0-100 hızlanma videolarını görelim 1.0 tsi

rizalion

Üye
İsim
Rıza

Bu hızlanma benim elde ettiğim 2017 1.0 tsi 110 hp 200 nm tork stok aracımda elde ettiğim değerdir. Araç 47.326 kilometrededir. Araç manual vites ve donanım olarak midline plus yani en boş pakettir. Aynı zamanda en hafif golf 7.5 modelidir. Jantlar 15 inç tir. Lastik hava basınçları yaklaşık 30 psi dır. Anti patinaj sistemi kapalı halde kalkış yapılmıştır. Yolda kesinlikke eğim yoktur. Gece çekilmiş bir videodur. Araçta tek kişi çekilmiştir. 

Yaklaşık benim değerim 9 saniye civarında çıkmıştır. 

Fabrika değeri 9.9 saniyedir. 

Kadran sapmasınıda eklersek yaklaşık fabrika değeriyle aynı seviyelere yaklaşıyor. 

Tabi kadranda ufak tefek sapmalar olabilir. Üzerine bir yarım saniye eklerseniz. Yaklaşık gps değerini bulabilirsiniz. 

Video çekip buraya ekleyen arkadaşlar lütfen araçların motorlarını kasa tipleri ve model yıllarını kilometrelerini jant boyutlarını araçta kaç kişi olduklarını gibi detayları verirlerse daha iyi karşılaştırmalar olacaktır. 

Tüm golf motor ve kasalarının değerlerini bekliyoruz.

Videoda süreyi ekleyebileceğimiz bir yöntem var ise bilen arkadaşlar yardımcı olursa daha düzgün veriler alabiliriz.

Gayet başarılı hocam, daha önce kullandığım 1.2 TSi 110'luk böyle hızlanamıyordu.

Gayet başarılı hocam, daha önce kullandığım 1.2 TSi 110'luk böyle hızlanamıyordu.
@yer_ucagi_34 

Bu konuyu açmamın sebebi motor jant kilo ve donanım farklarının hızlanmaya etkisini ölçmek. 

Tabi birde fabrika değerlerinin doğruluğunu ölçmek. 

Umarım golf tutkunları video çekip atarlarda bu farkları hep birlikte analiz edebiliriz. 

Herkez için faydalı olur inşallah. 

İlerleyen dönemde 60-120 gibi hızlanma değerlerinide atarız. Ara hızlanma performanslarınıda karşılaştırırız. Performansta herşey 0-100 değil çünkü. Ara hızlanmalarda önemli. 

Dsg manual farkınıda burda değerlendiririz hep birlikte. 

Umarım yeterli paylaşım gelir. 

Hepimize yapdımcı olur performans konusunda. 

Doğrudan olmasa da bu konu ile alakalı olduğunu düşünerek, jant çapının bazı teknik veriler üzerindeki etkisini gösteren, bazılarının malumu olan şu tabloyu da paylaşmış olalım.

effects-of-upsized-wheels-and-tires-tested-chart-photo-341448-s-original1.jpg

Doğrudan olmasa da bu konu ile alakalı olduğunu düşünerek, jant çapının bazı teknik veriler üzerindeki etkisini gösteren, bazılarının malumu olan şu tabloyu da paylaşmış olalım.

Ekli dosyayı görüntüle 26729
@frknyldrm 

Jant çapı, jant ağılığı, lastik tabanı, lastik ağırlığı, lastik yanağı, lastik kondisyonu, lastik performans değerleri, diş derinliği gibi bir çok etmen 0-100 değerlerini hatta son maksimum hız gibi değerleri bide üstüne yakıt değerlerini etkiliyor. 

Çünkü dönen cisimlerin ağırlığı momentumu çok etkiliyor. Lastik başına 2-3 kilo ne olacak demeyin. Dönen ağırlık olduğu için hız arttıkça katlanıyor ağırlık. 

Lastiğin çevre uzunluğuda değiştikçe etki ediyor. 

Büyük jant ve geniş taban lastiklerde yakıtın arttığını hemen farkedersiniz. 

Sürtünme alanı artıyor bide üstüne dönen lastiğin ağırlığı artıyor.

Hem performans düşüyor hemde yakıt artıyor hemde konfor düşüyor. Ama avantaj olarak yol tutuşu artıyor bide tabi görünüm güzelleşiyor. 

Lastik ve jant değişimine giden arkadaşlar bu detayları bilmesi lazım. Getirileri ve götürüleri var.

Sizin yolladığınız tablodada çok net görünüyor bu durum. 

Bilgilendirme için teşekkürler. 

Hızlanma verilerinizi ölçebileceğiniz güzel bir uygulama buldum android telefonlar için. Bir çok veriyi ölçüyor gps ten. Tabi telefon gps leri çok hassas değil. Ama yinede yaklaşık bir değer bulunabiliyor. Bide uygulama ayarlarında gps hassaslığını arttırabiliyorsunuz. Uydu sayısı felan hepsini gösteriyor. 

Car Performance Free

Play stordan rahatlıkla yükleyebilirsiniz.

Değerlerinizi bekliyorum. Karşılaştırma için veriler önemli. 

Kullanımı çok kolay araç durunca start tuşuna basıyorsunuz. İstediğiniz zaman kalkışı yapın ondan sonra. 

0-20

0-60

0-100

0-120

0-160

0-200 km/h

1/4 mil (yaklaşık 400 metreye denk geliyor) 

1/8 mil (200 metre civarına denk geliyor) 

Maksimum çıktığınız hız ve gittiğiniz mesafe gibi bir çok süre ölçümü yapıyor. 

Kullanımıda çok kolay. 

Aşağıya kendi ölçümümün fotoğraflarını koyuyorum. 

Yol izin verdiğince aralıksız hızlandım. Eğimsiz deniz seviyesinde finike kumluca arasındaki yolda yapıldı hız. 

Araç 2017 50.000 km de golf 7,5

1.0 tsi 110hp 200nm tork manuel midline plus

Lastikler 50.000 km de ömrünü tamamlamış durumda. Diş derinliği %30 seviyeainde 15 inç orjinal jantlarlar var üzerinde.

Ölçümlerde sürenin sapma değeri yukarıya doğru. Örneğin 0-100 değeriniz 11 saniye çıktı programda. Gerçekte maksumum 1 saniye yukarıya sapabiliyor. Çünkü gps saniyede 1 ölçüm yapıyor telefonlarda genelde. Ayarlardan gps seviyesini arttırınca bu biraz daha kısalıyor. 0.8 saniye cıvarı gibi. Gerçekte 10 saniye olan değeriniz. Bu programda maksimum 11 saniye çıkabilir. Fakat gerçekte 10 saniye olan ölçümünüz bu programda 9 saniye çıkmaz. 10 saniyenin altına inmez yani. Yani sapma gerçek değerden daha fazla çıkıyor. 

Bu yüzden 5-6 ölçüm yapın aynı yolda. En düşük olanı sizin gerçek değerinize en yakın olanıdır. Gps tam hızınız 100 km/h olduğu sırada ölçümü alırsa tam değeri görmüş olursunuz. 

Malesef telefonların hassasiyeti bu kadar oluyor. Programında yapabileceği bişey yok. 

Ama ne kadar fazla ölçüm yaparsanız o kadar gerçek değere yaklaşcaksınızdır. 

Herkezden hızlanma performansını bekliyorum. 

Aracınızın detaylarını lütfen paylaşınki motorlar arasındaki farkları rahatca görelim. Screenshot_20200219_121314_com.unnull.apps.carperformancefree.jpgScreenshot_20200219_121533_com.android.vending.jpg

geçen hafta bir golfü olan bir kaç arkaşımla sevgililer günüde buluşup buna benzer aktiviteler yaptık. 

sahil kasabasına yemeğe gittik giderken aç karnına almış olduğumuz değerler;

1.4 tsi dsg 7.5 aracın 0-100: 8,8
1.2 tsi dsg 7 aracın 0-100: 9,8

1.2 tsi manuel aracın 0-100: 11,3 sn olarak çıktı. 

yemeklerimizi yiyip tekrar aynı parkurda ölçümlerimizi yaptığımızda 

1.4 tsi dsg 7.5 aracın 0-100: 9,01
1.2 tsi dsg 7 aracın 0-100: 9,9

1.2 tsi manuel aracın 0-100: 11,5 sn olarak çıktı. 

en kısa zamanda bu uygulama ile deneme yapacağımızı düşünüyorum (Bu uygulamanın apple için olanı varmı acaba?)

EA173D03-221C-4F8F-B62E-7E84202B9D07.jpeg

Moderatör tarafında düzenlendi:
7.5 benim cokta yemedim aslinda ama bu kadar fark olacagi aklimada gelmezdi. Hani yesem yesem su dahil 1 kg. Ama depo fulldu diger arkadaslar kirmizida geziyor. Bu etki edermi acaba.

@erkan163 

Apple için yok diye biliyorum bu uygulamanın aynısı ama benzerleri vardır büyük ihtimal. Ben bir çok uygulama denedim. En kullanışlısı ve detaylısı bu. 

Yemekte bi kuzuyu devirdiniz herhalde. 

Tabi ağırlık önemli. 

Hatta golfte midline plus ve comfortline yada cam tavan cam tavansız yada dsg manuel arasındaki kilo farklarından dolayı küçük farklar oluşuyor. 

Lastik çapı ağırlığı gibi etmenlerde etkiliyor hızlanmayı. 

Değerlerinizi bu uygulama ile bekliyorum.

@rizalion simdi oldu bende ekstralar zaten bi 40 kg tutar cam tavan 18 durban spacer kamera bile agirlik yapiyor. Ekstra sensorler. En soldaki arabanin en onemli ve en buyuk retrofiti katlanir ayna bide arada degisik yerlerden benzin almak. Zaten fotodanda belli amarok yapicakmis vw son anda golf olsun bu demis. 

az yiyen çok yiyen bu şekilde ortaya çıkıyor arkadaşlar. sonuçta 1 lt lik su şişesi kadar motorlarımızla 0-100 deniyoruz.

Adam başı yarımşar kilo ya yemişizdir, ya yememişizdir. Ama bu uygulama ile aç karnına tekrar deneyelim.

Geri
Üst Alt