Golf 7 Amortisör sorunu

ricikli

Üye
İsim
ricikli
Merhaba

Dün yolda giderken sol ön diskten gelen inanılmaz ses sonrası yakınında olduğum sanayiye gittim. Balata disk arasına kaçtığını düşündüğümüz taşın çıkmasıyla ses kesildi. Fakat lifte kaldırılan aracımda ustanın dediği amörtisörlerin yağ akıttığı ve patlak olduğu bilgisi verince bir de sizlere sorayım istedim. 

Değişmesi mi gerek diye sorunca yok götürür daha dedi. anlamadım. La patlaksa değişmesi gerekmez mi bu parçanın. Bir yol gösterin.

Merhaba

Dün yolda giderken sol ön diskten gelen inanılmaz ses sonrası yakınında olduğum sanayiye gittim. Balata disk arasına kaçtığını düşündüğümüz taşın çıkmasıyla ses kesildi. Fakat lifte kaldırılan aracımda ustanın dediği amörtisörlerin yağ akıttığı ve patlak olduğu bilgisi verince bir de sizlere sorayım istedim. 

Değişmesi mi gerek diye sorunca yok götürür daha dedi. anlamadım. La patlaksa değişmesi gerekmez mi bu parçanın. Bir yol gösterin.
Ustaların klasik müşteri kazanma yollarndan biridir. Ha bazen işe yarasa da bazen de daha büyük hasarlar ve sorunları da devamında getirdiği aşikar.

3 ay da gitse 6 ay da gitse sonuçta yine değişeceksiniz. Zaman bütçe ikilisi varsa ertelemeye gerek kalmadan değişebilirsiniz. 

Geçmişte buna benzer bir olayı  başka bir aracımda frenlerde yaşadım. Usta tornalayalım diski değiştirmeye para harcama dedi. Gittik muayeneden geçmedi araç. Hem tornalama hem işçilik boş verdiğim para oldu. Tecrübe etmiş oldum bu sayede.

Upvote 0
Servisi aradım 660 TL tek amortisör fiyatı. çifti işçilik vs 1500 TL . Bana patlak demeseydi haberim olmadan gül gibi kullanırdım muhtemelen. Yıl bakımı geldiğinde zaten kronik sorun olan aracı p konumunda terk et uyarısıyla bırlıkte yaptırmayı düşünüyorum artık. 3 Binlik olacaz gibi. 

Yan sanayide iyi kaliteli bir ürün ile de yaptırılabilir tabi ama bilgim yok. öneriniz varsa bosch falan düşünürüm.

Upvote 0
Merhabalar, yeni bir konu açmak yerine buradan devam etmek istedim. Haftasonu aracıma balans yaptırmak için lastikleri söktürdüğümde arka amortisörlerin gövdesinin yarısı kadar yağ kaçırdığını gördüm. Sanırım patlak, virajlarda fazla yatıyor. Sanki sağa dönmeyecekmiş gibi hissediyorum ancak solda problem yok. Bir de çukurlarda fazlaca sağa sola sekiyor. Kullandığınız marka var mı ? Serviste aynı fiyatı aldım çifti işçilik dahil 2000 liraya geliyor. Optimal markayı daha önce VAG araçları iiçin çok tavsiye eden olmuştu. Golf 7 için benzer sorun yaşamış arkadaşlar beni aydınlatabilirlerse çok memnun olurum.

Upvote 0
Merhabalar, yeni bir konu açmak yerine buradan devam etmek istedim. Haftasonu aracıma balans yaptırmak için lastikleri söktürdüğümde arka amortisörlerin gövdesinin yarısı kadar yağ kaçırdığını gördüm. Sanırım patlak, virajlarda fazla yatıyor. Sanki sağa dönmeyecekmiş gibi hissediyorum ancak solda problem yok. Bir de çukurlarda fazlaca sağa sola sekiyor. Kullandığınız marka var mı ? Serviste aynı fiyatı aldım çifti işçilik dahil 2000 liraya geliyor. Optimal markayı daha önce VAG araçları iiçin çok tavsiye eden olmuştu. Golf 7 için benzer sorun yaşamış arkadaşlar beni aydınlatabilirlerse çok memnun olurum.
Spor süspansiyon veya coilover gibi bir şeye geçmeyecekseniz orijinal amortisörlerden vazgeçmeyin derim.

Upvote 0
Merhabalar öncelikle yeni konu açmak yerine ben de buraya yazayım istedim. Aracim 2015 1.2 TSI comfortline golf km yaklaşık 100 binde, balata degisimi için ustama gittiğimde ön iki amortisörümün yağ kaçırdığı için patlak olup değişim gerektiğini söyledi. Servisi arayıp fiyat aldığımda arka balata değişimi dahil zubizu indirim iyle 3500 TL civarında fiyat verdi. Dışarıda parçacılardan aldığım fiyat Monroe(gazlı) markası için 850-900 civari ve 1. Sınıf olduğu söyleniyor. Fakat bilindiği üzere aracın üzerindekiler sachs marka ve dışarıda hiç bir yerde bulamadim. Daha önce amartisor degisimi yapan varsa ya da bilgi sahibi olan yardımlarınızı bekliyor sağlıklı günler diliyorum

Upvote 0
@ricikli nasil bi ses bu acaba hocam benim aracin arka tarafindan gelio garc gurc sesler cok fazla degil ama beni rahatsiz ediyor acaba amortisorlerde mi sikinti var patlak filan mi cok dikkatli kullanirim genelde ama arada denk gelio cukurlar birde yetkiliservis bunlari bakimda kontrol etmiyor mu

Upvote 0
@41HU367 hocam diğer arkadaşa sormuşsunuz ama ben bildiğim kadarıyla anlatayım aracin arka tarafından gelen ses salıncaklar dan kaynaklaniyor diye biliyorum ben de de var artık alıştım genelde kasislerden geçerken çıkıyor kronik bir problem servise gitseniz yağlar yollarlar tamam diye  bi kaç ay ses gelmez sonra yine tekrarlar, amortisor konusunda da duyduğum kadarıyla daha ciddi sesler tak tuk şeklinde olur,kolay kolay çukura falan düşmezseniz burdan kaynaklı  problem olamayabilir, bir de ses gelmiyosa lifte çıkardıklarında amortisör den yağ kaçağı varsa o zaman patlak diyorlar yani oradan anlaşılıyormus ses falan sıkıntısı yoksa,ha bir de golf 7 lerde amortisör den yağ kaçırma olayı kronik diyen servis elemanına da rastladim ses gelmiyorsa problem yok dedi kendileri ayrica

Upvote 0
Merhabalar öncelikle yeni konu açmak yerine ben de buraya yazayım istedim. Aracim 2015 1.2 TSI comfortline golf km yaklaşık 100 binde, balata degisimi için ustama gittiğimde ön iki amortisörümün yağ kaçırdığı için patlak olup değişim gerektiğini söyledi. Servisi arayıp fiyat aldığımda arka balata değişimi dahil zubizu indirim iyle 3500 TL civarında fiyat verdi. Dışarıda parçacılardan aldığım fiyat Monroe(gazlı) markası için 850-900 civari ve 1. Sınıf olduğu söyleniyor. Fakat bilindiği üzere aracın üzerindekiler sachs marka ve dışarıda hiç bir yerde bulamadim. Daha önce amartisor degisimi yapan varsa ya da bilgi sahibi olan yardımlarınızı bekliyor sağlıklı günler diliyorum
Servisi tel. ile aradğınızda sağlıklı fiyat alamazsınız., genelde hatalı fiyat verirler., gün içi yoğunlukta o parçanın önce fiyatını öğren sonra zubizu indirmini hesapla, işçiliği öğrenip müşteriye tüm bunları ilet vs.. bunun neticesinde hatalı fiyat verdikleri çok oluyor., belki de hiç indirim yapılmadan bile vermiş olabilirler., Servise gidip fiyat almanız daha doğru net fiyat alırsınız.,

Dışarda satılan 1. sınıf dedikleri amortisör 850-900 ??? 1. sınıf amortisör 850-900 tl. olmaz dostum, 1. sınıf amortisör çok daha pahalı olur.,

Servise size dedikleri arka fren balatası ve sağ-sol ön çift amortisörün (eco seri yedek parça) mı yoksa orjinal yedek parça mı sormanızı öneririm., eco seri yedek parçaların ömrü kısa olur, kalitesi düşük olur..!! Eko seri yedek parçanın parça kodu JZW ile başlar.,

Eko Seri Yedek Parçalar; Akü, Alternatör, Amortisör, Buji, Egzoz, Fren Balatası, Fren Diski, Polen Filtresi, Silecek parça gruplarını kapsar.

Upvote 0
@forzaGilles fiyatı almadan önce özellikle bildirdim hocam OEM ürünler olmalı diye ancak fiyatı söyledikten sonra Eco seri mi diye tekrarladigimda bilmiyorum tekrar sormam gerek diye kestirip attı dediğiniz gibi servise gitmediğim için verimli bi sonuc alamadım ilginize teşekkürler

Upvote 0
Bende dün gittim kasis değilde bilhassa çukurlarda ses geliyordu yagladik geçmedi, civatalari sıktık geçmedi, usta amortisor patlak dedi sadece sol ön patlakmış. Sorum ise;

-Bunu çift değiştirmek daha mantıklı değil mi? 

-Dışarıda nete yazınca lemforder diye bir marka çıkıyor kaliteli midir acaba? 

-Marka tavsiyeleri var midir?

-Amortisor takozunu da değiştireyim mi?

Upvote 0
Merhaba, çift değişmelidir. Lemforder aynı zamanda sachs marka diye biliyorum. Sachs, monroe ve belki optimal marka olabilir. Amortisör takozu da daha sonra değişirken amortisör sökülecek. Çok maliyetli olmadığını hatırlıyorum, bence onları da değiştirin takozdan kaynaklı gıcırdama sorunu çok oluyormuş.

Upvote 0

Bende dün gittim kasis değilde bilhassa çukurlarda ses geliyordu yagladik geçmedi, civatalari sıktık geçmedi, usta amortisor patlak dedi sadece sol ön patlakmış. Sorum ise;

-Bunu çift değiştirmek daha mantıklı değil mi? 

-Dışarıda nete yazınca lemforder diye bir marka çıkıyor kaliteli midir acaba? 

-Marka tavsiyeleri var midir?

-Amortisor takozunu da değiştireyim mi?
Amortisör değişimi çift olarak değiştirmelidir doğrusu budur., lemforder oldukça iyi bir markadır ama alman malı ve orjinalini bulabilirseniz.,

Setin içinden takoz ve bilyası çıkıyor mu bilmiyorum., alt takoz ve üst takozu var., üst takoz şasiye gelen tüm şokları absorde etme özelliği olduğu için zamanla bozuluyor ses yapıyor..

Serviste çok pahalı değilse serviste değiştirilmesi en mantıklısı., pahalı ise aracı lifte kaldırıp orjinalin markasını etiketten öğrenip dışardan temin edilebilir., amortisörün önemi çok, frenlemede ciddi etkisi var

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt