Ön cama filmi yapılmalı mı?

silvershadow

Emekli
İsim
Murat İNCİ
Değerli Hocam;

Ön cama film elbette yaptıranlar var bazen çok da şık durduğunu itiraf etmeliyim ve kendilerince haklı gerekçeleri de vardır.

Ama kısacası ben önermiyorum.

Eğer merak ediyorsanız İşte size nedenleri:

Fakat hiç bir kozmetik, estetik değişiklik sürüş güvenliğini tehlikeye atacak önemde olamaz.

Yasanın konma gerekçesi basit: Sürücünün görülmesi tanınmasından ziyade onun yolu görmesi.

Siz denemenizi muhtemelen 2 numara cam filmi ile yapacaksınız ve güzndüz görüşünüzde hiç bir kısıtlama söz konusu değil.

İşin gerçeği karanlıkta da problem yok. Araçlar aydınlatmaya sahip olduklarından.

Problem uzun yolda veya yeteri aydınlatmaya sahip olmayan yolda aydınlatması bulunmayan yayalar, bisiklet, traktör, römork, iş makineleri...

Bunları karanlıkta filmsiz camla hayal meyal seçip gölgesinden orada yol üzerinde bir şey olduğunu anlayabilirsiniz ama bu filmle anlamanız güçleşir. şöyle ki hiç çıkartamayacağınız güneş gözlükleriniz olur.

Geç fark etmeniz veya hiç fark etmemeniz yolunuzun üzerindeki bu şeyle aracınızın arasında olacaklar fizik kuralları gereği gerçekleşir.

Bana kalırsa riske gerek yok.

Bundan daha da kötüsü var. Çünkü alaca karanlık en tehlikelisi. Araçların farlarını yakmadıkları, yakmayı henüz gerek görmedikleri sürece alaca karanlıkta siz onları tıpkı zifiri karanlıktaki nesneler kadar görebilirsiniz; yani göremezsiniz.

Bir de işin üretici firma kısmı var. Üretici firma kılavuz kitapçıkta da yazdığı gibi; Ön cama film uygulamasına müsaade etmez.

Çünkü oldukça pahalı malzemelerden antirefle, uv korumalı ve görüşü azaltmayacak malzemeler kullanılır. Siz eğer belli bir eğimdeki camdan bakıyorsanız doğal olarak daha kalın bir film tabakasının ardından yolu ve çevreyi göreceksiniz ki bu da görüşünüzü olumsuz etkiler ve yan camlardaki kadar aydınlık göremeyebilirsiniz.

Ayrıca trafik çevirmelerinde genellikle ön camınız filmli olmadığı sürece sorun yaşanmadığı için de bundan uzak durmak gerek

Yazdıklarınızın çoğu doğru tespitler hocam,  bende çok mesafeliydim film konusunda sonra abimin arabasını kullanma fırsatım oldu gece yolculuğunda ve sanki film yokmuş gibiydi içeriden dışarısı, sonra aynı yere götürdüğümde 0.5 dedi filmler için sadece ön cama kullanıyorum falan demişti sonra benim aracada çekti ilk gün hanım kullandı aynı şekilde pek fark yoktu onun içinde. Tabi daha karanlık mekanlarda kullanmak sıkıntılar yaratabilir o konuda birşey diyemiycem :)

@silvershadow  hocam önemli bir konuya değinmişsiniz yine  :'(

Göürşlerinize katılıyorum fakat cam filmleri için. Ön cam için tasarlanmış llumar air 80 görüş ile ilgili olumsuzluklara neden olmadığını iddia ediyor.

20zbvao.jpg

Araçlarda orjinallik yanlısı olan biri olarak hiç bir ilave görüntüye sıcak bakmıyorum.

Fakat yazın aracın ısınmasında en kritik nokta ön cam.

Yine güneş ışığına en çok maruz kalınan nokta yine ön taraf.

Bu llumar filmi son derece şeffaf bir film.

Kullanıcı yorumlarında işçilik hatalarına bağlı olarak ilk dönemde puslu yansımalar olduğu iddia ediliyor.

alper32 dedi:
@silvershadow  hocam önemli bir konuya değinmişsiniz yine  :'(

Göürşlerinize katılıyorum fakat cam filmleri için. Ön cam için tasarlanmış llumar air 80 görüş ile ilgili olumsuzluklara neden olmadığını iddia ediyor.

20zbvao.jpg

Araçlarda orjinallik yanlısı olan biri olarak hiç bir ilave görüntüye sıcak bakmıyorum.

Fakat yazın aracın ısınmasında en kritik nokta ön cam.

Yine güneş ışığına en çok maruz kalınan nokta yine ön taraf.

Bu llumar filmi son derece şeffaf bir film.

Kullanıcı yorumlarında işçilik hatalarına bağlı olarak ilk dönemde puslu yansımalar olduğu iddia ediliyor.
Değerli  Hocam;

Bizim araçlarımızda zaten kızılötesi koruma filmi mevcuttur ve oran %40 civarında olmalı.

Fakat özellikle isterseniz servise sormalı.

%100 korumalı, güneş ışıına alerjisi olan ve aynı zamanda ışığı kırmadan yani karartmadan ön cam seçeneği mevcut. Bu camlarda kablosuz aynı arka camlardaki gibi telli olmayan buğu ve buz çözücü de mevcuttur.

http://www.golftutkusu.com/opsiyonlar-ve-atolye/heated-(without-wires)-and-infrared-reflecting-windshield-(pks)/msg3492/#msg3492

Bunu dışında ön cam çok pahalı bir teknolojiye sahip katmanlar ve bu katmanlarda filmler olan bir yapı.

Bunu bozmak gözlerinize rahatsız olma, alaca karanlıkta fark edememe ve en önemlisi sürüş güzenliğini tehlikeye düşürmesi bakımından tavsiye edilmiyor üretici tarafından. Kitapçıkta çok açık olarak yazdığından ben de karşıyım. Onca Arge ve deney yapan ve hatta bu camları üreten Mühendislerden daha iyi bildiğini iddia edemem.

Moderatör tarafında düzenlendi:
on cama flime bende karşıyım

Geri
Üst Alt