Fren Balata Alıştırma-Rodajı

thelordof

Katılımcı Üye

İsim
Samet
Araç
Tiguan Elegance
Arkadaşlar balata değişimleri sonrası fren alıştırması yapmak faydalı mı? Sizlerin görüşü nedir? Önceden yetkili servisler 200-300 km ani fren yapmayın derlerdi. Şimdi durum nedir bilmiyorum.

Bilgi için şunları bırakıyorum.

bence faydalı sonuçta disk değişmiyorsa o diskin yüzeyi 0 değil. o yüzeye çabucak alıştırmak daha iyi olacaktır.

@Unclaimed Fren alıştırması yaptıktan sonra bir süre yine ani frenlerden kaçınmak mı gerekir?

Faydası olacaktır ancak videolardaki gibi abanmayın derim.Balata alıştıracağım diye aracı zorlayıp alt takımları yıpratmanın alemi yok diye düşünüyorum. Serviste değiştirince ilk ... km dikkatli olunması gerektiğini söylerler, o kadar. Yapılabilir.Tavsiyem güzel, düz bi asfaltta yapın.Arkanızı kontrol etmeyi unutmayın.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Önceden 2. paylaşılanı seyretmiştim., Yanlış hatırlamıyorsam 2. Video balata değil sıfır yeni disk için alıştırma/rodaj yapıyor diye hatırlıyorum., tekrar seyredip saçma sapan şeylere durup dururken gülen Afyon’luya tahammül etmek istemedim..

Faydası olacaktır ancak videolardaki gibi abanmayın derim.Balata alıştıracağım diye aracı zorlayıp alt takımları yıpratmanın alemi yok diye düşünüyorum. Serviste değiştirince ilk ... km dikkatli olunması gerektiğini söylerler, o kadar. Yapılabilir.Tavsiyem güzel, düz bi asfaltta yapın.Arkanızı kontrol etmeyi unutmayın.
Orta sertlik yumuşak arası frenleyerek denemek mantıklı geldi banada. Tşk ler.

Önceden 2. paylaşılanı seyretmiştim., Yanlış hatırlamıyorsam 2. Video balata değil sıfır yeni disk için alıştırma/rodaj yapıyor diye hatırlıyorum., tekrar seyredip saçma sapan şeylere durup dururken gülen Afyon’luya tahammül etmek istemedim..
Evet diskleri de değişmişti o videoda.  Noyan hocam iyidir ya. :)  Video çekmek zor iş ya :)  

Geri
Üst Alt