Golf 5 Yakıt Tüketimi Benim mi Farklı

golfcu91

Üye
İsim
burhan
Arkadaşlar öncelikle selamun aleyküm 

2006 triptonik 102 bg düz motor golf 5 var 42 kuruş tan aşağı düşmüyor lpg sarfiyatı prins marka lpg kiti var bakımları da yapıldı sorun varmı acaba Bingöl de yaşıyoruz lpg 4.05

2006 triptonik 102 bg düz motor golf 5 var 42 kuruş tan aşağı düşmüyor lpg sarfiyatı prins marka lpg kiti var bakımları da yapıldı sorun varmı acaba Bingöl de yaşıyoruz lpg 4.05
LPG de dizel gibi soğuk sevmeyen yakıttır.  siz yazın daha az yakıyorsunuzdur ,  şu an fazla geliyor olabilir. 

bingölde hava şu aralar kaç derece ? 

fakat hesaplama yapınca

lpg si olmayan atmosferik motorlu yeni nesil bir araç 100 kmde  9-9,5 şehiriçi benzin ortalamasına sahiptir. yani  esnaf ağzıyla   km de  68 kuruşa denk gelir (bingölde benzin litresi 7.20 olarak atmosferik benzinli  km de ne yakar hesabı yaptım) 

LPG aleminin kuralı şudur .

benzine göre max %40 ekonomi  için insanlar lpg taktırıyor. ( %50 yada yarıya yarıya ekonomiktir diyen yalan söyler)

şimdi lpg ile 42 kuruş yakıyorum diyorsunuz 

atmosferik benzinli araç şehiriçi 9-9,5 yakar ....km hesabını yaptık gördünüz 68 kuruş 

68 kuruşun % 40 'ı 27,2 

68-27,2 = 40,8 kuruş olması gereken !!!!  

siz kaç yakıyorsunuz 42 kuruş ! 

kazasız belasız  !  allah nazardan saklasın ... problem yok 

Upvote 0

Eski bir fsi golf 5 sahibi olarak sizi çok iyi anlıyorum @Savatage olayı çok iyi özetlemiş üstüne daha laf söylemeye gerek yok, sadece sattığım fsi şimdilerde kaç yakıyordur onu merak ettim 🤔 çok temiz araçtı benzin yüzünden sattım lpg de verim alamazsınız dediler 80k da sattım memlekette benzin ucuz olsa 80 daha binerdim.

• Beğen
Tepkiler: SCC
Upvote 0
@bf417

kaldı ki ben yeni nesil 1.6 atmosferik bir aracın benzinle 9-9,5 şehiriçi verisinden yola çıktım (km de 68 kuruş yani )

golf mk5   102 hp 1.6 düz motorun  şehiriçi fabrika verisi bu linkte  9,9 litre  https://www.auto-data.net/tr/volkswagen-golf-v-1.6-i-102hp-8622

benzinle gerçekçi  10,5 litre üzerinden hesaplayınca (km 75 kuruşa denk gelir ) bu mk5 golf  ,  lpg de  42 kuruş ? daha ne olsun 

bu esnaf style  hesapları hiç sevmem ama ?  

konu lpg olunca başka hesap olmuyor. 

yani sene 2013 golf tdi  22 kuruş yakıyordu 

bu gün ? 40 kuruş 

golf tdi ne yakıyor ?  kpss sorusu ? 

Upvote 0
@Savatage hocam cevap için teşekkürler aracı aldığım arkadaş İstanbul da 35 kuruş yaktığıni söylemişti 

ben de denedim İstanbul da ama 35 i göremedim birde geçen fakir yakıt karışımı hatası verdi ama pc baglandigunda aralıklı yazıyordum ustaya sordum aralıklı olmasi iyi dedi sorun yok dedi 50 100 km benzinde bin dedi acaba bunun etkisi var mı 

Upvote 0
@bf417 hocam trafik 0 olan bir yerde bu değerler İstanbul da düşünemiyorum bir terslik var ama ney gaz ayarına baktırmak lazım bir burda da prins yetkili bayi yok 

Upvote 0
BABA  bende    golf 7  Dizel 1.6 var   45  kuruş yakıyor , senın  değerler  harika 

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
Kısa mesafe kullandığınızı düşünerek değerler az bile diyebilirim. Genelde kullanınca 20 km sürüyorum diyorsanız değerler normal. Sürdüğümde 100 km gibi sürüyorum diyorsanız değerler fazla. 102 bg atmosferik motorlar 10 litrelere varan yakıt ortalaması ile bilinir. Genelde LPG kaba taslak 2 litre fazla yakar benzine göre. Sizin benzin ortalamanızı minimum 8 l yaptığınızı düşünsek 10 l LPG yakar. Buda 40 kuruş demek . Siz 42 ile rekora koşuyor bile olabilirsiniz az yakma açısından. 

Upvote 0
@golfcu91 aracınız nerdeyess kokluyor diyebilirim, bahsettiğiniz rakam şuan tdi ler ile benzer rakamdır, aracınızın kiymetini bilin.

Upvote 0
valla hocam aslında Bingöl de gorevliyiz merkeze gidiyorum git gel 60 km buluyor burada lpg fiyatları malum 4.05 şuan litre bazında en son 10.7 litre yakmisim lpg ile 205 km yi 21.9 litre yakıt ile gitmişim tabi bu dur kalk olmadan çoğu zaman dümdüz yol trafik vs 0 yani 

Upvote 0
@Serkanasn öyle mi diyorsun üstad sanırım lpg fiyatları buralarda uçuk haliyle kuruş bazında hesaplama yapınca bana öyle geliyor sanırım 

Upvote 0
@golfcu91 bende 1.4 tsi var 10 lt civarında yani yaklaşık 75 krş yakıyor km de, tdi ler de 7,5-8 civarında yakıyor ki bu rakam 45-50 krş civarına tekabül ediyor, bu hesaba göre sizin aracınız bence olması gerekenden daha az yakıyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt