AKÜ Değiştirdim

biycash

Üye
İsim
Enes
Merhaba arkadaşlar,

akü değişim sürecimi yazdım bilgi paylaşımı için,

Son servise gittiğimde akümün zayıfladığını söylemişlerdi bundan yaklaşık iki ay önce, bu sabah -6 derecede arabayı güç bela çalıştırdım ve işe geldim öğle arası aracı tekrar çalıştırırken yine çok zorlandı, bende akü değişiminin vaktinin geldiğini anladım ve 

https://www.tr.varta-automotive.com/tr-tr/urunler/varta-blue-dynamic-efb/560-500-064

bu aküyü taktırdım, 625 TL ödedim,

aküyü ilk taktıktan sonra akü zayıf uyarısı aldım biraz kullanınca tekrar uyarı almadım,

aküyü taktıktan sonra usta OBD den bağlanıp akü bilgilerini kodlarken ilginç bir ayrıntı farkettik, 

akü EFB olmasına rağmen farklı kodlanmıştı, amper değeri 60 A olmasına rağmen 68 A kodlanmıştı,

bu bilgileri doğru bilgiler ile değiştirince motor çalışırken ki şarj gerilimi 14.0 iken 14.5 - 14.7 aralığına çıktı. 

Not: araçla akü almak için yola çıkınca motor ışığı yandı, aküden olduğunu düşünüp durmadım, düşündüğüm gibi de çıktı, akü takıp hataları temizleyince tekrar ışık yanmadı.

@biycash

Hayırlı olsun 

Start stop un devreye girmemesi durumunu kaç ay yaşadınız?

O da 2 ay mı?

Benim Eylül'de start stop devre dışı kalmaya başladı 

Ordan bu yana 3,5 - 4 ay oldu 

Dış sıcaklık 1 derece de falan halen tık hemen çalışıyor! Bu arada aracı alalı tam 2 yıl oldu...(13 Ocak 2018 ...trafiğe çıkış)

3 yılı tamamlayıp bu şekilde startstopsuz bana kalsa idare ederim ...(start stop olmasada olur)

Bakalım ne zaman vefat edecek ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Benim son 1 aydır hiç çalışmadı start-stop, 

Benim araç 2013 model ilk, üzerinde orjinal fabrika çıkış aküsü vardı. 2013 üretim yazıyor dedi aküyü takan usta. Bu sebepten kendini çabuk koyvermiş olabilir benimisi :)

Bence senin start stop havalar ısınınca yada biraz uzun yol yapınca çalışır, 2 yıl biraz erken geldi bana.

hazır konu açılmışken bende tecrübemi ve sorumu yazayım

aracım 2015 1.2 tsi manuel golf dün trafikte ışıklarda dururken start stop devreye girdi ve araç stop etti ve bir daha çalışmadı.bu zamana kadar akü bitme uyarısı vermedi hatta ekim ayında aracımı yıllık bakıma soktuğumda akünün durumu iyi demişlerdi.araç stop ettiğinde dörtlüleri yakacak yada bagajı açacak kadar dahi araçta elektrik yoktu.el freni çalışmıyordu.Hemen vw yol yardımı aradım 30-40 dk içinde bulunduğum yere gelip aküyü şarj edip start stobu kapalı bir şekilde aracı bir servise teslim etmem istendi. Bana en yakın olan uzay otoya gittim servis kapalı olduğundan aracı güvenliğe teslim ettim.ertesi gün aracı teslim aldım takılan akü ve ücreti şu şekide  

bir de akü bitince elektronik el freninin çalışmaması doğal mı yokuş yukarı bir yerde bu durumda kalsam ne yapmam gerekir?

Screenshot_6.png

Screenshot_5.png

Merhaba arkadaşlar,

akü değişim sürecimi yazdım bilgi paylaşımı için,

Son servise gittiğimde akümün zayıfladığını söylemişlerdi bundan yaklaşık iki ay önce, bu sabah -6 derecede arabayı güç bela çalıştırdım ve işe geldim öğle arası aracı tekrar çalıştırırken yine çok zorlandı, bende akü değişiminin vaktinin geldiğini anladım ve 

https://www.tr.varta-automotive.com/tr-tr/urunler/varta-blue-dynamic-efb/560-500-064

bu aküyü taktırdım, 625 TL ödedim,

aküyü ilk taktıktan sonra akü zayıf uyarısı aldım biraz kullanınca tekrar uyarı almadım,

aküyü taktıktan sonra usta OBD den bağlanıp akü bilgilerini kodlarken ilginç bir ayrıntı farkettik, 

akü EFB olmasına rağmen farklı kodlanmıştı, amper değeri 60 A olmasına rağmen 68 A kodlanmıştı,

bu bilgileri doğru bilgiler ile değiştirince motor çalışırken ki şarj gerilimi 14.0 iken 14.5 - 14.7 aralığına çıktı. 

Not: araçla akü almak için yola çıkınca motor ışığı yandı, aküden olduğunu düşünüp durmadım, düşündüğüm gibi de çıktı, akü takıp hataları temizleyince tekrar ışık yanmadı.
Araç benzinli mi dizel mi..? Sökülen orjinal akünü amperi kaçtı..? 

60ah’lık Varta EFB akü için fiyat sanki biraz yüksek gibi., aynı marka akünün Varta EFB 70ah olanı 500-600 arasında satılıyor.. 

@forzaGilles araç benzinli 1.2 tsi önceki akümde 59ah dı.
Size verilen garanti belgesinin üzerinde yazan 14 haneli kodu Varta Türkiye distribütörü olan karat güç sitesine girerek akünün üretim tarihini öğrene biliyorsunuz., http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama 

Bu sayede bayat akü mü satmışlar., taze akü mü takılmış öğreneblirsiniz., kodu yazınca Q2 2019 veya Q4 2019 gibi bir yazı çıkar., bunun anlamı Q1 yılın ilk üç ayı (ocak-şubat-mart) Q2 (mart-nisan-mayıs) diye devam eder.. Gün/Ay/Yıl olarak tam üretim tarihini öğrenmek isterseniz distribütörü arayıp müşteri hizmetlerine garanti kartında yazan 14 haneli kodu söylediğinizde tam tarihi öğrene biliyorsunuz., oldukça ilgililer yardım konusunda.. Fiyat biraz pahalı vermişler ama 3-5 fazla çok önemli değil önemli olan akünün bayat olmaması 3-4 aydan eski akü almayın..!!

Akünün raf ömrü 2 yıl derler fakat bekleyen akü gün geçtikçe şarjı düşer., bekleye bekleye yeni bile olsa vaad ettiği performansı veremez., 4-5 aydan eski olam akü araca takılmadan önce şarj edilmelidir.. bunu yapan kişi sayısı bir elin parmağını geçmez.. sinirlenirler ben 30 senedir akü işindeyim der..

@forzaGilles hocam gönderdiğiniz sitede Akünüzün üzerinde yazan 14 haneli barkod/seri numarasını aşağıdaki alana girerek sorgulayabilirsiniz. Raf ömrü, model ve marka bilgilerine ulaşabileceksiniz yazıyor ama fotolar net olmasada bu 3 koduda denedim üretim yılı çıkmıyor.

image.png

Android veya ios barkod/karekod okuma uygulaması indirip telefonla direk kare kodu okutun...orada çıkan kodu girince olabilir.

bir de akü bitince elektronik el freninin çalışmaması doğal mı yokuş yukarı bir yerde bu durumda kalsam ne yapmam gerekir?

Ekli dosyayı görüntüle 26955

Ekli dosyayı görüntüle 26956
Yokuş yukarı bir durumda kaldığınızda vitesi 1e alıp ayağınızı frenden yavaşca çekerek askıda kalması sağlanabilir.

Ama tam güvenli bir çözüm değil. Eğim oranı fazla ise araç vitesten kurtulabilir. O esnada etraftan yardım isteyip taş vb şeyler lastik altına koymaktan başka çare yok gibi.

Tüm bu önlemlere rağmen öyle bir durumda araçtan inmeyip frene basmaya devam ederek yol yardımı beklemek en sağlamcı çözüm olur.

Android veya ios barkod/karekod okuma uygulaması indirip telefonla direk kare kodu okutun...orada çıkan kodu girince olabilir.
Hocam okuttum bu çıktı

205# 000 915 105 EB    #0593207  #322129818#21051920*205 VAO6J5L5B16*=

Pardon yanlış oldu, barkod net olmadığı için uygulama rakamları çıkarmış

@forzaGilles hocam gönderdiğiniz sitede Akünüzün üzerinde yazan 14 haneli barkod/seri numarasını aşağıdaki alana girerek sorgulayabilirsiniz. Raf ömrü, model ve marka bilgilerine ulaşabileceksiniz yazıyor ama fotolar net olmasada bu 3 koduda denedim üretim yılı çıkmıyor.

Ekli dosyayı görüntüle 26975
Hocam yanlış koda balıyorsunuz benim söylediğim size verilen garanti kartının üzerinde yazar., 14 haneden oluşan rakam ve harflarden oluşur., bu sizin paylaştığınız kod akünün BEM kodudur., bu kod aküyü araca tanıtmak için kullanılır bu farklı bişey.!! 

Kare kodu okutmakla çıkmaz., karar güç sitesine girip oraya garanti belgesinde yazanı yazmalısınız; http://karatguc.com/index.php/tr/seri-no-sorgulama

Demek istediğim ile alakalı örnek resim., örnek resme bakınız garanti kartındaki 14 haneli kod., aynı kod akünün üzerine de kazınmıştır inceleyiniz;

Ekli dosyayı görüntüle 25940 

@Kysr038 siz de mi yeni akü aldınız., dışardan aldıysanız bir üstte yazdım ama akü servisten alınma ise üretim tarihi akünün eski (-) kutup başının üzerinde yazar., örneğin 4517 yazarsa bu 2017’nin 45. haftası üretilmiş anlaöına geliyor.

@zamir84 Hocam bir karışıklık olmuş., ben konuyu açan arkadaşa cevap yazdım ama onun yazacağı cevabı siz cevaplamışsınız., sonrasında ben de dikkat etmemişim sanki o arkadaş ile konuşuyoruz derken işler karışmış :)  

Serviste satılan akülerde durum farklı.!! Siz aküyü serviste taktırdığınız için akünün üretim tarihi için akünün eksi (-) kutup başına bakacaksınız.!! Akünün eski (-) kutup başında; misal 32/19 diye yazıyorsa., bu akünün 2019’un 32. haftası üretildiği anlamına gelir.. Zaten servisler de bekleyen eski tarihli akü zor olur.. sürekli sürkilasyon olduğundan ellerinde kolay kolay beklemez..

Geri
Üst Alt