırladı 200 tl diyo [emoji4] dedim bulent hocaya 250 ye tamponuda boyamissiniz o bi tanidik vasitasiyla geldi su isi sonradan cikti dedi biraz konustuk. Bakalim cars yada pers gitmeye calisicam yanina
Aynen dayim götürdü beni oraya ama sende artik tanıdık aracılığı ile gitmiş oluyorsun ki

Aynen olay boyaydi benim ekstra cikti benim su olma olayi tampon sokmusken ona bir para almadi sanirim

Ama sadece bu is icin 200 çok elinden geliyorsa kendin yap

Biri daha bir yerde 100 tl yaptirmisti konularin birinde yaziyordu orayla da bir gorusun isterseniz

Upvote 0
Aynen birde 1 gun kalmasi gerek aracin silikonu kuruduktan sonra test etmemiz lazim falan dedi bakalim. Havalar soguk olmasa elimden geliyorda , arabayi yapalim derken kesin şifayı kaparim :D  

Upvote 0
@oguzkaanvolkan 

Hocam tampondan egildim baktim tipa dediginiz sey bu mudur? Kimileri egilip söktüm diyor. Sol tarafta iki kapakta kapali sag tarafta ise kucuk boru gibi bisey var tipanin ucunda hafif cektim su akmaya basladi komple cikaramadim havada soguk biraktim oylece

@rizalion @HONEY

3B4C6056-0CC2-495C-A633-287B080DC724.jpeg

212E2B1A-965B-4365-8175-C0A2FD42E2D9.jpeg

Upvote 0

Geri
Üst Alt