Jump to content

akosuk59

Yağ sıcaklığı kaç derece olmalı ?

Recommended Posts

selamlar Arkadaşlar kış aylarında özellikle hassas bir konu olan yağ sıcaklığını anlatmaya çalıştım .

 

Dikakt ettiniz mi bilmiyorum ama yağ sıcaklığını kontrol etmek özellikle kış aylarında aracınız da motor sağlığınız açısından çok önemli arkadaşlar 

 

 

https://youtu.be/17fiSUylHw8

 

iyi seyirler.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

sıcak yaz günlerinde çok sıkıştırmalarda bile 120 yi çok geçmemesi lazım zaten 105-110 u çok geçmiyorsa sıkıntı yoktur bence.birde yağ sıcaklığı 60 70 hatta 80 olmadan çok fazla sıkıştırmayın motoru.

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

1.6tdi stock golf 7. Çok sıcak klima full dip gaz rampa çıkarken 130 gördüm en fazla. Ek bilgi : 120 ve üstü sıcaklıkta turbonun bastığı basınç azalıyor aslında motorda kendini korumaya çalışıyor

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Modern motorlar verimliliği üst düzeyde tutmak için oldukça sıcak çalışıyorlar, güncel teknolojiye uygun yağlar da bu sıcaklıklara dayanıyor. Üst segmanlarda 250 derecenin üzerinde ısıların oluşması olası. Tabii karterde toplanan yağın ısısı çok daha düşük oluyor.

Yağ basıncının yağ sıcaklığından daha önemli olduğunu vurgulayarak, motora zarar vermeden kullanılacak en güvenli aralığı soğukta 50 derecenin altında, sıcakta 120 derecenin üzerinde 3000 dd geçilmemesi şeklinde tanımlamak yanlış olmaz. 60 derece ile 4000 dd, 80 derece ile 5000 dd limitleri ısınma süreci olarak kullanılabilir. Tabii bunlar esnek değerler, ±%20 farklarda dünyanın sonu gelmez ve anlık yüklenmelerin aşındırma oranı çok düşüktür. 

Motorlarımızın düşük devirlerden itibaren yüksek tork sunuyor olması zaten yüksek devirlere olan gereksinimi azaltmıştır. 

İletiyi paylaş


Link to post
Sitelerde Paylaş

Hesap oluşturun veya yorum yazmak için oturum açın

Yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor

Hesap oluştur

Hesap oluşturmak ve bize katılmak çok kolay.

Hesap Oluştur

Giriş yap

Zaten bir hesabınız var mı? Buradan giriş yapın.

Giriş Yap

  • Konuyu Görüntüleyenler   0 kullanıcı

    Sayfayı görüntüleyen kayıtlı kullanıcı bulunmuyor.

×
×
  • Yeni Oluştur...