GOLF Maceram - Carstomized

Furkan

Moderatör
İsim
Furkan
Herkese merhaba, ben Furkan.

İstanbul'da yaşıyorum, 26 yaşındayım ve kendimi bildim bileli otomobillere karşı aşırı ilgim var. :)   

Golf maceramız 2004 Mk4 1.6 Pacific OV ile başladı, 1997 Mk3 1.6 Sport OV ve ardından 2009 Mk6 1.4 TSI Highline DSG ile devam ederken 2011 Passat B7 1.4 TSI DSG Comfortline ile iki yıllık bir reklam arasına girdik.
Sonunda "Golf Tutkusu" ağır bastı ve maceraya bu sefer 2019 1.6 TDI Comfortline DSG ile devam etme kararı aldım. Bu otomobilin diğerlerinden farkı, kendi alın terim ile sahip olmam ve şahsıma ait olan ilk otomobil olmasıdır. 

Arabasını seven adama, arabası ne olursa olsun saygım var. 1.2 twingo'ya da bindim, passat'a da bindim. Varlığı da yokluğu da bilirim, kürke değil içindeki insana hürmet ederim.

Allah'tan, hepimiz için önce sağlık ve huzur, ardından istediğimiz arabalara sahip olmayı diliyorum.

Bu başlık altında daha önce tadına baktığım Golf'leri tanıtıp güncel aracıma yaptıklarım/yapacaklarım ile devam etmeyi düşünüyorum, keyifli forumlar dilerim.

İlk olarak 2011 senesinde ehliyetimi almama aylar kala satın aldığımız 2004 Model Mk4 1.6 Pacific ile başlayalım. Rengi, jantları, stopları, koltukları ve 3 kollu direksiyonu ile en güzel kombinasyona sahip Golf 4 idi bence, temizi denk gelirse bugün olsa yine binerim. Maalesef bu otomobile ait pek fazla fotoğraf yok, kusuruma bakmayın tadımlık paylaşıyorum. Yine maalesef diyeceğim, çünkü bununla beraberliğimiz ev alma sebebiyle kısa sürdü. Bir sonraki aracımızın Golf Mk3 olacağını bilmiyorum tabi o günlerde. :)

golf (10).JPG

golf (8).JPG

golf (11).JPG

Peyderpey diğer otomobilleri de paylaşacağım, bu 1.bölüm sonu olsun. :)

Moderatör tarafında düzenlendi:
Maceranın 2.bölümü 1997 Model Mk3 1.6 Sport Otomatik Vites ile geçti, o zamanlar öğrenci olduğum için arabaya harcayabileceğim bir param olmadı hiç. Babam da keyfi masraf yapmazdı, bana göre ufak tefek eksikleri vardı ama çok kurcalayamadım. :)

Kokpite dikkatli bakarsanız tasarım çizgisinin Mk7 ile çok benzer olduğunu göreceksiniz.

Bu otomobilin rengini, koltuklarını, turuncu ibreli spor kadranını, plastik dodiklerini ve orijinal jantlarını çok beğeniyordum. Dıştan kozmetiği çok iyi olmasa bile yıkandığında gören bir daha bakıyordu, eski olmasına rağmen dikkat çeken bir otomobildi. Bugün arasam bu kondisyonda bir araç bulamam sanırım, ara sıra bakıyorum ama neredeyse hepsi patates olmuş.

IMG_0004.JPG

IMG_0008.JPG

IMG_0013.JPG

IMG_0011.JPG

ilk yorum bendem olsun 😊

golf maceranız (şahsım adına) benden de eskiye dayanıyor.

99 da sıfır tipo alıp kullanırken gıpta ile bakardım pasific'lere.. bir ara satıp alma niyetim oldu ama kısmet değilmiş.

mk5 ve mk8 hariç bütün GOLF'lere bayılıyorum.

mk3 teki dediğiniz benzerliği siz diyince bende fark ettim.

ve kanımca en güzel kasalara binmişsiniz..

keyifli forumlar dilerim

ilk yorum bendem olsun 😊

golf maceranız (şahsım adına) benden de eskiye dayanıyor.

99 da sıfır tipo alıp kullanırken gıpta ile bakardım pasific'lere.. bir ara satıp alma niyetim oldu ama kısmet değilmiş.

mk5 ve mk8 hariç bütün GOLF'lere bayılıyorum.

mk3 teki dediğiniz benzerliği siz diyince bende fark ettim.

ve kanımca en güzel kasalara binmişsiniz..

keyifli forumlar dilerim
@doganersin  Teşekkür ederim. Golf 8'i ben de pek sevemedim, belki zamanla gözümüz alışır ama içim ısınmadı tasarımına. Golf Mk5 konusunda da aynı görüşteyiz, ben mk5'i Volkswagen'in ürettiği herhangi bir hatchback otomobil olarak görüyorum, golf çizgisinden uzak görüyorum. Kötü bir otomobildir demiyorum ama tasarımı garip geliyor bana.

