**VCDS** Motor Hata Kodu Hakkinda Bilgisi Olan Var midir??

oguzkaanvolkan

Katılımcı Üye

İsim
Oğuz Kaan Volkan
Duzeltiyorum isaretleri karistirmisim. Motor kontrol lambasi yaniyor. Dun gece daha lamba yanmadan ufaktan tik tik tik gurultulu calisma sesi duymustum bi 5 dk dinlemistim :)  sabaha kendiside uyari verdi :)  
basina gelen bilen varsa simdiden tesekkurler 

NOT: Hata kodu asagidadir.

C170700F-CE55-48F1-A9CE-0FE8152878D2.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
@oguzkaanvolkan hocam bu şekilde fazla kullanmadan önce bir vagcom ile arıza tespiti yaptırın çıkan arızaya göre tedbir alırsınız çünkü araçlarımızda küçük hatalar için motor arıza ışığı yanmıyor ciddi bir durum olabilir erken müdahale arızayı büyümeden çözmenize yardımcı olur şimdiden geçmiş olsun.

Upvote 0
Vagcom kablomla bakicam birde onceki yedegimle karsilastiricam nerde hata bulmaya calisicam bu aksam . Yarin sabahta vw motor ustasi buldum ona gostericem

Upvote 0
Evet hata kodunu aldim vcds kablom ile fakat anlayan var mi ? Yarin ustaya gostericem biraz bilgim olarak gitmek istiyorum heryeri kurcalamasin. 
Hata kodlarindan anlayanlari yardima bekliyorum teşekkürler 

1 Fault Found:
4984 - Cylinder 1 Glow Plug Circuit (Q10) 
          P0671 00 [237] - Electrical Fault
          MIL ON - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 2
                    Mileage: 145713 km
                    Date: 2020.01.24
                    Time: 13:40:42

Engine speed: 0.00 /min
                    Normed load value: 0.0 %
                    Vehicle speed: 0 km/h
                    Coolant temperature: 13 °C
                    Intake air temperature: 13 °C
                    Ambient air pressure: 1020 mbar
                    Voltage terminal 30: 11.800 V
                    Unlearning counter according OBD: 40
                    Electric auxiliary heater: shut-off conditions-Bits 0-7: 0
                    Electric auxiliary heater: shut-off conditions-Bits 0-7: 0
                    Electric auxiliary heater: relay activation-Bits 0-7: 0
                    Preheat time: 2000 ms
                    Glow status-Bits 0-7: 0
                    Glow status-Bits 0-7: 48
                    Glow cycles above temperature threshold-Bits 0-7: 10
                    Glow cycles above temperature threshold-Bits 0-7: 81
                    Glow cycles below temperature threshold-Bits 0-7: 0
                    Glow cycles below temperature threshold-Bits 0-7: 1
                    Extern.temp.sens.1 bank 1: raw value: 6.5 °C

Upvote 0
Burada birinci silindir kızdırma  Bujisi arızası vermiş. Motor çalışmaz iken vermiş hatayı. Silmeyi deneyin. Silinmez ise buji değişebilir. Ama aracın çalışmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum. 

Upvote 0
Burada birinci silindir kızdırma  Bujisi arızası vermiş. Motor çalışmaz iken vermiş hatayı. Silmeyi deneyin. Silinmez ise buji değişebilir. Ama aracın çalışmasında sıkıntı olacağını sanmıyorum. 
Hocam hatanin arac calismaz iken verdigini motor devrinin 0 oldugundan anladiniz degil mi ? Ayrica hatayi sildim diyelim bu sekilde kullanmam eger sikinti varsa daha buyuk bir soruna yol acmaz mi ? Yada sildim diyelim eger bir problem var ise gercekten tekrar hatayi verir mi dersiniz ?

Ev alarm sisteminden baktim o gun saatte nerede olabilirim diye . 13.37 de evden çıkmışım 13:40ta hata vermiş. Yani araci ilk calistirdigim anda. Tabi bu hatayi bana 2 gun sonra ekrana yansitarak bildirdi arac. Biraz gec bildirmiş acikcasi :)   :)

Upvote 0
@oguzkaanvolkan Kızdırma bujisi (ortam sıcaklığına göre) ilk çalıştırma ve sonrasındaki birkaç dakika da devrede olabiliyor. O nedenle çalıştırdıktan sonra da buji de bir sorun var ise hata yazmış olabilir. Buji arızalı ise aynı hatayı yine verecektir.

Bu şekilde kullanırsanız çok soğuk havada ilk çalıştırma zor olabilir, çalıştıktan sonra motor ısınana kadar motor hızında düzensizlik olabilir.

Olabilecek en basit arızalardan biri, serviste kontrol ettirip onartmanız iyi olur.

Upvote 0
Hocam bende şöyle bir ekleme yapayım, kızdırma bujileri ciddi elektirik akım çeken elemanlardır, soğuk havada motorun daha kolay ateşleme alması için siz kontağı çevirdiğiniz anda devreye girer ve gönderdiğiniz verilere göre de 2 sn çalışır, bu çalışma sırasında kızdırma bujisi akım çekerken sizde marş verdiyseniz aküye fazla yük bindiği için elektriksel bir hata oluşmuş olabilir, akünüzün doluluk durumu nedir yada kaç yıllıktır onu da göz önünde bulundurun bence. 

Bende 3 hafta önce aküyü değiştirdim, sizdeki gibi motor uyarısı almıştım değiştirmeden önceki son çalıştırmamda, o da su pompasına elektriksel bir hata yazıyordu. Benim araç benzinli bu arada.

Özetle aküyü de kontrol ettirin...

Upvote 0
Simdi kablo ile baglandim ve hatayi sildim hata silindi . Bir iki defa calistirdim hatayi tekrarlamadi . Bir kac gune belli olur ciddi bir durum olursa tekrar bilgi verir diye dusunuyorum arac.  @İlker34 @calik tesekkurler

Upvote 0
Hocam bende şöyle bir ekleme yapayım, kızdırma bujileri ciddi elektirik akım çeken elemanlardır, soğuk havada motorun daha kolay ateşleme alması için siz kontağı çevirdiğiniz anda devreye girer ve gönderdiğiniz verilere göre de 2 sn çalışır, bu çalışma sırasında kızdırma bujisi akım çekerken sizde marş verdiyseniz aküye fazla yük bindiği için elektriksel bir hata oluşmuş olabilir, akünüzün doluluk durumu nedir yada kaç yıllıktır onu da göz önünde bulundurun bence. 

Bende 3 hafta önce aküyü değiştirdim, sizdeki gibi motor uyarısı almıştım değiştirmeden önceki son çalıştırmamda, o da su pompasına elektriksel bir hata yazıyordu. Benim araç benzinli bu arada.

Özetle aküyü de kontrol ettirin...
@biycash hocam aku 3 aylik sıkıntısı oldugunu sanmiyorum. Hatanin kaynaklandigi calistirmayi hatirlar gibiyim arac normalde 2 saniyede mars alip calisirken ogun biraz zorlanarak 5 snde falan calismisti . Sanirim bi aksilik oldu bujilerde yada ben soguk arabaya sabah direk ekrandaki isiklar sonmeden mars verdim diye oldu

Upvote 0

Geri
Üst Alt