1.6 Tdi-Dsg-Şehir İçi Yakıt tüketimi

berke05

Üye
İsim
Berke
Herkese selamlar. Aracım golf 7 bluemotion comf. 1.6 tdi dsg. Aracım motor soğukken yakıt tüketimi artıyor ancak ısındığında güzel ortalamalar yakalıyorum. Şehir dışında gaza gelmezsek yakıtı gayet iyi :)  Benim aklıma takılan şehir içi. Aşağıda fotosunu ekleyeceğim ortalama sizce iyi mi? Bu ortalamada ara ara trafiğe girdim, 90’ın üstüne çıkmadım sayılır. Şehir İstanbul bu arada. Şehir içinde bu ortalamanın altına düşebilen var mı, ortalama iyi ancak fabrika verilerine göre biraz yukarıda kalıyor ve ciddi trafiklere girmedim. O yüzden aklıma takıldı. Fikirlerinizi bekliyorum, şimdiden teşekkürler. :)

D2E11454-2201-4D27-BFFB-CBF73C9D712F.jpeg

@berke05

Herşey normal ! Sorun yok...

27 ortalama hızla 5,8 olurdu

22 ortalama hız  ile 6.2 

17-18 e kadar daraltmaya başlayan trafikte artık 7 litre yakar TDI.

Clio 1.5 DCI verileri beklemek yanlış olur golften

Clio sizin ortalama hızlarda 5,4 değilde 4,5 yakıyor...

Kütle/yerçekimi etkisi!  o kadar olacak 

22 ortalama hız ile TDI manuel örnegi

IMG_20191125_162909_1.jpg

Upvote 0
@berke05 diğer verileri yani uzun dönem ve yakıt aldıktan sonrası verileriniz nedir?

Upvote 0
@ogzogz hocam şuan arabaya gidemiyorum uygun bir zamanda onu da çeker koyarım.

@Savatage teşekkür ederim yorumlarınız için. Bir sıkıntı yok söylediklerinize göre. Tsi’lere göre her türlü kardayız yani haha :)) Ortalama hız mantığı doğru, ancak mesela 27 ortalamayla 5.8 yakardı demişsiniz. 28 ortalama hızla yine şehir içi 5.3 yakmış aracım. Sanırım etkileyen bir çok faktörden kaynaklanıyor. Bunlar hava durumu, trafikte beklenen süre, motor sıcaklığı, devirli kullanım, etkisi az da olsa start stop kullanımı vs. gibi.

41347D7D-13B9-4528-91FD-979FC04BB552.jpeg

Upvote 0
@berke05

11 km lik yol verileri reel istatistik oluşturmaz zaten...en baştaki 36 km lik 5,4 veriside aslında realistik değil

200-300 km yaptığınız " yakıt aldıktan sonra " verisine göre konuşulmalı....

Web de euro ülkelerine ait 10 dan fazla golf forumuna rast geldim! 

Hiçbirinde yakıt konuşulmuyor ! Yakıt başlığı yok...adamlar binmek için almışlar...yakıtı düşünen yok !

Burası Tr ! Doğal olarak yakıt konuşuyoruz.

Eskiden böyle miydi ?

Benim çocuklukta murat 131 miz vardı

Bu aracın şehiriçi fabrika verisi 10,5 litre ...harbi yaktığı 13 falandır

Peder beyin hiç ağladığını görmedim o zamanlarda ? Benzin pahalı demezdi ...yaz tatillerinde falan  iyi gezerdik! 

Şimdi ? 

1 yılda 1500 km yapmış kendi  aracıyla...geçen aradı ? Benim aracı  bir bakıma mı soksak diyor ...dedim boşver ne gerek var !

Yılda 1500 yapan araç bakıma mı girermis 

Niye kullanmıyorsun dediğimde yakıt pahalı diyor .

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0
referans olsun diye yazıyorum 1.0tsi yukarıdaki değerlere göre aynı ortalama göre 1-1,5litre arası daha fazla yakıyor.

Upvote 0
yakıt pahalı araçlarımız çok yakmıyor bu arada bende 1.4 tsi dsg var ortalama istanbul şehir içi 8-9 lt yakıyor 

Upvote 0
Bu arada 

Bu 22 ortalama hızlı  veride 

Start-stop bozuk olduğu  hiç devreye girmedi!

IMG_20191125_162909_1.thumb.jpg.64578e93edfbc1adb41a8b21e90f6fac.jpg

Upvote 0
Ekli dosyayı görüntüle 26034

2017 model 1.0 tsi 110hp manuel midline plus 15 inç jantlarla yakalanan Antalya finike bölgesi şehir içi ortalaması. Araç en hafif donanımsız golf 7,5 tur. Tabi istanbulda bu değere 1 litre daha ekleyin. Dizelle benzinli karşılaştırması için size yardımcı olabilir. 

Upvote 0
TDi DSG uzun dönem 4.5 tarzı değerler görmüştüm bunlar biraz fazla gibi geldi.

Geçen yıl kullandığım makyajlı TDi DSG Leon İstanbul'da trafik ve gazlama karışık 5.7 yakıyordu 1 depoda.

Upvote 0

(Tayyip bey ) 

Eminmisiniz şehir içi olduğuna? 

Evet şehirçi olabilir ! Şöyle olur?

sabah 7 de  evden çıkmışsınız

Akşam 8:30 a kadar 13,5 saat İstanbul içinde yol yapmışsınız ?

Başlangıçtan itibaren verisi ile 13,5 saat sürüş verisi + 413 km yol ancak şehirince böyle açıklanır!!!

Eğer ertesi güne kalan bir durum olsa baş. İtibaren verisi zaten silinirdi

Moderatör tarafında düzenlendi:
Upvote 0

Geri
Üst Alt