Golf 7 Çift U led Far Sorunu

Hsyn07

Üye
İsim
Hüseyin
Arkadaşlar merhaba, Golf 7 aracımda Taiwan çift u led far mevcut. Aldığım yer kısalara, Monza 9006 / 6000k Xenon ampül takmışlardı. 1 hafta önce akşam aracıma bindiğimde sol far arızası verdi. Aracı kapatıp açtığımda arıza düzeldi. Birkaç gün sonra yeniden bindiğimde kısa farları açtığımda 5 dakika sonra kendi kendine, kendini kapatıp açmaya başladı. Şu an da yaklaşık 1 haftadır biniyorum. Herhangi bir arıza görünmüyor sorunsuz çalışıyor. 

Aldığım yere götürüp açıp kabloları kontrol etmeleri gerekiyor. Bende hazır götürmüşken görüş açımın daha iyi olması için Monza marka ampülleri değiştirip Osram veya Philips taktırtayım diyorum.

Aydınlatma konusunda internette bir kaç araştırmalarım sonucu. Halojen ampullerin H1, H4, H7 ,H11 HB3 gibi genelde H harfi ile başlayan soket tiplerinin olduğu. Xenon ampulleri ise sadece D1S, D2S, D3S gibi orjinal xenon ampüllerinin sokete sahip olduğunu öğrendim. Normalde halojen ampül kullanan h7 bir far veya merceğe D2S xenon ampülü takılamıyormuş. Bu sorunu çözebilmek için; üreticiler soketi h7 halojen ampüle benzeyen ama üstünde xenon ampülü bulunan ampüller üretmişler. Yani, H7 soketleri xenon ampüllere uyarlanmış. Benim ampülümde haliyle h7 soket ama xenon. Alacağım markaların özellikle Philips’in H7 xenon üretmediğini okudum, duydum. Bilmiyorum ne kadar doğru. 

Birkaç konuda aydınlanmaya ihtiyacım var. 
Farların üzerine takılan ampüller h7. Ama ben D2S, H7’den daha iyi olduğu için, Monza marka balansları kullanıp, aşağıda görselini paylaştığım bağlantıyla ampül tipimi D2S yapmak istiyorum. Çünkü xenonun kendi soket tipini kullanırsam daha iyi verim alacağım kanısındayım. Farımda böyle bir uygulama yapmam mümkün mü? Aşağıda paylaşmış olduğum görseldeki bağlantı bu konuda yardımcı olur mu?  Ampül konusunda da bilgi ve tecrübelerinize ihtiyacım var... 

40120656-0384-4874-8F19-E6C5622736CE.jpeg

827DFF5D-8355-41FC-A84C-255AE34FC362.jpeg

A8DBDC38-93BC-4C5C-97CC-35E602314680.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@mehmetmert Bugün aldığım yeri telefonla aradığımda bana D2S ampülün olmayacağını, sadece fabrika çıkış bazı u ledlerin D2S olduğunu söylediler. Telefonu kapattım. Whatsapp’tan kendinlerine farın arka kısmını ve bulduğum bağlantıyı attım. Bana D2S ampül kullanamazsın dediler yeniden 😑 Uğraşmak istemediklerinden midir nedir anlamadım gitti. 

Upvote 0
@Hsyn07 Hocam ulkemizde mallesef her şey satana kadsr sattıktan sonra ilgili satici bulmak heleki bu far konusunda imkansiz.Mercek fara D2s ampul soketi uyuyor aracin markasina göre direk xenon kit satiliyor.Bende J led alirken adama dedim xenon deneyelim edelim satici illede olmaz uymaz falan filan.Ya ben sadece görmek istiyorum begenmezsem led takariz desemde yok.Ben satici olsam iki farada musterinin tercihine gore led yada xenon takar gösteridim.Ama nerde öyle esnaf.Photon Milestone taktık aydinlatma güzel.Memnunun.Zenon da muayene sikinti vs...

Upvote 0
@fanajal evet hocam maalesef öyle dediğiniz gibi ne yazık ki. Ben gitmeden önce biraz okumuştum forumda. Alırken bana da led takacaklardı. Anlattılar söyle böyle dedim xenon istiyorum. Ondan sonra taktılar.  @HONEY Bülent hocam Photon Milestonla ilgili bilgilerini paylaşınca.. özellikle led olduğu için ışık çok yayılıyormuş sanırım xenonun en büyük artısı ışığı karşıya odaklaması diye biliyorum. O yüzden xenon üzerinde bu kadar odaklandım. Xenon muayenede far yıkama ve far yükselik ayarı olmayınca geçmiyor. Muayene zamanı 2 yılda bir farı söktürüp ucuz bir tane ledle muayeneye gideceğim mecburen. 

Upvote 0
@forzaGilles evet Bülent hocayla konuşmuştuk. Ara kabloyla yapılabileceğini söylemişti. Ama ben satıcıyla konuştuktan sonra olmaz dedikleri hakkında bilgisi yok. 

Upvote 0
@Hsyn07 Benim bildiğim odak mercekle alakali mercekli farda led de olsa xenonda olsa odak aynidir.Xenon ışığı daha fazla dağıttığı için sanirim biraz daha iyi...Ama Golfun tamponunu sokmek takmak her muayenede büyük sikinti...

Upvote 0
Selam dostlar,

Sonradan taktigimiz taiwan / çin malı farlarda bir standart yok sanirim bugun özelden bir arkadas mesaj atti cift j kullaniyormus kendisi xenon yerine h7 takmak istemiş olmuyormuş yerine

Garip bir durum muaynede sorun yasayacak bu yüzden

U led de de uygun cevirici ile bence ds2 xenon olmasi gerekiyor

Bence işin uzmani ustalardan destek alinmali bence ugrasmak istemiyorlar bu tip dönüsümler ile isciligi uzun oldugundan sanirim

Ayrica farindan ses vinlama alan olursa alttaki fotodaki suzgec gibi olan zimbirtinin içinde bir tane filitre var onun altinda fan var ses yapabiliyor bilginiz olsun

848c39a6d0e38969b7d86490ba32a884.jpg

Upvote 0
@fanajal hocam söyle. Led’de ışık daha fazla yayılıyor. Xenonda daha net bir görüntü oluyor.  2 yılda bir mecbur söktürmek zorundayım. Oda bu görüntü için değer hocam 🙏🏻 Aşağıda iki tane @HONEY tarafından çekilmiş video bırakıyorum. 

Upvote 0
@Hsyn07 bu h7 ye uyarlı photon xenon kit. H7 sokete uyumlu olduğunu değerlendiriyorum. Kullanan var mı?

A0CF9751-AB13-4F05-88E9-28B7DAD73569.jpeg

Upvote 0
@Hsyn07 Hocam ikinci video ya led olana bakarsaniz ya farlar mercekli değil yada farla ayarli değil.İlk videoda da odak çizgisinden belli fark olduğu...Tabi @HONEY hocam daha iyi bilir.İlk videoda bence far ayari bariz yüksek...Yani ikinci videonun farlari mercekli olsa ilk video gibi duvarda çizgi olustutrmasi lazim...

Upvote 0

Çift j ler d2s uyumlu diye biliyorum. Çift u ledler ise H7 soket. Peki bunlar haricinde Photon Milestone Plus3 H7 Led Xenon 6000k 8000 lümen nasıldır?

Upvote 0

Geri
Üst Alt