Hayırlı olsun., iyi günlerde binmeyi nasip etsin.,

Şuan temiz bir Mk4 Highline 1.8 24V 125ps bulsam hiç düşünmeden gerekirse bankadan kredi çeker alırım., ama artık çok zor bulmak.,

Mk3 Sport en güzel donanımıydı., komşumuzda laciverti vardı., çok beğenirim ara ara görüyorum.,

Benim sıralamam sırasıyla; Mk4 > Mk7 > (3. sıra Mk1, Mk2 ve Mk3 aynı sıraya koyurum)., sonrasında Mk5, son sıra Mk8

Hayırlı olsun., iyi günlerde binmeyi nasip etsin.,

Şuan temiz bir Mk4 Highline 1.8 24V 125ps bulsam hiç düşünmeden gerekirse bankadan kredi çeker alırım., ama artık çok zor bulmak.,

Mk3 Sport en güzel donanımıydı., komşumuzda laciverti vardı., çok beğenirim ara ara görüyorum.,

Benim sıralamam sırasıyla; Mk4 > Mk7 > (3. sıra Mk1, Mk2 ve Mk3 aynı sıraya koyurum)., sonrasında Mk5, son sıra Mk8
@forzaGilles Amin, cümlemize inşallah. Teşekkür ederim.

İmkanım olsa hiçbirinin satılmasını istemezdim. İlerde imkanlar el verirse sevdiğim kasalardan iyi kondisyonda otomobiller alıp koleksiyon yapmayı çok isterim. 

Düşünsenize garaja girip şalteri bir açıyorsunuz, karşınızda  Golf Müzesi. Aman Allah'ım :D

bunların hepsi arasından 

mk4  şampiyon olandır.  (mk7 dahil)

sene 98 de sıfır mk4 e binmek 

sene 2013 de yeni çıkan mk7 ye binmekten  200 kere sükseli bişeydi .

bu newton /einstein ilişkisi ile benzer bişey

1700 lerde yerçekimi hesaplamaları yapmak  1940 larda atomu parçalamaktan  1000 kere değerli diyor bilimadamları (doğru söylüyorlar)

bunların hepsi arasından 

mk4  şampiyon olandır.  (mk7 dahil)

sene 98 de sıfır mk4 e binmek 

sene 2013 de yeni çıkan mk7 ye binmekten  200 kere sükseli bişeydi .

bu newton /einstein ilişkisi ile benzer bişey

1700 lerde yerçekimi hesaplamaları yapmak  1940 larda atomu parçalamaktan  1000 kere değerli diyor bilimadamları (doğru söylüyorlar)
@Savatage Hepsini severek kullandım ama "içlerinden sadece birini seç, müzelik kondisyonda bir tanesini kapına getireceğiz." deseler direkt Mk4 derdim.

Yalnız ufak (!) bir detay var, mk4 istemişken R32 isterdim tabi. :)   Hastasıyız...

8611277628_7bee44f04b_o.jpg

Dayanamadım, gece gece kulaklarımızın pasını silelim...

Maceranın 3. kahramanı 2009 Model 1.4 TSI Highline DSG ile paylaşıma devam edeyim. Mk3'ten sonra buna geçince direksiyon tüy gibi, rolantide sanki çalışmıyor gibi vs. gelince, sürüş hisleri çok zayıf geldiği için açıkçası ilk başlarda biraz moralimi bozmuştu. İyi bir şey mi bilmiyorum ama zamanla alıştım bunlara da.

Adı highline idi ama pek bir donanım yoktu, gerçi Mk6'da comfortline donanımda bile jant kapağı olduğunu düşünürsek highline dolu diyebiliriz. :)

Bu da yakışıklı oğlandı ama...

P_20160810_070116.jpg

P_20160812_211304.jpg

P_20160813_202854.jpg

P_20160401_191934_HDR.jpg

Golf macerasına iki senelik (2017-2019) reklam arası verdik ve bu süreçte yol arkadaşımız 2011 Passat B7 1.4 TSI Comfortline DSG oldu. Değişensiz, boyasız, komple yetkili servis bakımlı 60k km'de bir otomobildi. Golf'ten sonra bana göre en büyük fark boyutları ve trafikte şaşırtıcı derecede itibar görmesi oldu. Yol vermeme, trafikte tartışma vs. durumları bu araç ile kesinlikle daha az oluyor.

Maddiyat odaklı yaşantılar çeşitli kanallar vasıtası ile bize aşılandığı için maalesef -pahalı bir otomobil olmamasına rağmen- ye kürküm ye anlayışı ile bu otomobil ile gittiğim yerlerde muamele farklı oluyordu, çok acı.

Ben trafikteki passatlara pek bu gözle bakmıyorum ama renginden midir modelinden midir anladığım şekilde trafikte araç ve yayalar tarafından epey dikkat çekiyordu.

- Kullanıcı yorumu yapmam gerekirse, D segmenti bir araba ve benzinli olduğu için çok sessiz olması özellikle uzun yolda harika oluyordu. Hafif eğimli yolda 215 km/sa süratle ilerlerken arka koltukta arkadaşımın uzanıp uyuduğunu biliyorum. ;)

- Golf Mk6'ya kıyasla çok çok daha iyi yol tutuyordu, contipremimumcontact lastikleri vardı (Golfte Michelin CrossClimate lastik kullanıyordum en son, ondan kaynaklanıyor da olabilir.)

- Yakıt tüketiminden çok memnundum, bagaj hacmi muhteşemdi, arka koltukları yatırıp bagaj kapağı kapanacak şekilde tek kişilik yatak taşımışlığım var bu otomobil ile, üstüne aynısından bir tane daha sığardı. :)  Jantları 16" olsa da zamanının opsiyon jantlarıydı, tasarımını ilk başta garip bulsam da sonradan sevmiştim.

- Beğenmediğim yanı ise inanılmaz trim sesi olmasıydı, kokpitin her yerinden çıtır çıtır sesler geliyordu. 

Eğer sık sık 4-5 kişi uzun yol yapmıyorsanız kesinlikle Golf Passat'tan daha iyi bir otomobil. Bunu çok rahat bir şekilde söyleyebilirim, Passat'ın boyutları ve arka koltuk konforu dışında bence pek bir esprisi yoktur.

Sizleri fotoğraflar ile baş başa bırakayım, bu otomobiller ile alakalı sormak istedikleriniz olursa seve seve cevaplarım.

IMG_20180812_091959_871.jpg

IMG_20180830_182411_542.jpg

20180811_193958.jpg

IMG_20170903_190101_249.jpg

"Golf Tutkusu ağır bastı..." demiştim, passatın satışından sonra piyasanın da ne olacağının belli olmaması sebebi ile çok fazla vakit kaybetmeden bir araç almam gerektiğini düşündüm.
2. el araştırmasına başladım fakat piyasaya bakınca aracımı sattığıma pişman oldum, passatı aldığımız zamana (2017) kıyasla fiyatların 1.5 katına çıkması canımı sıktı haliyle, ben aracımı aldığım fiyatın 1.5 katına satmamıştım. :)

Bir ara otomobil almaktan vazgeçmeyi bile düşündüm fakat ötv indiriminin son demlerinde Volkswagen'in sitesine bir gireyim dedim, o zaman sadece Golf'te geçerli olan 50.000 TL'ye faizsiz 12 ay vade kampanyası ile karşılaştım. Liste fiyatları çok uçuktu ama bir arayayım dedim bayiyi, telefonda kısa bir bilgilendirmeden sonra birkaç gün içerisinde bayiye giderek fiyat ve detayları konuştuk, yalan-doğru bilmiyorum ama 1-2 bayi hariç hiçbir bayide araç kalmadığını söylediler.

İlk görüşmemizde kafamda 1.0 TSI üzerinde karar kılmıştım fakat dizel ile arasında komik bir fiyat farkı olduğu için "acaba dizel mi alsam?" diye geçiriyordum aklımdan. ST hanımefendiden  müsaade isteyip daha sonra uğrayacağımı söyledim, fikirlerine önem verdiğim bir-iki kişiye danıştım ve dizel almaya karar verdim. İlk görüşmemizde bayide satışa hazır araçlardan istediğimiz kombinasyonda olanların satılması üzerine başka bayiler ile iletişime geçtik ve aradığımız aracı Doğuş Oto Esenyurt'ta bulduk. 

Lafı çok uzattım sanırım, adını Solotürk koyduğum aracımın ilk fotoğrafı ile açılışı yapayım. :)

Allah çok daha iyilerini sizlere nasip etsin, araçlarınıza ağız tadıyla binmeyi de nasip etsin.

P_20190702_142350.jpg 

Solotürke yaptığım ilk değişiklik cam filmi oldu, llumar atr serisi tercih ettim.

IMG_1472.JPG

Hayirli olsun

Kazasiz belasiz kullanmak nasip etsin

Solotürk ün baklavasini yemek icin sizi baklava.xls excel dosyasina ekledim

Standartimiz fistikli dürümdür

4a7533077982f7f03b9661dcd1d3c9e2.jpg

@HONEY Hocam belki yırtarım dedim ama sizden de kaçmıyor maşallah. :)   (y)

Nasipse yeriz inşallah bir gün, istediğiniz fıstıklı dürüm olsun. :)

Değerli Furkan Hocam;

Bir solukta okuduğum ender makalelerden olmuş yazınıza bayıldım.

Samimi duygular ve hislerinizle harmanladığınız bilgi ve tecrübe paylaşımınız beni çok etkiledi. Araçlarınıza dikkat ettim hepside çok nadide ve renkleri dahi sanki özenle seçilmiş. Gerçek Bir Golf Tutkunu Olduğunuz aşikar.... Umarım ki hayatınız boyunca herşey Gönlünüzce ve Güzel olsun Yeni aracınız hayırlı olsun KAzasız belasız keyifli sürüşler diliyorum. Ayrıca Gençliğinizde yapamadığınız aracınız için eklemeleri yaparsınız ınsallah yeni aracınızda ve forumda takip etmeye devam ederiz. İyi forumlar

Geri
Üst Alt